Panorāma

Glābējam rājiens par runāšanu ar presi

Panorāma

Jāpārskata personas rīcībspējas ierobežojums

Intervija ar Rūtu Dimantu

Dimanta: Izmeklēšanas komisija ar pirmajiem darbiem turpina Zolitūdes traģēdiju

Ziņas par Zolitūdes traģēdijas sabiedriskās izmeklēšanas komisijas plānotajiem izdevumiem un atalgojumu izraisīja sabiedrības sašutumu, un arī „Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta, kuras organizācija palīdz vākt ziedojumus traģēdijā bojāgājušo radiniekiem un cietušajiem, uzskata, ka komisija ar pirmajiem darbiem „turpina traģēdiju".

Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam „Panorāma” Dimanta atzina, ka ir ļoti skumji, „kā tas viss sācies”. Viņa atzina, ka atalgojums sabiedriskās izmeklēšanas komisijas pārstāvjiem būtu nepieciešams, ja viņi savās darbavietās iesniegtu atlūgumus un nāktu strādāt uz pilnu slodzi, bet šobrīd par to ir daudz neskaidrību. Tāpat ir neskaidrības par citiem izdevumiem, piemēram, kāpēc nepieciešami jauni telefoni. Ja komisijas locekļi strādātu astoņas stundas dienā, atalgojums būtu adekvāts, bet, ja būs sanākšana reizi nedēļā, tas nav normāls.

Dokumenti

Organizācijas "Ziedot.lv" saņemtā sabiedriskās izmeklēšanas komisijas vēstule

Lejuplādēt

58.43 KB

Dimanta arī uzsvēra, ka pašlaik nav skaidrības par komisijas darbības plāniem, tāpēc nevar noteikt atalgojumu, nezinot, kas un ko darīs. Dimanta arī kritizēja komisijas vadītāja, bijušā Satversmes aizsardzības biroja direktora Jāņa Kažociņa argumentu, ka atalgojums un līdzekļi citiem izdevumiem nepieciešami, lai nodrošinātu komisijas neatkarību. Tas arguments ir jocīgs, vai tas nozīmē, ka neatkarību var nopirkt par 1000 latiem, retoriski vaicāja Dimanta.

Viņa arī pastāstīja, ka „Ziedot.lv” saņēma no Kažociņa komisijas pirmo vēstuli, kas faktiski nomelno palīdzības sniedzējus - vēstulē pārmests, ka nav sniegta informācija par ziedojumu izlietojumu, lai gan šīs ziņas ir publicētas organizācijas mājaslapā un par to arī daudz stāstīts medijos. Dimanta uzskata, ka ar savu pirmo darbu - ar organizācijai nosūtīto vēstuli - komisija turpina Zolitūdes traģēdiju, jo tā notika nevērības dēļ, bet komisijas turpina šo nevērību. „Sanāk, ka Zolitūdes traģēdijas pirmie vaininieki ir palīdzības sniedzēji,” sacīja Dimanta.

Viņasprāt, komisija varēs atgūt sabiedrības uzticību, ja Kažociņš atvainosies par šo vēstuli „Ziedot.lv” darbiniekiem un ievēros atklātību savā darbā, nevis balstīsies uz baumām, un pierādīs sabiedrībai, ka komisija nav politiski angažēta.

Jau ziņots, ka Zolitūdes traģēdijas sabiedriskā izmeklēšanas komisija gatava pārskatīt plānotos izdevumus, kuru apjoms – 150 000 latu gadā – izraisīja sabiedrības neizpratni. Komisijas vadītājs, bijušais Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks Jānis Kažociņš pirmdien žurnālistiem paziņoja, ka aicinās valdību atlikt lēmumu par komisijas finansējumu, lai pārskatītu tāmi un samazinātu izdevumus. „Šī tāme nav perfekta," atzina Kažociņš. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ viņš lūgšot valdību galīgo lēmumu par prasīto naudu vēl nepieņemt līdz 7.janvārim.

Komisija strādās gadu – līdz 2014. gada 31. decembrim. Komisijā darbosies pārvaldības speciāliste Baiba Rubesa, bijusī Rīgas apgabaltiesas tiesnese Ināra Šteinerte, biedrības "Sabiedrība par atklātību – "Delna"" padomes priekšsēdētāja Inese Voika, komisiju vadīs Kažociņš. Komisija izmeklēs novembra nogalē Zolitūde notikušo traģēdiju, kad iebruka veikala „Maxima" ēkas jumts un gāja bojā 54 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti