Dienas ziņas

Covid-19 dēļ pacienti baidās doties uz izmeklējumiem

Dienas ziņas

Brīvdienās veikalos ierobežots preču klāsts

Pārdot varēs arī presi, transporta biļetes un dzīvnieku barību

Brīvdienās varēs tirgot arī auto piederumus, e-talonus, preses izdevumus un dzīvnieku pārtiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 6 mēnešiem.

Brīvdienās tomēr varēs tirgot arī auto piederumus, e-talonus, preses izdevumus un dzīvnieku pārtiku, piektdien nolēma Ministru kabinets.

Ekonomikas ministrija informēja, ka brīvdienās un svētku dienās atļauta:
1)    visa preču sortimenta tirdzniecība aptiekās, t.sk. veterinārajās aptiekās;
2)    visa preču sortimenta tirdzniecība degvielas uzpildes stacijās, izņemot alkoholu, tabaku un tabakas izstrādājumus;
3)    šādu preču grupu tirdzniecība tirdzniecības vietās:

 • pārtikas preces (izņemot alkoholu),
 • higiēnas preces,
 • dzīvnieku barība,
 • preses izdevumi,
 • sabiedriskā transporta biļetes.

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju un noteiktos epidemioloģiskās drošības pasākumus Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, tai skaitā obligātu medicīnisko vai higiēnisko sejas masku valkāšanu, šo preču tirdzniecība ir atļauta brīvdienās un svētku dienās jebkurās tirdzniecības vietās.

Tāpat atļauta jebkādu preču distances tirdzniecība un e-komercija - arī brīvdienās un svētku dienās atļauta preču iegāde ar distances līgumu, piegāde uz mājām un pakomātiem, kā arī preču izsniegšana un saņemšana veikalos.

Savukārt pilnībā aizliegta ir gadatirgu organizēšana.

Ar higiēnas precēm saprotams:

 • zobu kopšanas līdzekļi (zobu pastas, zobu diegs);
 • zobu sukas un tamlīdzīgi produkti;
 • šampūni;
 • ziepes un organiskās virsmaktīvās vielas un mazgāšanas līdzekļi (ziepes, līdzekļi ķermeņa mazgāšanai, šķidri vai krēmveida, mazgāšanas līdzekļi, tīrīšanas līdzekļi);
 • dezinfekcijas līdzekļi:
 • higiēniskie vai farmaceitiskie izstrādājumi (ieskaitot knupīšus) no vulkanizēta kaučuka (t.sk. prezervatīvi);
 • tualetes papīrs, kabatlakatiņi, kosmētikas salvetes, roku dvieļi un galda salvetes;
 • sanitārie dvieļi (paketes) un tamponi, bērnu autiņi un autiņu ieliktņi, un tamlīdzīgi izstrādājumi no jebkāda materiāla.

Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē publicēts detalizētāks higiēnas preču saraksts. Tāpat tur publicētas atbildes uz tirgotāju biežāk uzdotajiem jautājumiem.

Kā informēts iepriekš, papildu drošības pasākumi tirdzniecības vietās ieviesti ar mērķi mazināt cilvēku pulcēšanos un līdz ar to inficēšanās risku sabiedriskās vietās, tostarp tirdzniecības vietās – veikalos, tirgos un ielu tirdzniecībā. Ekonomikas ministrija aicina tirgotājus rūpīgi sekot visu drošības pasākumu ievērošanai, jo īpaši lai veikalā neatrodas vairāk cilvēku, kā pieļaujams. Tāpat aicina  iedzīvotājus ievērot tirgotāju norādījumus, neapmeklēt veikalu, ja vērojamas saslimšanas pazīmes, un neiet veikalā, ja tur vērojama cilvēku drūzmēšanās un izskatās, ka veikalā ir vairāk cilvēku, nekā pieļaujams.

Samazināts maksimāli pieļaujamais cilvēku skaits tirdzniecības telpās, nosakot, ka uz vienu apmeklētāju jāparedz ne mazāk kā 15 m2 no publiski pieejamās telpu platības, tādējādi nodrošinot, ka tirdzniecības vietā atrodas ne vairāk kā 20% no maksimāli iespējamā cilvēku skaita, ko pieļauj konkrētās vietas infrastruktūra. Ja saimnieciskā pakalpojuma sniegšanas vietas platība ir mazāka par 25 m2, tad tajā vienlaikus var atrasties viens apmeklētājs.

Tirdzniecības pakalpojumu sniedzējiem pie ieejas veikalā labi redzamā vietā ir jānorāda informācija, tai skaitā svešvalodās, par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu, kas vienlaikus var atrasties konkrētajā vietā.

Vienlaikus joprojām spēkā ir arī iepriekš noteiktie drošības pasākumi tirdzniecības vietās, t.sk. ielu tirdzniecībā un tirdzniecībā atklātā tirgus teritorijā:

 • mutes un deguna aizsegu lietošana gan veikalu, gan tirgu apmeklētājiem un darbiniekiem,
 • 2 metru distances ievērošana,
 • apmeklētāju informēšana par piesardzības prasībām,
 • pastiprināta higiēnas ievērošana,
 • darbinieku veselības stāvokļa uzraudzība.

Valdības noteiktie pienākumi tirgotājiem, kā arī papildu ieteicamie drošības pasākumi vienuviet publicēti Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē. Tāpat tirgotājus aicina izmantot sagatavotos informatīvos materiālus, lai informētu veikalu apmeklētājus par maksimāli pieļaujamo cilvēku skaitu telpās, masku lietošanu, distances ievērošanu un citus.

Gan valsts, gan pašvaldības policija uzmanības ierobežojumu ievērošanu un aicina iedzīvotājus ar izpratni izturēties pret tiem, izvairīties no lieka pulcēšanās telpās, lai pēc iespējas ātrāk varētu atgriezties ierastajā dzīves ritmā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 nebeidza pieaugt.

Valdība 1. decembrī lēma pagarināt ārkārtējo situāciju līdz 11. janvārim. Ierobežojumi ir tikpat stingri kā pavasarī  jāievēro “2+2”  princips. Tas nozīmē, ka tikties drīkst tikai divi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām, ievērojot divu metru distanci.

Stingrāki ierobežojumi ir arī tirdzniecības vietām, kur spēkā būs ierobežojumi, kādas preces drīkst pārdot. Veikali saspringti gatavojas jaunajiem valdības pieņemtajiem ierobežojumiem brīvdienām un svētku dienām, kritizējot lēmumu pieņēmējus par haosu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti