Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Baltkrievijā notiesā žurnālisti un ārstu

Panorāma

Cēsīs vēlas vienotu vakcinācijas punktu

Multiorgānu transplantācija RAKUS

Dos iespēju dzīvot četriem cilvēkiem – Rīgā no viena donora izņem vairākus orgānus

Trešdienas rītā četri cilvēki saņēma ļoti ilgi gaidītu zvanu – divi cilvēki Latvijā un divi Lietuvā uzzināja, ka viņiem ir orgānu donors. Pati multiorgānu izņemšanas operācija notika Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS). Tas nozīmē, ka no viena donora reizē tiek iegūti četri transplantējami orgāni – sirds, aknas un nieres. Šajās operācijās pats būtiskākais ir saderība. Tāpēc divus orgānus pārstādīs Lietuvā un pēc tiem ieradās ķirurgu brigāde no Viļņas.  

Ar helikoptera reisu no Viļņas uz Rīgas Austrumu slimnīcu lidoja ķirurgi, operācijas māsas un transplantologi, lai tūlīt pat sāktu sarežģītu, vairāku stundu ilgu sirds un aknas izņemšanas operāciju. Vēl pirms tam notika vairāk nekā diennakti ilgs koordinācijas darbs.

Donoru orgānu vērtība nav izsakāma naudā. Tos nevar nopirkt, tikai iegūt, ja ir piemērots donors.

Visā Baltijā gaidītāju sarakstā ir desmitiem cilvēku, kuriem citas ārstēšanas iespējas ir izsmeltas un tikai orgāna pārstādīšana ļauj dzīvot tālāk. Tieši tāpēc lietuviešu komanda trešdien ieradās Rīgā, lai divus orgānus, ar kuriem mūsu pašu pacientiem saderība nav, vestu uz Viļņu.

“Donora orgānu trūkst! Mūsu valstī sirds transplantāciju cilvēki gaida aptuveni divus gadus. Un, kad ir iespēja palīdzēt kādam no šiem pacientiem, mēs esam ļoti pateicīgi cilvēkiem, kas neliedz izmantot savu mirušo tuvinieku orgānus, un dod iespēju kādam citam dzīvot,” sacīja kardioķirurgs no Viļņas Viļus Anušausks.

Multiorgānu operācijas nenotiek bieži. Šis orgānu donors ir cilvēks pusmūžā. Viņa nāves iemesls bija trauma, un smadzeņu nāve konstatēta otrdien. Tad arī oficiāli apstiprināta nāves iestāšanās. Taču orgāni bija veseli.

Nieres, aknas un sirds glābs dzīvību četriem citiem pacientiem.

Pats donors atzīmi Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē par savu orgānu izmantošanu pēc nāves, to ļaujot vai liedzot, izdarījis nebija. Taču tuvinieki neiebilda.

“Tā ir iespēja cilvēkiem turpināt dzīvi, iet uz darbu un audzināt savus bērnus. Izmantojot tos orgānus, kuri citā gadījumā vienkārši aprakti zemē,” norādīja RAKUS Intensīvās terapijas klīnikas vadītāja Daina Rožkalne.

“Vismaz četriem cilvēkiem tiks dota iespēja dzīvot, tāpēc ka orgāns ir vesels un derīgs, un tāpēc, ka ir inteliģenti piederīgie, kas piekrita. Tas ir ziedojums. Tā nav nekāda komercija, tā ir valsts programma,” uzsvēra Rožkalne.

Orgānu gaidītājiem ir nevis rinda, bet saraksts. Tādēļ, ka tikai saderība ar orgāna donoru ir galvenais noteikums, lai to veiktu.

“Cilvēks, kas gaida orgāna pārstādīšanu, gaida, dzīvo ar telefonu sev blakus. Un gaida to zvanu, kas atdos dzīvību. Kas ziņos, lai steidzami ierodas slimnīcā,” sacīja Rožkalne.

Latvijā šādus zvanus saņēma divi gados jauni nieru pacienti. Vienam vēl nav trīsdesmit gadu, otram nedaudz pāri. Viņiem abiem tiek dota otra iespēja dzīvot.

Nieres transplantācijas veiks Stradiņa slimnīcā. Sirdi un aknas transplantēs Viļņā. Latvijā sirds transplantāciju gaida 11 cilvēki, aknas pārstādīšanu – 8, nieri – 25 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt