Dienas ziņas

Latvijas Radio darbinieki vāc parakstus A. Braunas atbalstam

Dienas ziņas

Koalīcijā diskutē par senioru vakcinēšanos

No amata atbrīvots Jelgavas novada domes priekšsēdētājs

Cauni gāž no Jelgavas novada domes vadītāja amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ar balsu vairākumu, pašam klāt neesot, no amata atbrīvots ilggadējais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Ziedonis Caune (Latvijas Zemnieku savienība). Viņa krēsls sašūpojās jau novembrī, kad daļa no koalīcijas kļuva par opozīciju, Caunem pārmetot vienpersonisku darba stilu un gūzmu iekavētu darbu. Jaunā domes priekšsēdētāja vēlēšanas tiek solītas mēneša laikā.

Jautājums par Caunes atstādināšanu trešdien, 5. janvārī, kārtējā Jelgavas novada domes sēdē parādījās neilgi pirms tās sākuma. Lai gan Caune sēdē nepiedalījās, jautājums par viņa atbrīvošanu no amata tika iekļauts. Tas esot darīts, lai izpildītu likuma prasības.

“Man ir grūti pateikt, kāpēc netika iekļauts darba kārtībā, bet šobrīd, iekļaujot to darba kārtībā, es novēršu likuma pārkāpumus,” pauda Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ozoliņš (Latvijas Zaļā partija).

Par mēra atbrīvošanu deputāti sprieda nepilnas divdesmit minūtes. Par to nobalsoja 11 domes deputāti. Četri domnieki no Latvijas Zemnieku savienības bija pret, bet trīs deputāti no Latvijas Reģionu apvienības balsojumā nepiedalījās.

Sazināties ar atstādināto domes priekšsēdētāju neizdevās, bet iepriekš Caune komentējis, ka svarīgāka par sagraušanu ir būvēšana: “Es pats gribētu uzsvērt, ka viss mans darbs ir bijis par lauku teritoriju un pagastu attīstību, un jaunais Jelgavas novads nav tikai Ozolnieki. Pie tā arī palieku. Ja vēlme kādu teritoriju novadā ir izcelt attīstībai vairāk nekā citus pagastus, tad es esmu pret un pie tā arī palieku. Pārējo parādīs laiks. Pašvaldība pašlaik piedzīvo ļoti smagnēju reorganizāciju, un es ceru, ka tās labās lietas, kas ir izveidotas, netiks pasludinātas kā nevajadzīgas. Parasti “jaunai slotai” ir kārdinājums visu līdzšinējo aizslaucīt, bet ne vienmēr tas iet roku rokā ar nobriedušiem un izsvērtiem lēmumiem.”

Caunes partijas biedri domes debatēs norādīja, ka pašreiz neesot īstais laiks priekšsēdētāja atbrīvošanai, jo gada nogalē jau atstādināta izpilddirektore. Tāpat nevarot piekrist pārmetumiem par nepaveiktajiem darbiem.

“Nē, es nepiekrītu, ka bija laiks mainīt domes priekšsēdētāju, jo pamatlieta, kas ir katram priekšsēdētājam, ir vēlētāju atbalsts,” pauda Jelgavas novada domes priekšsēdētāja vietniece Ilze Vītola (Latvijas Zemnieku savienība).

Savukārt Latvijas Reģionu apvienība jau sākotnēji neesot vēlējusies redzēt Cauni vadībā, tomēr arī šādā “farsā” nevēloties piedalīties. “Daudz neatbildētu jautājumu, kas tālāk būs. Arī šodien domes sēdē atkārtojas vadības stils,” norādīja Jelgavas novada domnieks Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu apvienība).

Caunes gāšanas priekšlikumu sēdē uzturēja viens no spilgtākajiem viņa opozicionāriem "Latvijas attīstībai" deputāts Madars Lasmanis.

“Jau labu brīdi – vairāk nekā mēnesi – Caunes kungs nebauda domes vairākuma atbalstu. Līdz ar to domes darbs ir kavēts. Tā turpināties nevar. Otrkārt, Caunes kungs regulāri slimo un arī šobrīd ir prombūtnē, līdz ar to pilnvērtīgi nevar pildīt savus pienākumus, kas arī rada problēmas domes darba organizatoriskajos jautājumos. Līdz ar to tikai likumsakarīgi ir atbrīvot Caunes kungu. Lai viņš veseļojas, lai viņam laba veselība! Un ļaut kādam citam kļūt par mēru nākamajos balsojumos un strādāt pie novada kopējās attīstības,” sacīja Lasmanis.

Jelgavas novada domes deputāts Madars Lasmanis
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Kas turpmāk vadīs Jelgavas novada domi, pagaidām gan neesot zināms.

Balsu vairākums iespējamajā jaunajā koalīcijā ir samērā trausls, un arī sarkano līniju netrūkst. Tomēr deputāti sola, ka mēneša laikā dome iegūs jaunu vadītāju.

KONTEKSTS:

Politiskās pārbīdes jaunajā Jelgavas novadā notiek pēc Ozolnieku novada pievienošanas. Tur Zaļo un Zemnieku savienības partijas vēsturiski bijušas šķirtas, un Zaļās partijas pārstāvju ievēlēšana Jelgavas novada domē ilggadējam novada vadītājam Ziedonim Caunem (Latvijas Zemnieku savienība) stabilitāti nodrošināja neilgu laiku.

Jelgavas novada domē faktiski koalīcija bija sabrukusi, un domnieki centās panākt uzticības balsojumu Caunem. 

Tikmēr par vietvaru uzraudzību atbildīgais ministrs jau decembrī pieprasīja sniegt paskaidrojumus Caunem par domes darba organizācijas neatbilstību normatīvo aktu prasībām, patvaļīgi pārtraucot kārtējo domes sēdi. Saņemot nepilnīgas atbildes, ministrs atkārtoti prasīja Caunes skaidrojumus.

Ministrs Artūrs Toms par Ziedoni Cauni
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Jelgavas novada domes priekšsēdētāja amatu Ziedonis Caune ieņēma kopš 2009. gada vidus. Līdz tam viņš bijis arī Jelgavas rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks un Vircavas pagasta priekšsēdētājs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti