Panorāma

Vai nākamo Rīgas domi ievēlēs uz pieciem gadiem?

Panorāma

Speciālo skolu jaunieši cīnās par kausu

Aizdomas par nāvi no trakumsērgas

Daugavpilī mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta paciente

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Daugavpilī kāda paciente mirusi ar aizdomām par trakumsērgu, ko tagad izmeklē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC).

ĪSUMĀ:

  • Trakumsērga ir bīstama, neārstējama veselību un dzīvību apdraudoša infekcijas slimība.
  • Pēdējais cilvēka trakumsērgas gadījums Latvijā reģistrēts 2003.gadā.
  • Tagad ir aizdomas par trakumsērgas gadījumu Daugavpilī.
  • Sākotnējā testēšanā slimība uzieta pacientei, kura ir mirusi. Vēl gaida laboratoriskās testēšanas gala rezultātus.
  • Nav skaidrs, vai sieviete ar trakumsērgu inficējās Latvijā vai ārzemēs.
  • SPKC un PVD vērtē inficēšanās iemeslu. 
  • Pēc šī gadījuma vakcinācija pret trakumsērgu uzsākta 60 cilvēkiem.

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Paziņojumā medijiem SPKC informēja, ka sadarbībā ar zinātnisko institūtu „BIOR” organizēja pacientes materiālu laboratorisko izmeklēšanu. Un sākotnējie testēšanas rezultāti liecina par trakumsērgu.

Sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu SPKC veic iespējamo inficēšanās iemeslu izvērtēšanu, jo pēc sākotnējās informācijas sieviete varēja inficēties ar trakumsērgu gan ārzemēs, gan arī Latvijā. Pašreiz nav iespējams izslēgt nevienu variantu.

Kā LTV norādīja SPKC, mirusī sieviete pirms pusotra gada bijusi tādā Āzijas reģionā, kas trakumsērgas ziņā ir bīstams. Vienlaikus pusotrs gads inkubācijas periodam ir ļoti ilgs laiks. Tomēr epidemiologi neizslēdz iespēju par inficēšanos ārpus Latvijas, jo literatūra pieļauj arī tik ilgus inkubācijas periodus. 

Daugavpils slimnīcas vadītājs Grigorijs Semjonovs Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja, ka nav pamata apšaubīt “BIOR” sākotnējos rezultātus, kas apliecināja, ka pacientei bija trakumsērga.

Daugavpilī mirusi, iespējams, ar trakumsērgu inficēta paciente
00:00 / 03:25
Lejuplādēt

Viņš arī uzsvēra, ka tas ir dīvaini, jo sākotnēji, kad viņa nonāca slimnīcā, nebija pamata pazīmju, kas norādītu uz trakumsērgu, jo tā ir neiroloģiska infekcija, kas bojā smadzenes, bet viņas smadzenes nebija bojātas, un arī psihiatrs atzīmēja, ka viņai varētu būt psihiskā saslimšana. Semjonovs atzina, ka grūti pateikt, cik ilgi sieviete slimojusi.

SPKC infekcijas slimību riska, analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs raidījumam “Pēcpusdiena” pastāstīja, ka analīzēs varēs noskaidrot, kuram konkrētam reģionam raksturīgs konkrētais trakumsērgas tips, kas palīdzēs saprast, kur sieviete varēt būt inficējusies. Viņš gan atzina, ka būtu dīvaini, ja sieviete inficējās Āzijā, jo kopš tā laika pagāja pusotrs gads un tik ilgs inkubācijas periods nav raksturīgs trakumsērgai.  

Viņš arī skaidroja, ka arī inficēšanas gadījumā vakcinēšanās ir vienīgais veids, kā sevi pasargāt, jo vakcīna palīdzēs arī tad. Savukārt, ja tas netiek darīts, pēc tam slimība vairs nav ārstējama.   

Kā zināms Latvijas Televīzijai, tieši Āzijā saslimusī sieviete sakosta.

SPKC epidemiologi turpina apzināt personas, kurām bija inficēšanās ziņā būtisks kontakts ar pacienti. Sadarbībā ar ārstiem katrā konkrētajā gadījumā tiek veikta inficēšanās riska izvērtēšana un nepieciešamības gadījumā (pastāvot hipotētiskajam inficēšanās riskam) tiek nozīmēta vakcinācija pret trakumsērgu.

Vakcinācija pret trakumsērgu uzsākta 60 cilvēkiem.

SPKC organizēja papildu vakcīnas pret trakumsērgu piegādi ārstniecības iestādēm Daugavpilī.

Epidemiologi skaidro, ka vakcinācija pret trakumsērgu vienmēr ir nepieciešama pēc kontakta ar slimu vai iespējami slimu dzīvnieku (dzīvnieka kodums, saskrāpējums, slimā dzīvnieka siekalu nokļūšana uz gļotādām, bojātu ādu, brūcēs u. c.).

Cilvēkiem, kurus sakodis vai saskrāpējis nezināms, klaiņojošs dzīvnieks, ir nekavējoties jāpastrādā brūce, jānomazgā ar ziepēm, 10 minūtes skalot ar ūdeni. Tad cietušajam jāvēršas pie mediķiem. Ārsti izlems vai veselības riski ir un nozīmēs vakcināciju un imūnglobulīnu.  

Īpaši piesardzīgiem cilvēkiem jābūt ārzemēs – Indijā, Taizemē, Āfrikas valstīs. Tur trakumsērga nav izskausta un vidēji gadā ar to tur saslimst vairāk nekā 1000 cilvēku. Tāpēc, ja ceļojuma laikā cilvēku sakož kāds dzīvnieks, ir nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības. Pēc kontakta ar slimu vai iespējami slimu dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu vienmēr ir nepieciešama.

Kaut cilvēka inficēšanās no cilvēka ir drīzāk “teorētiska”, tomēr, ņemot vērā to, ka trakumsērga vienmēr ir letāla slimība, ārstu uzmanība tiek pievērsta katram gadījumam, kad nevar būt izslēgta inficēšanās, slimnieka siekalām nokļūstot uz cita cilvēka gļotādas, bojāto ādu vai brūces (piem., veicot slimnieka aprūpi vai kopšanu).

Tiek gaidīti laboratoriskās testēšanas gala apstiprinošie rezultāti.

Tas varētu palīdzēt sīkāk raksturot vīrusu un, iespējams, noteikt izraisītāja piederību noteiktajai pasaules ģeogrāfiskajai zonai, lai secinātu par inficēšanos ārzemēs vai Latvijā. Par situāciju SPKC informēja Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru, ar kuru veic konsultācijas.

Latvijā trakumsērga agrāk bija izplatīta slimība. Katru gadu ar to saslima vairāki simti dzīvnieku. PVD izvērsa plašas dzīvnieku vakcinācijas kampaņas un kopš 2012.gada nevienam dzīvniekam Latvijā trakumsērga nav atklāta. PVD slimību uzrauga joprojām un meža zvērus vakcinē. Lamberga sacīja, tas tiek darīts, jo Krievijā un Baltkrievijā šī sērga joprojām ir ļoti izplatīta.

Lamberga norādīja, ka Eiropas Komisija piedāvā apmaksāt vakcinācijas kampaņu arī Krievijas un Baltkrievijas pusē. Baltkrievija ir atsaukusies un šī programma tiek īstenota caur Latviju, Latvijai un Baltkrievijai ir līgums, arī Lietuvai ar Baltkrieviju, ar Krieviju mums nekad nav izdevies vienoties.

Tikmēr PVD mudina regulāri vakcinēt mājas dzīvniekus pret trakumsērgu, ņemot vērā slimības izplatību kaimiņvalstīs. Par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu aicina ziņot veterinārārstam vai PVD.

KONTEKSTS:

Trakumsērga ir ļoti bīstama vīrusu infekcijas slimība, kas visbiežāk tiek pārnesta ar slima dzīvnieka siekalām, tām caur ievainotu ādu (koduma vai skrāpējuma vietā), veselām vai ievainotām gļotādām nokļūstot cilvēka vai dzīvnieka organismā.  Trakumsērgas vīruss izraisa akūtu encefalītu visiem siltasiņu dzīvniekiem un cilvēkiem. Trakumsērga vienmēr beidzas ar saslimušā dzīvnieka vai cilvēka nāvi, tomēr slimība ir novēršama ar vakcināciju.

Pēdējie cilvēka trakumsērgas gadījumi Latvijā reģistrēti 1993., 1996. un 2003. gadā - pa vienam gadījumam gadā. 2012. gadā Latvijā reģistrēti divi pēdējie dzīvnieku trakumsērgas gadījumi.

Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti