Panorāma

Baltkrievijā aizvada Neatkarības dienas svinības

Panorāma

Bruknas muižas pārbaudē iesaistīsies prokuratūra

Bruknā noliedz bērnu tiesību pārkāpumus

Priesteris Mediņš: Bruknā ir ļoti liela stingrība; konstatētos pārkāpumus sauc par meliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 8 mēnešiem.

Bauskas novada Bruknas muižā saimniekojošajā biedrībā "Kalna svētību kopienas" ir ļoti liela stingrība un kārtība, kas jāievēro  visiem kopienas locekļiem, tostarp šeit nonākušajiem bērniem. To preses konferencē paziņoja kopienas garīgais vadītājs, priesteris Andrejs Mediņš, pirmo reizi komentējot Valsts bērnu tiesību aizsardzības centra (VBTAI) un Tiesībsarga biroja pārstāvju kopienā konstatētos bērnu tiesību pārkāpumus. Tie, pēc mācītāja teiktā, ir meli.

ĪSUMĀ:

  • "Kalna svētību kopienā" ir stingri noteikumi, kas jāievēro visiem kopienas locekļiem, skaidroja priesteris.
  • Nenoliedz, ka katram kopienā ir darbs, kas ir jāizdara; konstatētos pārkāpumus  sauc par meliem.
  • Kopienā nonāk ne tikai narkomāni, bet arī problemātiski pusaudži, ar kuriem vecāki netiek galā.
  • Kopienā aizvadīto gadu laikā dzīvojuši daudzi problemātiskie pusaudži; visi to darījuši brīvprātīgi, apgalvoja Mediņš.
  • Priesteris: Pārkāpumus izdomājis kāds no vecākiem, lai atriebtos par viņa bērna izslēgšanu no kopienas.
  • To gan noliedza bērnu tiesību sargs, norādot, ka pārkāpumus konstatējuši arī paši.

Priesteris Mediņš: Bruknā ir ļoti liela stingrība; konstatētos pārkāpumus sauc par meliem
00:00 / 02:55
Lejuplādēt
Šodien pirmo reizi pēc tam, kad VBTAI informēja par bērnu tiesību pārkāpumiem Bruknas muižā, tajā esošās biedrības "Kalna svētību kopiena" vadītājs, priesteris Andrejs Mediņš uzrunāja medijus. Klusēšanu viņš pamatoja ar to, ka esot pieņēmis Dieva garu ļaut lietām notikt, kā tās notiek. Gribējis, lai cilvēki izrunājas un viņš nemēģinot attaisnoties, jo svarīgāki ir paveiktie darbi. 

 

Viņš skaidroja, ka kopienā ir kopumā 300 cilvēku un Bruknas muižā dzīvojošajiem ir noteikta disciplīna, kārtība, kas jāievēro ikvienam. "Nevar teikt, ka neiešu strādāt, peldēt," klāstīja mācītājs, norādot, ka kopienā valda ļoti liela stingrība un ļoti liela kārtība. "Mums nav saplānota programma, darba stundas, mēs izdzīvojam dzīvi."

Mediņš atzina, ka kopienā nonāk ne tikai narkomāni vai personas ar citām atkarības problēmām, bet arī problemātiski pusaudži, ar kuriem viņu vecāki netiek galā.

Pēc Mediņa teiktā, šie bērni ir izmesti no 3-4 skolām, un neviena Rīgas skola viņus vairs nepieņem. Viņiem rasta vieta Bruknas skolā, un viņi mitinās kopienā. Turklāt Bruknā bērni nonāk tikai tad, ja viņiem un viņu vecākiem ir pieņemams kopienas dzīvesveids. Kopiena šādus pusaudžus uzņemot jau desmit gadus, un viņu gaitām Bruknā sekojušas līdzi gan bāriņtiesas, gan bērnunami.

Priesteris stāstīja, ka kopienā aizvadīto gadu laikā dzīvojuši daudzi tā sauktie problemātiskie pusaudži, taču visi to darījuši brīvprātīgi.

Kopienas garīgais vadītājs uzsvēra, ka VBTAI un Tiesībsarga biroja pārstāvju konstatētie pārkāpumi Bruknas muižā ir "apvainojumi un apmelojumi". Mediņš norādīja, ka tie ir meli, ka bērniem kopienā jāstrādā 12 stundas un ka nav pieejams dzeramais ūdens.

Pēc Mediņa sacītā, dzeramais ūdens pudelēs  ir pieejams, un "ja kāds mazais tizlenis nav paņēmis to ūdeni, par ko ir skandāls, piedodiet...".

Tāpat viņš noraidīja pārmetumus par medicīniskās palīdzības nepieejamību. Mācītājs sacīja, ka runa konkrētajā gadījumā nav par bērnu, bet par sievieti, kurai bijusi epilepsijas lēkme. Mediķi  netiek saukti, un šajā gadījumā "ļaujam pārvarēt lēkmes". "Tie ir meli. Bet es to pieņemu, jo arī Dievs pieņēma apsūdzību. Tāpēc, ka viņš bija grēcīgs."

Arī kopienā konstatēto bērnu sodīšanu kopienā mācītājs dēvēja par meliem. Viņš minēja, ka katram kopienā ir jāizravē viena vaga - viens to izdara pāris stundu laikā, citam tas prasa 12 stundas. "Bet beigsim tad, kad mēs to izdarīsim," klāstīja priesteris.

Savukārt, runājot par pārtikas ierobežošanu, kā pārkāpumu gadījumā, pēc VBTAI sacītā, kopienas bērni sodīti, kopienas garīgais līderis sacīja: trešdienās un piektdienās kopienā ir gavēnis, kad tur dzīvojošie neēd gaļu, bet pārtiek, piemēram, no ūdens, tējas, maizes, ievārījuma.

"Tajā ir kas pretdabīgs? Tā māca atturību un sirds vienkāršību", piebilda biedrības "Kalna svētību kopienas" garīgais līderis.

Mediņa un viņa atbalstītāju uzstāšanās otrdien, 25. augustā, ilga vairāk nekā divas stundas. Runu laikā atbalstītāji aplaudēja, atbalstoši piekrītot biedrības dibinātāja teiktajam. 

Atbalstīt Mediņu bija ieradies arī Jelgavas diacēzes bīskaps Edvards Pavlovskis, norādot, ka nepiekrīt inspekcijas apgalvotajam - bērniem nav ikdienā jāpavada laiks ar bijušajiem ieslodzītajiem un atkarīgajiem, kā arī visiem tiek sniegta medicīniskā palīdzība. 

"Tas mazliet tā tendenciozi ir sagatavots. Ja es divas lietas atrodu, kas ir nepatiesas, tad es tālāk par tām trim nelasu," sacīja Pavlovskis.

Savukārt tie, kas nepiekrīt Mediņa metodēm, ļoti kaunas no tā, ka kādreiz Bruknā dzīvojuši, kā arī baidās runāt publiski. Otrdien no rīta interviju Latvijas Televīzijai atteica kāds bijušais Bruknas kopienas iemītnieks – viņš iepriekš apstiprināja, ka VBTAI secinātais par bērniem nepiemērotiem apstākļiem un attieksmi atbilst arī viņa pieredzētajam. Taču bailēs no Bruknas kopienas locekļu pārmetumiem gan klātienē, gan sociālajos tīklos, viņš baidās gan rādīt savu seju, gan atklāt citiem savu identitāti.

Mediņš preses konferencē uzsvēra, ka kāds no vecākiem izdomājis konstatētos pārkāpumus, lai atriebtos par to, ka viņa bērns izslēgts no kopienas. To gan VBTAI noliedza, norādot, ka pārkāpumus konstatējuši arī paši.

VBTAI, noklausoties priestera runu interneta tiešraidē, norādīja, ka paša Mediņa teiktajā vairākkārt saklausām nepieņemama attieksme.

"Mums nav tiesību bērnus apsaukāt.

Tā ir emocionāla vardarbība, saucot viņus par tizleņiem.

Mums nav tiesību viņus šādi saukt. Šādā veidā viņus audzinot, mēs neko labu nepanāksim," sacīja VBTAI Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Evija Rācene.

Inspekcijā arī norādīja uz vecāku atbildību un audzināšanu, kā arī atzina, ka secinājumi par redzēto Bruknā liek runāt par ģimenēm un pusaudžiem pārāk maz pieejamiem pakalpojumiem. Tomēr kopienas pārstāvju apgalvoto, ka Bruknā konstatētais ir bez fiksētiem pierādījumiem, inspekcija noliedz. 

"Mūsu kā inspekcijas pienākums ir ticēt bērnu paustajam viedoklim. Bērna bažām, bērnu sašutumam. Šis apgalvojums, ka tur ir uzturējušies bērni kopā ar ģimenēm, tam es negribētu piekrist, jo mūsu pārbaudes laikā bērni uzturējās bez vecākiem vairāk nekā mēnesi, ne pirmo vasaru," norādīja Rācene.

Kopienas vadība norādīja, ka turpmāk pusaudži Bruknā netikšot uzņemti. Tuvākajā nākotnē durvis vēršot Kurmenes skolas jauniešu māja un viss būšot reģistrēts oficiāli.

KONTEKSTS:

Veicot pārbaudi biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, VBTAI kopā ar Tiesībsarga biroja pārstāvi konstatējuši, ka bērni tikuši nodarbināti lauku darbos no desmit līdz 12 stundām dienā bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. Pārbaude veikta, reaģējot uz privātpersonas sniegtu informāciju par iespējamajiem bērnu tiesību pārkāpumiem, tostarp fizisko un emocionālo vardarbību. 

Informācija par pārbaudē konstatēto atbilstoši kompetencei nodota tālākai izvērtēšanai Valsts policijai, Pārtikas un veterinārajam dienestam un Valsts darba inspekcijai (VDI).

Bruknas muiža ir plaši pazīstama kā vieta, kur kopš 2001. gada darbojas sabiedriska organizācija “Kalna svētību kopiena” – vieta, kur tiek atveseļoti dažādās atkarībās nonākuši cilvēki. Rehabilitācijai pamatā ir lūgšanas un darba terapija, un, pateicoties tai, jau daudzu gadu garumā rit muižas ansambļa atjaunošana, sakopšana un labiekārtošana. Kopienas dibinātājs un "Kalna svētību kopienas" garīgais vadītājs ir priesteris Andrejs Mediņš.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti