Panorāma

Valdības veidotāji – strupceļā

Panorāma

Par 6,6 miljoniem eiro būvēs "mini bērnunamus"

Veselības aprūpes finansēšanā sola izmaiņas

Četras partijas vienojas - veselības aprūpes finansēšanas likums jālabo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Jau tuvākajā laikā ir jāgroza veselības aprūpes finansēšanas likums - tā secināja četru potenciālo valdību veidojošo partiju pārstāvji, kas ceturtdien, 25.oktobrī, sanāca uz savu pirmo tematisko sanāksmi.

Tikšanos iniciēja apvienība „Attīstībai/Par!”, un tajā piedalījās arī līdzšinējās valdošās koalīcijas partijas – Zaļo un Zemnieku savienība, Nacionālā apvienība un “Jaunā Vienotība”.

Taču uz tikšanos nebija atnākuši nedz „KPV LV”, nedz Jaunās konservatīvās partijas pārstāvji.

Ārsts nav nodokļu inspektors un mediķim nevar uzlikt par pienākumu kontrolēt, vai pacients ir maksājis nodokļus, tādēļ veselības aprūpes finansēšanas modelī ir nepieciešamas izmaiņas, secināja partijas. 

Sanākušie gan nevarēja konkretizēt to, kādi labojumi nepieciešami un kad tos varētu ieviest, vien konstatēja, ka šobrīd pieņemtā kārtība nav taisnīga un tā ir jāmaina.

Pavļuts un Treija: Par veselības aprūpes finansēšanas likumu
00:00 / 01:14
Lejuplādēt

„Attīstībai/Par!” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts pastāstīja, ka vēl „palika atvērti ļoti lieli un būtiski jautājumi attiecībā uz likuma labojumiem, pie kuriem jāturpina strādāt”.

“Mēs vienojāmies, ka savstarpēji komentēsim mūsu piedāvāto tekstu veselības sadaļai topošās valdības varbūtējā deklarācijā. Bet paliek atvērti jautājumi: ko darīt ar [veselības aprūpes pakalpojumu] groziem, vai tas ir viens vai divi, kas tajos ietilpst, kam tas pienākas, vai tas ir rezidences princips un, protams, kā to finansēs, par iezīmētajiem nodokļiem,” sacīja Pavļuts.

“Mēs viennozīmīgi uzskatām, ka veselības aprūpē īstenotās reformas ir jārisina pār partiju interesēm,” sacīja Nacionālās apvienības pārstāve Elīna Treija.

Nacionālā apvienība pat atbalstītu, “ja nozari vadītu kāds profesionālis un šī ministra birojā būtu visu partiju pārstāvji vai kā parlamentārie sekretāri, vai kā ministra padomnieki, jo atrisināmās lietas ir milzīgas un prasa starpnozaru atbalstu, kā arī nākamā premjera un finanšu ministrijas atbalstu”, norādīja Treija.

KONTEKSTS:

Jau trešo nedēļu turpinās sarunas par nākamās valdības veidošanu, taču pagaidām vienošanās nav panākta.  Prezidents pēc sarunām ar visām 13. Saeimā ievēlētajām partijām turpina izvērtēt Alda Gobzema ("KPV LV"), Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija (JKP)) un Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") kandidatūras uz Ministru prezidenta amatu un sagaida, ka turpmākajā partiju konsultāciju laikā tiks panākta vienošanās par vairākuma atbalstu vienam no šiem kandidātiem.

Apvienība „Attīstībai/Par!” ierosināja valdības veidošanas sarunās ieviest jaunu tematiskās diskusijas formātu ekspertu līmenī, apspriežot veselības aprūpes un izglītības reformu, tiesiskuma un drošības jautājumus, transporta un infrastruktūras jautājumus, obligātā iepirkuma komponentes atcelšanu un pašvaldību reformu.   Sarunās piedāvāja iesaistīt 6 partijas: “Attīstībai/Par!”, “KPV LV”, JKP, ZZS, Nacionālo apvienību (NA), “Jauno Vienotību”, bet  JKP un “KPV LV” sarunās nepiedalīsies.  

Tikmēr jau vairāk nekā mēnesi iedzīvotāji var brīvprātīgi pievienoties valsts veselības apdrošināšanas sistēmai, lai no nākamā gada varētu saņemt vairāk nekā tikai pamata veselības aprūpi. Taču vairākas Saeimā jaunievēlētās partijas solījušas apstiprināto veselības aprūpes reformu mainīt vai atcelt pavisam. Apvienība “Attīstībai/Par!” un Jaunā konservatīvā partija uzskata, ka iedzīvotājiem, kuri jau veikuši brīvprātīgo iemaksu, nauda būtu jāatmaksā. 

2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti