Dienas notikumu apskats

VK revīzija NEPLP rezultējas ar tiesu darbiem pret bijušo Latvijas Radio valdi

Dienas notikumu apskats

Sīrijas ārlietu ministrs: Sīrijas konstitūcija ir tās pilsoņu rokās

"KPV LV": sarunas "iegūtu dinamiku", ja prezidents izvēlētos premjera kandidātu

Valdības tapšana: «KPV LV» nestrādās «Attīstībai/Par!» darba grupās un netiksies ar JKP deputātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Otro lielāko vēlētāju atbalstu guvusī partija “KPV LV” pašlaik turpina darbu pie valdības deklarācijas un neatsauksies ne Jaunās konservatīvas partijas (JKP) aicinājumam tikties partiju jaunievēlētajiem deputātiem, ne apvienības “Attīstībai/Par!” priekšlikumam sākt apspriest nākamās valdības darāmos darbus sešās jomās.  

ĪSUMĀ:

  • “KPV LV” fokusējas uz valdības deklarācijas rakstīšanu.
  • Nestrādās “Attīstībai/Par!” darba grupās, jo piekrita 6 partiju darbam, bet pēc JKP atteikuma piedalīties arī atturas.
  • Arī JKP aicinājumiem tikties abu partiju 13.Saeimas deputātiem neatsauksies, jo deklarācija šobrīd ir būtiskāks darbs.
  • Gobzems: Valdības sarunu dinamiku varētu mainīt prezidenta iesaistīšanās.
  • “Attīstībai/Par!” neatsakās no ekspertu darba grupām – sāks darbu 4 partiju sastāvā.

“KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems Latvijas Radio skaidroja, ka “KPV LV” sākotnēji piekrita “Attīstībai/Par!” iecerei sākt ekspertu diskusijas par nozarēm darba grupās, kurās piedalītos visas 13.Saeimā iekļuvušās partijas, izņemot “Saskaņu”. 

Taču JKP kategoriski atsakās strādāt šādās darba grupās, ja tajās piedalīsies arī pašreizējā premjera Māra Kučinska pārstāvētā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS).

Jaunās konservatīvās partijas pārstāvis Gatis Eglītis vēl trešdien, 24.oktobrī, Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” apliecināja, ka JKP darba grupā nepiedalīsies, šāda ir partijas nostāja. “Attīstībai/Par!” pārstāve Ilze Viņķele raidījumā pauda nožēlu, ka svarīgie jautājumi pakļauti ultimatīviem nostādījumiem, un izteica cerību, ka JKP varētu pārdomāt.

Tikmēr “KPV LV”, ņemot vērā “konservatīvo” nostāju, nevēlas piedalīties piecu, nevis sešu partiju diskusijās, “šobrīd nav saprotams, kāds ir iespējamais diskusiju formāts”, mēs piekritām sešu partiju diskusijai, nevis sarunām citā formātā, skaidroja Gobzems. 

Tāpēc “KPV LV” šādās darba grupās nepiedalīsies, lai netiktu izdarīti nepareizi secinājumi, pauda Gobzems.

Viņš pastāstīja, ka “KPV LV” arī nepiedalīsies JKP rosinātajās deputātu sarunās, jo tam vēl būs laiks, deputāti sanāks kopā jau pēc divām nedēļām, sāks strādāt kopā un vēl paspēs viens otram apnikt.

Tikšanos un sarunu vietā “KPV LV” koncentrēsies uz valdības deklarācijas pabeigšanu, un pēc tam to prezentēs citiem politiskajiem spēkiem un sabiedrībai, sacīja Gobzems.  

Viņš arī sacīja, ka sarunas starp partijām iegūtu jaunu dinamiku, ja iesaistītos Valsts prezidents Raimonds Vējonis, jo ir pienācis brīdis, kad jāvirzās uz premjera kandidāta nosaukšanu.

30.oktobrī partijas gan rīkos tikšanos, kurā piedalīsies partiju deleģētie pārstāvji, visticamāk, nākamie frakciju vadītāji, un apspriedīs pagaidu Saeimas prezidija un komisiju vadītāju iecelšanu, lai jaunievēlētā Saeima būtu rīcībspējīga un varētu sākt darbu, atklāja Gobzems.

„Mēs esam uzklausījuši citu partiju viedokli par viņu vēlmi paplašināt prezidija sastāvu. Esam šo vēlmi sadzirdējuši, bet lemsim partijas iekšienē, vai tas būs atbalstāms priekšlikums, vai nē,” pastāstīja Gobzems.

Neskatoties uz divu partiju atteikšanos piedalīties viņu rīkotajās tematiskajās apspriedēs, apvienība „Attīstībai/Par!” no idejas atteikties negrasās.

Līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts pastāstīja, ka četru partiju pārstāvji ceturtdien runās par veselības aprūpes reformu, piektdien – vētīs plānoto pašvaldību apvienošanos.

„Tas ir ļoti nepieciešams darbs, un to atlikt, tāpēc ka kādiem diviem no sešiem spēlētājiem ir citi apsvērumi, mēs šobrīd neredzam nekāda pamata,” sacīja Pavļuts.

Arī Pavļuts, līdzīgi kā Gobzems, uzskata, ka sarunas var pavirzīties līdz ar prezidenta izšķiršanos par labu kādam Ministru prezidenta amata kandidātam. Tad arī būs skaidrs, kurš ar ko ir gatavs strādāt.

“Mūsu uzskats, ka optimāls izkārtojums būtu strādāt ar 6 partijām. Ja pēc tam, kad Valsts prezidents būs veicis izvēli, kādas partijas vienpusēji pieņems lēmumu, vai viņas var vai nevar rīkoties tā vai citādi, nominētajam Ministru prezidentam būs jāizdara izvēle. Es ceru, ka līdz tam nenonāks, ka mēs atradīsim kopsaucējus,” sacīja Pavļuts.

Jautāts, vai iespējama arī mazākuma valdība, Pavļuts norādīja, ka šobrīd šī ir “ļoti teorētiska saruna”, un viņš nesaskata “nepieciešamību nopietni par šo runāt”.

Saskaņā ar Satversmi Valsts prezidents personu, kurai uzdot sastādīt valdību, var nosaukt tikai 6. novembrī - dienā, kad uz pirmo sēdi sanāks jaunievēlētā Saeima un līdzšinējais premjers paziņos par savas valdības atkāpšanos.

KONTEKSTS:

Jau trešo nedēļu turpinās sarunas par nākamās valdības veidošanu, taču pagaidām vienošanās nav panākta.  Prezidents pēc sarunām ar visām 13. Saeimā ievēlētajām partijām turpina izvērtēt Alda Gobzema ("KPV LV"), Jāņa Bordāna (JKP) un Arta Pabrika ("Attīstībai/Par!") kandidatūras uz Ministru prezidenta amatu un sagaida, ka turpmākajā partiju konsultāciju laikā tiks panākta vienošanās par vairākuma atbalstu vienam no šiem kandidātiem.

Apvienība „Attīstībai/Par!” ierosināja valdības veidošanas sarunās ieviest jaunu tematiskās diskusijas formātu ekspertu līmenī, apspriežot veselības aprūpes un izglītības reformu, tiesiskuma un drošības jautājumus, transporta un infrastruktūras jautājumus, obligātā iepirkuma komponentes atcelšanu un pašvaldību reformu.   Sarunās piedāvāja iesaistīt 6 partijas: “Attīstībai/Par!”, “KPV LV”, JKP, ZZS, Nacionālo apvienību (NA), “Jauno Vienotību”. Tikmēr JKP aicināja "Attīstībai/Par!", “KPV LV”, NA, “Jauno Vienotību” uz tikšanos šonedēļ, lai runātu par valdības tapšanu.

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 1078 iecirkņiem no 1078

Dati: CVK. Atjaunots: 07.10. 16:57

23 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
16 vietas Politiskā partija "KPV LV"
16 vietas Jaunā konservatīvā partija
13 vietas Attīstībai/Par!
13 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"
11 vietas Zaļo un Zemnieku savienība
8 vietas Jaunā VIENOTĪBA
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti