"4. studija" kopā ar Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Dienvidkurzemes pārvaldes inspektoru devās uz saimniecību, lai pārliecinātos, vai tiek apdraudēta suņu veselība un dzīvība. PVD, kā izrādās, pavisam nesen šajā saimniecībā jau veicis pārbaudi.
"Novembrī sūdzība bija par to, ka tika iztirgoti divi "Kane Korso" kucēni bez attiecīgās vakcinācijas un bez pavaddokumentiem, tā saucamās vakcinācijas apliecības, un kucēniem novērotas pazīmes, kas varētu liecināt par parvovīrusa infekciju. Saņēmām signālu no televīzijas par dzīvnieku labturības pārkāpumiem," stāstīja PVD Dienvidkurzemes pārvaldes inspektors Modris Karlsons.
Saimnieks, ieraudzījis filmēšanas grupu kopā ar inspektoru, sasveicināšanās vietā izlaida suņus, kas tikai pirmajā mirklī izmēru dēļ šķita draudīgi.
Uz jautājumu, kāpēc nepieciešams elektriskais gans, "Krustiņu" mājas saimnieks Juris Freibergs atbildēja, ka tas esot drošībai – lai suņi nepārlec sētai, ja kāds iebrauc, kamēr viņš nav mājās.
Negribīgi, bet ar norunu, ka netiks filmēts ar lielo televīzijas kameru, saimnieks izrāda suņu turēšanai izbūvētos voljerus; tie kopskaitā ir trīs un visi aprīkoti ar elektrisko ganu. Vienā no voljeriem, kur dzīvo rotveileru un vilku sugas suņi, elektriskais gans atrodas pašā iežogojumā. Bija redzams, ka suņi tam tuvumā neiet, tātad – ir izbaudījuši, ko nozīmē strāvas trieciens. Viens no rotveileriem acīmredzami kliboja. Voljērs bija dubļiem klāts, un būdā, kas ir viena uz trīs suņiem, visiem vietas nepietiek. Suņu saimnieks uzsvēra, ka teju desmit suņi viņam nepieciešami drošībai mājās. Naktī tie sargājot pagalmu un viņu pašu.
PVD Dienvidkurzemes pārvaldes inspektors Modris Karlsons skaidroja: "Pašreizējā likumdošanā šis punkts nav īsti iztirzāts, tieši konkrēti par elektriskā gana izmantošanu suņiem. Jebkurā gadījumā izmanto radiosētas, kurām darbības princips ir līdzīgs. Ir jautājums par spriegumu, kāds tiek pielietots, bet sprieguma mērīšanu mēs pašreiz neveicām tāpēc, ka nebija tādas iekārtas."
PVD pārstāvis piebilda, ka likumdošanā neesot paredzēts, cik liels spriegums ir pieļaujams suņu ierobežošanai. Saimniecībā redzētā situācija tikšot izvērtēta.
Tā kā PVD dienestam neesot ierīces, ar kuru izmērīt spriegumu, iespējams, tikšot pieaicināts kāds speciālists.
"Vajadzētu būt normām. Izmērīt mēs to noteikti varam, bet, ja nav normas, mēs nevaram izvērtēt, vai ir pārkāpts kaut kas," norādīja Karlsons.
Inspektors atzina, ka, cilvēcīgi vērtējot, elektriskais gans suņu voljerā nav normāla parādība, bet Dzīvnieku aizsardzības likumā šāda situācija nemaz nav atrunāta. Iespējams, likuma izstrādātāji nav pat iedomājušies, ka cilvēks izlems lopiem paredzētu elektrisko ganu pielietot suņu voljerā.
Suņu labturība neaprobežojas tikai ar faktu, ka tas ir labi ēdis. Dzīvnieks nedrīkst būt sava saimnieka kustamā manta, ar kuru var darīt, kas ienāk prātā. Ciešanas, kuras pārdzīvo suņi, pieskaroties elektriskajam ganam, šis saimnieks sauc par vietas norādīšanu un par apmācību.