Panorāma

Ogrē iebilst pret aprūpes centru personām ar īpašām vajadzībām

Panorāma

Valdība atbalsta 200 eiro pabalstu katram pensionāram

Iespējamo vardarbību Bruknā vērtēs pašvaldības

Bruknas bērnu lieta: novads neatklāj lēmumu par pārkāpumiem

Noslēdzot izmeklēšanu par iespējamiem likumpārkāpumiem  un vardarbību pret bērniem Bruknas muižā, Valsts policija ir saskatījusi emocionālas un fiziskas vardarbības epizodes. Visa izmeklēšanas laikā savāktā informācija tagad nodota Bauskas un Vecumnieku pašvaldībām, kurās atrodas Bruknas muiža un Bārbeles zēnu pamatskola. Pašvaldības arī vērtēs iespējamos pārkāpumus pret kopumā 17 bērniem un pieņems lēmumus.

ĪSUMĀ:

  • Policija par iespējamo emocionālo vardarbību pret bērniem informēja pašvaldības.
  • Par epizodēm pret 12 bērniem – Bauskas novadu, jo tajā atrodas Bruknas muiža.
  • Par epizodēm pret 5 bērniem – Vecumnieku novadu, kurā ir Bārbeles zēnu skola.
  • Lietas ir par emocionālu un fizisku vardarbību pret bērnu – naudassods līdz 700 eiro.
  • Bauskas novadā lēmums ir pieņemts, taču kāds – neizpauda.
  • Andrejs Mediņš policijas pārbaudi nekomentē, sodu neatklāj.
  • Vecumnieku novada domē lēmums vēl neesot pieņemts.
  • LM  vēl vērtē bērnu nosūtīšanu uz Bruknu no Valmieras SOS ciemata.

Par iespējamiem bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā vasaras beigās ziņoja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija un tiesībsargs. Kopā ar bijušajiem ieslodzītajiem un atkarīgajiem vasarās muižā uzturējušies arī nepilngadīgi bērni. Viņus tur nosūtījuši vecāki, lai strādā un uzlabo uzvedību.

Bērni sūdzējušies par garām fiziskā darba stundām, sodīšanu ar gavēni un publisku kaunināšanu. Tiesībsarga un inspekcijas savāktos pierādījumus savā izmeklēšanā vērtēja arī Valsts policija.

“Mēs saskatām gan fiziskas, gan emocionālas vardarbības. Pārsvarā tās ir emocionālas vardarbības, kas izpaužas dažādi, piemēram, ierobežojot ēdienu un pārstrādātās stundas. Ir arī saskatāma fiziska vardarbība. Bērnu liecībās ir sitieni pa pakausi, kas nav pieņemami. Kopā ir 17 bērni, par kuriem mēs esam aizsūtījuši lēmumu pieņemšanai un izskatīšanai,” informēja Policijas Bauskas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieks Egils Gailis.

Iespējamo vardarbību pret 12 bērniem policija uzdevusi izvērtēt Bauskas domes administratīvajai komisijai, jo tās teritorijā atrodas Bruknas muiža, bet vēl pret pieciem bērniem – Vecumnieku novadam, kurā atrodas Bārbeles zēnu pamatskola.

Lietas ierosinātas pēc likuma panta par emocionālu un fizisku vardarbību pret bērnu, par ko var draudēt naudassods līdz 700 eiro.

Bauskas novada pašvaldībā apstiprina, ka lēmums ir pieņemts, taču kāds – neizpauda.

To nezinot nedz policijā, nedz Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā, un šādu informāciju neizsniedz arī sodu reģistrs. To zinot tikai cietušie un tie, kam sods ir piemērots.

Biedrības “Kalna svētību kopiena” dibinātājs Andrejs Mediņš uz lūgumu komentēt policijas pārbaudu neko nevēlējās atbildēt, jo “nekas jau nav beidzies, viss jau notiek, kā jānotiek. Mums ir cilvēks, kas pie tā strādā, un ir valsts iestādes, lai ved taisnīgu lietu”.

Vecumnieku novada domē lēmums vēl neesot pieņemts.

Bet ar to Bruknas lietas izmeklēšanai vēl netiks pielikts punkts. Tika secināts, ka bērnus vasarās uz muižu nogādājuši ne vien pašu vecāki, bet pakalpojumu izmantojis arī SOS bērnu ciemats Valmierā, lai gan nekādi sociālie pakalpojumi Bruknā nav bijuši oficiāli legalizēti un ar šādām metodēm to nemaz neļautu.

Konkrēto gadījumu policija uzdevusi vērtēt Labklājības ministrijai.

“Šī uzrādītā informācija Uzņēmumu reģistrā, ka viņi nodrošina sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, patiesībā ir maldinoša. Skatīsimies, kāda būs viņu atbilde, un tad mēs rīkosimies, vai nu vērsīsimies policijā, saprotot, kas ir tie fakti, uz kuriem mēs varam balstīties,” sacīja Labklājības ministrijas Metodiskās vadības un kontroles departamenta direktore Ilze Skrodele-Dubrovska. 

Ministrija drīkst konkrētu pakalpojumu sniedzēju sodīt vai no reģistra izslēgt, taču šajā gadījumā pakalpojums nav sniegts oficiāli, un SOS ciemats Valmierā par to netika pārliecinājies.

Priesteris Mediņš preses konferencē vasarā stāstīja, ka atkarīgus un nereti noziegušos pusaudžus pie viņa sūta gan izmisuši vecāki, gan bāriņtiesas un pat tiesneši zvanot un lūdzot, lai jauniešus pāraudzina.  

KONTEKSTS:

Biedrībā "Kalna svētību kopiena" Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējusi, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. Pirmā pārbaude veikta 5. augustā, bet atkārtota pārbaude – 20. augustā.

21. augustā Bruknas muižā ieradās Valsts darba inspekcijas (VDI) pārstāvji. VDI, nekonstatējot nekādus pārkāpumus, nolēma izbeigt lietvedību saistībā ar nepilngadīgo nodarbināšanu Bruknas muižā. Arī Veselības inspekcija Bruknas muižā veikusi pārbaudi, kuras laikā pārkāpumi netika konstatēti.  

Savukārt Valsts policija uzsāka administratīvā pārkāpuma procesu par emocionālu vardarbību pret bērnu Bruknas kopienā.

Biedrības "Kalna svētību kopiena" vadītājs, prāvests Mediņš, reaģējot uz notiekošo, noliedza lielāko daļu pārkāpumu, saistībā ar kuriem VBTAI ierosināja pārbaudes lietu.

Valsts policija par iespējamiem dažāda veida likumpārkāpumiem biedrībā "Kalna svētību kopiena" uzsākusi četrus administratīvā pārkāpuma procesus. Viena lieta sākta par fizisko un emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem, viena – par emocionālo vardarbību pret vairākiem bērniem, un divas par biedrības „Kalna svētību kopiena” un nodibinājuma „Saknes un spārni” informācijas nesniegšanu, neatbildot uz Valsts policijas nosūtītajiem pieprasījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt