Ārpus Rīgas

Biteniece: Dravā snaust nevar ne mirkli

Ārpus Rīgas

Nedēļas nogalē tirgū varētu parādīties pirmās Latvijā uz lauka audzētās zemenes

Cīņā ar graustiem Daugavpils pašvaldība izpērk ēkas jaunu objektu būvei

Cīņā ar graustiem Daugavpils pašvaldība izpērk ēkas jaunu objektu būvei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Daugavpilī ir ap pussimt pamestu un neapsaimniekotu ēku, kas dara nepievilcīgu pilsētvidi un nereti apdraud garāmgājēju drošību. Šonedēļ pielikts punkts vienam no graustiem, ko par saviem līdzekļiem no ēkas saimniekiem izpirka pilsētas dome. Pirmdien noslēdzās pieteikšanās konkursam šī objekta nojaukšanai, lai jau drīzumā tā vietā taptu jaunas telpas Daugavpils mākslas vidusskolas „Saules skola” vajadzībām.

''Protams, [problēma] aktuāla kā jebkurā citā pašvaldībā. Jo mazāka pašvaldība, jo graustu mazāk, loģiski,'' - graustu problēma, kā ikvienā lielākā vai mazākā pašvaldībā, Daugavpilī pastāv, tāpat kā notiek cīņa ar šiem graustiem un to saimniekiem, stāsta Daugavpils pilsētas būvvaldes vadītājs Valērijs Ļaksa:

''Visu laiku svārstās ap 50 objektiem, kādu sakārto, kāds tāpat stāv. Kā pašvaldība cīnās? Mēs rakstām atzinumus, apsekošanas aktus, sastādām protokolus, pēc tam attiecīgi palielinām nekustamā īpašuma nodokli tiem, kuri jau patiešām bīstami.''

Nodokļa palielināšana ir viens no veidiem, ko pašvaldība izmanto cīņā ar neapsaimniekoto ēku un graustu saimniekiem.

''Ir pieņemti saistošie noteikumi, kuri paredz paaugstināt nodokļa likmi graustiem 3% apmērā no kadastrālās vērtības. To piemēro, piedzen arī reāli. Gadījumā, ja nemaksā, tad ar tiesu izpildītāja palīdzību tiek pieņemts lēmums par piedziņu bezstrīdus kārtībā, grausts tiek pārdots, ienākumi iet pašvaldības budžetā,'' stāsta Daugavpils pilsētas domes Īpašuma pārvaldīšanas departamenta vadītāja Ivonna Funte.

Cits veids, kā cīnīties pret graustu problēmu - atpirkt īpašumu no tā saimnieka. Tam rezultāts ir ar lielāku efektu, saka Valērijs Ļaksa:

''Ko pašvaldība pārņem īpašumā, cenšas sakārtot gada vai pusotra laikā. Kur mainās īpašnieks, jaunais īpašnieks ar kādu nodomu ķeras pie lietas, realizē savas ieceres. Nav tā, kā tā saucamajos treknajos gados, kad notika tikai pirkšana-pārdošana. Tagad attiecas citādi.”

Konkrēts piemērs, kad grausts pārvērtīsies par skaistu ieguvumu pilsētai, ir objekts Daugavpilī, Saules ielā, - pašvaldības īpašumā un paspārnē bezpajumtnieku māja, kur notikuši vairāki ugunsgrēki, nu taps par jaunu ēku Saules skolas vajadzībām, stāsta skolas vadītāja Ingūna Kokina:

''Risinājums jau ir konkrēts un reāls: pirmdien tika iesniegti konkursa piedāvājumi, kur viena no tēmām ir ''Grausta nojaukšana Saules ielā'' un, tikko iepirkumu komisija pieņems lēmumu, tad mums jau būs skaidri zināms šī darba veicējs, un ir iecerēts, ka astoņu nedēļu laikā pēc līguma noslēgšanas izpildītājam šis drupas jānojauc. Ēkas gadus 20 jau stāv tukšas. Pēc mūsu skolas kopējās attīstības projekta ir doma tāda, ka trīsstāvu ēkā, kurai eksperti devuši slēdzienu par iespēju renovēt, tur būs bērnu mākslas skola. Pārējos graustus nojauks, to vietā tiks izbūvēts skolas jaunais korpuss. Vieta vizuāli izskatīsies pavisam citādāk nekā līdz šim. Mēs ceram līdz šī gada oktobrim saņemt jaunbūves tehnisko projektu, tad sekos būvniecības konkurss un realizācija – būs par vienu sakoptu vietu vairāk.''

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti