Dienas notikumu apskats

Maķedonijas parlaments uzsāk debates par valsts nosaukuma maiņu

Dienas notikumu apskats

Būvinženieris Sergets noliedz sabrukušo konstrukciju rasēšanu

Valdības veidošana: Sarunas ieilgst, pie konkrēta rezultāta nenonāk

Valdības veidošana: Sarunas ieilgst, pie konkrēta rezultāta nenonāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem un 8 mēnešiem.

Jau vairāk nekā nedēļu turpinās sarunas par nākamās valdības veidošanu, taču pagaidām – bez rezultāta. Partiju pārstāvji runāt cits ar citu, runā par darāmajiem darbiem, bet vienošanās nav panākta.  

ĪSUMĀ:

  • “KPV LV” un JKP pēc otrās tikšanās pie rezultāta nenonāk, sarunas turpināsies.
  • “KPV LV” vienīgā no Saeimā iekļuvušajiem spēkiem tikās ar “Saskaņu”, bet par valdību nerunāja.
  • “Saskaņa” turpina uzstāt, ka tai kā vēlēšanu uzvarētājai pienākas veidot valdību.
  • Tikmēr “KPV LV” pēc būtības neatbild, vai pieņem JKP valdības modeli.
  • JKP piedāvājums 5 partiju koalīcijai vēl spēkā; gaida atbildes līdz trešdienas vakaram.
  • JKP līderim Bordānam “Attīstībai/Par!” ateikums nav saprotams.
  • Ne Gobzems, ne Bordāns neatbild, vai būtu gatavi strādāt „Attīstībai/Par!” valdībā.
  • “Attīstībai/Par!” vēl tiksies ar „Jauno Vienotību” un Nacionālo apvienību.

Tieši pirms nedēļas pirmo reizi pēc vēlēšanām satikās „KPV LV” un Jaunās konservatīvās partijas (JKP) premjera amata kandidāti. Otrdien, 16.oktobrī, Aldis Gobzems un Jānis Bordāns - viens,  noslēdzot pirmo sarunu ciklu ar visām Saeimā ievēlētajām partijām, otrs, izejot šim ciklam otrreiz - satikās atkārtoti. Tomēr par konkrētu rezultātu šajās sarunās nevienojās. Pagaidām abas puses grasās pārrunas turpināt.  

Pirmo tikšanās raundu partija „KPV LV” otrdien noslēdza, viesojoties pie vēlēšanās visvairāk balsu ieguvušo partiju „Saskaņa”.

„Mums bija konstruktīva saruna, un mēs esam atraduši vairākus saskarsmes punktus,” atzina “Saskaņas” premjera amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis.

Šīs ir vienīgās oficiāli zināmās sarunas ar Nils Ušakova vadīto politisko spēku pēc vēlēšanām. Pārējie jebkādu sadarbību ar „saskaņiešiem” sauc par sarkanās līnijas pārkāpšanu.

Tomēr „Saskaņas” premjera kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis uzstāj - prezidentam jāuztic valdības sastādīšana tieši viņiem.

„Prezidentam ir šādas Satversmē piešķirtās tiesības. Un „Saskaņa” ir uzvarējusi šajās vēlēšanās. Mums arī Satversmē rakstīts, ka jebkurš cilvēks ir vienlīdzīgs. Katram ir tiesības uz savu ticību. Tas attiecas arī uz „Saskaņas” vēlētāju,” paziņoja Dombrovskis.

Tomēr „KPV LV” premjera kandidāts Aldis Gobzems uzsvēra – šīs nebija sarunas par valdības veidošanu. Tās ir konsultācijas par turpmāko sadarbību parlamentā un galvenokārt Rīgas domē. Gobzems piedāvāja izskatīt jebkurus konstruktīvus priekšlikumus no „Saskaņas”, nevis automātiski noraidīt, kā tas parasti notiek. Un lūdz to pašu no “Saskaņas” vadītās Rīgas domes.

Runājot par kopīgām prioritātēm, Vjačeslavs Dombrovskis minējis, ka partijām nav domstarpību par iespējām jau no nākamā gada celt pensijas līdz 400 eiro. Savukārt, Gobzems sauca citus uzdevumus: nepieciešamību veikt administratīvi teritoriālo reformu, mazināt zāļu cenas, atcelt obligāto iepirkuma komponenti jeb OIK un koalīcijas sadarbības padomes.

 Šīs pašas prioritātes Gobzems nosauca pēc tikšanās ar Jaunās konservatīvās partijas pārstāvjiem.

 „Mēs arī uzskatām, ka efektīva un maza valsts pārvalde ir jautājums, kas iekļauts mūsu priekšvēlēšanu solījumos. Mums ir atšķirīgs redzējums par to, kādā veidā mēs nonākam līdz attiecīgam rezultātam. Bet mums ir kopīgs redzējums par to, ka mūsu sarunas turpināsies. Mēs turpināsim šo darbu,” sacīja Gobzems.

“Tas, ko mēs piedāvājam JKP, ir jautājums par nelielākā formātā darba grupas izveidošanu attiecībā uz satura pilnveidošanu,” skaidroja Gobzems.

Tomēr Gobzems pēc būtības neatbildēja uz jautājumu, vai „KPV LV” pieņem JKP premjera kandidāta Jāņa Bordāna piedāvāto valdības variantu.

Bordāns otrdien uzsvēra, ka viņa piedāvājums sadalīt ministru portfeļus piecu partiju starpā, atstājot ārpus koalīcijas ZZS un “Saskaņu”, vēl aizvien ir spēkā. Atbildes tiek gaidītas līdz trešdienas vakaram.

„Tas nav vienkārši: pieņemt vai nepieņemt vienu piedāvājumu. Mēs izteicām piedāvājumu ar atvērtu jautājumu. Dodiet savu redzējumu,” sacīja Bordāns.

“Mēs ar “KPV LV” esam spēruši soli sapratnes virzienā. Mēs aicinām arī pārējās mums piedāvātās koalīcijas partijas šādu soli spert. To pašu es vēlētos sagaidīt no „Attīstībai/Par!”. Viņi ir pateikuši: “Mēs – nē”, bet ko „nē” īsti nav saprotams,” atzina Bordāns.

Ne Gobzems, ne Bordāns nav snieguši atbildi, vai būtu gatavi strādāt „Attīstībai/Par!” premjera Arta Pabrika vadībā.

Zināms, ka šī apvienība trešdien rīko tikšanās otro raundu ar „Jauno Vienotību” un Nacionālo apvienību.

“KPV LV” līdz nedēļas beigām ar citām partijām netiksies.

Savukārt ceturtdien un piektdien visas politiskās partijas dosies uz Valsts prezidenta pili.

KONTEKSTS: 

Pirmajā nedēļā pēc vēlēšanām Jaunās konservatīvās partijas līderis Jānis Bordāns nāca klajā ar piedāvājumu veidot kopīgu valdību ar "KPV LV", "Jauno Vienotību", Nacionālo apvienību un "Attīstībai/Par!", piedāvājot arī pārraudzības jomas.  JKP nevēlas sadarbosies ar līdzšinējo premjera spēku - Zaļo un Zemnieku savienību.

Dažas dienas vēlāk "Attīstībai/Par!" paziņoja, ka nepieņems JKP piedāvāto valdības modeli, tas vienbalsīgi nolemts apvienības valdes sēdē. Arī citas partijas nesteidzās atbalstīt Bordāna valdības modeli, kritizējot par nepietiekamu darbu apspriešanu.

Gatavību veidot valdību pauda arī “KPV LV”, kura tāpat kā JKP ieguva 16 vietas 13. Saeimā. Visvairāk mandātu – 23 – ieguva "Saskaņa", kura paziņoja, ka tai pienākas veidot valdību. Tiesa, neviens no pārējiem sešiem Saeimā iekļuvušajiem spēkiem nav gatavs ar to sadarboties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti