Centrāltirgus «cigarešu mafija» atgriezusies; bargāki sodi iestrēguši Saeimā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

Pusgadu pēc “Aizliegtā paņēmiena” apjomīgās operācijas, kura atklāja sistēmu, kā tiek pārdotas kontrabandas cigaretes Rīgas Centrāltirgū, likuma izmaiņas, kas paredzētu bargākus sodus, joprojām nav pieņemtas, bet nelegālie tirgoņi atkal piekopj savu rūpalu, turklāt viņi kļuvuši vēl uzmanīgāki, vēstīja LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens”.

Pēc ilgstošas izpētes un “Aizliegtā paņēmiena” žurnālista iefiltrēšanās cigarešu tirgotāju rindās, raidījums atklāja, kā strādā šis nelegālā biznesa virziens un ka policijas sodi nelegālos darboņus nebiedē, daudziem tie jau ir piemēroti un ir mērāmi tūkstošos eiro, bet maksāt viņi nemaz tos netaisās, un piedzīt no viņiem neko nevar, jo viņiem nav legālu ienākumu.

Novembra beigās Valsts policija tirgū veica vērienīgu reidu, tika aizturētas vairākas personas, tostarp arī viens no cigarešu tīkla “bosiem” Tigrans. Ar nopietnību problēmas risinājumam ķērās klāt arī Rīgas dome, uzdodot tirgus vadībai lauzt līgumu ar nomnieku, kuru teritorijā cigaretes tika tirgotas.

Atklājās arī, ka uzņēmuma izbūvētajiem namiņiem jau sen bija beidzies ekspluatācijas termiņš, un tos sāka nojaukt.

Ar solījumu šo biznesu izsvēpēt klajā nāca arī iekšlietu un tieslietu ministri, vienojoties, ka par šādu nelegālu akcīzes preču tirdzniecību, līdzīgi kā par alkoholu, ir jāparedz ne tikai administratīva, bet kriminālatbildība.

Bet pusgadu pēc šiem notikumiem nelegālo cigarešu bizness atkal plaukst un zeļ, tirgotāji ir tikpat nekaunīgi, tikpat bezbailīgi.

“Aizliegtā paņēmiena” rīcībā ir ziņas, ka pie šī rūpala par spīti sāktajam kriminālprocesam ir atgriezies arī tirgus veterāns Tigrans.

Rīgas Centrāltirgus valdes priekšsēdētājs Artis Druvnieks atzina, ka tirgus vērsās pie Iekšlietu ministrijas, jo no pagājušās gada nogales situācija bija uzlabojusies, bet “šobrīd mums ir tāda sajūta, ka viss sāk atgriezties vairāk vai mazāk vecajās sliedēs ar to atšķirību, ka arī paši cigarešu tirgotāji ir kļuvuši daudzkārt uzmanīgāki un izveidojuši sistēmu, lai viņus būtu grūtāk identificēt un aizturēt”.

Pārsvarā viņi šobrīd atrodas tunelī, kas no Centrāltirgus puses iet uz staciju, kas vairs nav Centrāltirgus teritorija.  

Tirgus atbildība beidzas līdz ar tā robežu, bet uzreiz aiz tās viss turpina notikt. Policija līdzīgā situācijā kā pērn - kaut ko noķer, kaut ko soda, bet patiesībā visi gaida brīdi, kad tad beidzot būs solītie bargāki sodi.

Priekšlikumi par sodiem ir izstrādāti, kriminālatbildība paredzēta pat par vienas cigarešu paciņas pārdošanu, bet tie vēl nav pieņemti Saeimā.

Saeimas Juridiskās komisijas Krimināltiesību politikas apakškomisijas vadītājs Andrejs Judins  skaidroja, ka “Covid-19” epidēmijas dēļ “mēs nevarējām virzīt jautājumu uz priekšu”,  darbs pie šīm izmaiņām Krimināltiesību apakškomisijā  ir pabeigts un projekts ir sagatavots. Un arī Juridiskā komisija izskatīja likuma projektu un atbalstīja nodošanu Saeimai.

Ja tirgoni pieķers ar daudzumu līdz 20 cigaretēm, nodarījums var būt maznozīmīgs, būs iespēja izbeigt procesu, atbrīvot no atbildības, atkarībā no apmēriem sodi pieaug.  Patlaban uz pirmo lasījumu ir paredzēts sods - brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam, vai īslaicīga brīvības atņemšana, arī alternatīvie sodi - piespiedu darbs, naudas sods, stāstīja Judins.

Judins cer, ka vasaras laikā šie labojumi tiks pieņemti.

KONTEKSTS:

Novembra vidū “Rīgas centrāltirgus” teritorijā, administrācijas ēkā un SIA “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā” nomātajā teritorijā Valsts policija veica vairāk nekā 80 kratīšanas, un tika aizturētas vairākas personas. LTV rīcībā esošā informācija liecināja, ka kratīšanās, iespējams, tika meklētas kontrabandas cigaretes.

Pēc policijas kratīšanām LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” publiskoja savu eksperimentu, kura laikā žurnālisti iefiltrējās šajā biznesā. Noskaidrots, kā tas darbojas un kā budžetam garām iet miljoni eiro, bet viena “točkas” saimnieka ienākumi mēnesī sasniedz 12 000 eiro. Turklāt kontrabandas cigarešu tirgotājiem mēdz būt administratīvie sodi pat 100 000 eiro, bet piedzīt tos nevar, jo sodītajiem nav legālu ienākumu.  

Pēc notikušā toreizējais Rīgas mērs Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”) uzdevis tirgus vadībai lauzt ilggadējo līgumu ar “Tirdzniecības nams Latgales priekšpilsētā”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti