Cerībā uz «BioNTech/Pfizer» vakcīnām Ventspils slimnīca iegādājusies specializētu saldētavu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Specializētu saldēšanas iekārtu, kas ir būtiska “BioNTech/Pfizer” ražotās vakcīnas pret Covid-19 glabāšanai, Ventspilī esošā Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca iegādājusies cerībā izmantot tad, kad vakcinācija pret Covid-19 kļūs masveida. Pašlaik esot pārrunas par vakcīnu tiešu piegādi uz Ventspili, vēsta Rus.lsm.lv.

“Mēs neprasījām ne Veselības ministrijas, ne kāda cita atļauju. Par šādas saldēšanas iekārtas pirkšanu aizdomājāmies pagājušā gada decembrī, kad vēl neviena vakcīna nebija sertificēta [Eiropas Savienībā]. Vēl nezinājām, kā viss būs. Arī tagad nav zināms, kad būs vakcīnas lielā apjomā. Bet mēs gribējām būt droši, ka spēsim tās normāli uzglabāt,” sacīja Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Lācis.

Turklāt izdevumi neesot bijuši tik lieli, tāpēc saldēšanas iekārta iegādāta par slimnīcas līdzekļiem. Iepirkumu procedūrā izlemts par labu dāņu kompānijas “Nordic LAB” piedāvājumam – 7139 eiro (kopā ar PVN).

Slimnīca saņēma saldētavu, kas spēj nodrošināt temperatūru līdz -86 grādiem.

Slimnīcas vadītājs gan nemācēja precīzi pateikt, cik vakcīnu devas iespējas uzglabāt šādā iekārtā. Saldētavas ietilpība ir 253 litri.

Jaunā iekārta slimnīcā jau ir pieslēgta ne tikai rozetē, bet pie ģeneratora gadījumam, ja notiktu kādi traucējumi tīklā. Pagaidām gan nevienas vakcīnas devas tajā nav.

“Šādas saldētavas esamība ļaus mums elastīgāk reaģēt nākamās prioritārās vakcinācijas grupas atvēršanā. Mēs jau runājam ar Veselības ministriju un Vakcinācijas biroju, lai daļa vakcīnu tiktu piegādāta Ventspilī pa tiešo [no ražotāja]. Saņēmām informāciju, ka tehniski tas ir iespējams. Tagad jāsagaida apstiprinājumu no Veselības ministrijas ierēdņiem, kas atbild par vakcīnu sadali,” pastāstīja Lācis.

Viņš skaidroja, ka kravas automašīnai, kas ved vakcīnas no Eiropas caur Lietuvu, būs jāizdara līkums uz Ventspili un jāatstāj daļa kravas tur. “Nedomāju, ka te var rasties sarežģījumi. Manuprāt, sarežģītāk ir visu uzreiz vest uz Rīgu, bet pēc tam regulāri izvadāt pa simtiem ģimenes ārstu praksēm, tostarp uz Ventspili.

Domāju – daudz vienkāršāk ir vienu reizi atvest pietiekami lielu kravu “BioNTech/Pfizer” pie mums, un mēs varēsim savā vakcinācijas centrā mierīgi potēt,” sacīja Juris Lācis.

Viņš arī piebilda, ka vajadzības gadījumā saldēšanas iekārtā Ventspilī varētu glabāt arī citām pilsētām paredzētās vakcīnu devas. Pagaidām gan sarunu par to nav bijis.

KONTEKSTS:

Saskaņā ar Eiropas Zāļu aģentūras instrukcijām “BioNTech/Pfizer” ražotās vakcīnas pret Covid-19 pieļaujams glabāt dažādās temperatūrās, atkarībā no uzglabāšanas ilguma. Ja nepieciešams glabāt līdz sešiem mēnešiem, vajadzīgi -60..-90 grādi. Divas nedēļas to drīkst glabāt -15..-25 grādos. Bet 120 stundu glabāšanai pieļaujami +2..+8 grādi.

Līdz šim Eiropas Savienībā reģistrētas četras vakcīnas pret Covid-19, ko izstrādājuši uzņēmumi “BioNTech/Pfizer”, “Moderna”, “AstraZeneca” un  Beļģijas uzņēmums "Janssen Pharmaceuticals", kas ir ASV farmācijas milža "Johnson&Johnson" meitasuzņēmums Eiropā.

Latvija ir pieteikusies uz septiņu ražotāju – “BioNTech”/”Pfizer”, “Moderna Biotech Spain”, “AstraZeneca”/Oksfordas Universitāte, “Janssen” (“Johnson&Johnson”), “CureVac”, “Novavax” un “Valneva” izstrādātām vakcīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti