«Biolars» pārsūdz vides dienesta lēmumus Zemgalē izlieto indīgo vielu lietā

AS “Olaines ķīmiskā rūpnīca “Biolars”” ir pārsūdzējusi Valsts vides dienesta (VVD) lēmumus Zemgalē izlieto indīgo ielu lietā, kas noteica rūpnīcai uzlabot vides prasību ievērošanu un nodrošināt piesārņotās teritorijas sanāciju, paziņojumā medijiem informēja VVD.

ĪSUMĀ:

  • Zemgalē izlieto indīgo ielu lietā “Biolar” apstrīd uzdevumu izstrādāt sanācijas plānu.
  • “Biolars”: vielas izlietas no “Ekovalis Latvija” auto, šim uzņēmumam nav ļauts izvest vielas no rūpnīcas.
  • Vides dienests uzskata: rūpnīca apzināti novilcina sakopšanas darbus.
  • Dienests: Grunts var pašattīrīties ar laiku, bet tikmēr zemniekiem – zaudējumi.
  • VVD nesaskaņoja rūpnīcas plānu uzlabot vides prasību ievērošanu; tas jāsniedz atkārtoti līdz 5. augustam.

Valsts vides dienesta pārstāve Maruta BuklevičaSintija Ambote

Pārsūdzot dienesta lēmumus par piesārņojošās darbības operatoru un par neatliekamo pasākumu veikšanu un sanācijas plāna izstrādāšanu, apzināti vilcināta procesa izskatīšana un Zemgalē piesārņoto vietu sakopšana, uzskata vides dienests.

“VVD uzskata, ka  “Biolars” sākotnēji maldināja gan VVD, gan sabiedrību, publiski paužot apņēmību piesārņojumu likvidēt un saucot sevi par sociāli atbildīgu uzņēmumu. 

Šobrīd ir skaidrs, ka ar šādu retoriku uzņēmums ir centies tikai mazināt spriedzi, kas tobrīd bija sabiedrībā,” uzsvēra VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga.

“Iespējams, piesārņotā grunts ar laiku varētu pašattīrīties, bet sakopšanas darbu novilcināšana rada reālus zaudējumus lauksaimniekiem, kuri, lai izslēgtu jebkādus piesārņojuma riskus, nevar pilnībā izmantot saimnieciskajai darbībai piesārņojuma skartās teritorijas,” norādīja vides dienesta vadītāja.

Vides pārraudzības valsts birojam adresētajos pārsūdzību pieteikumos “Biolars” norādīja, ka nav konstatējama cēloņsakarība starp uzņēmumam pārmesto vides normatīvo aktu pārkāpumu un iespējamo kaitējumu videi, tāpēc tam nevar uzlikt par pienākumu izstrādāt sanācijas plānu.

Uzņēmums arī norādīja, ka ķīmiskā viela ir tikusi izlieta no automašīnas, ko izmanto SIA “Ekovalis Latvija”.  “Biolars” šim pārvadātājam neesot atļāvusi izvest jebkādas vielas no uzņēmuma teritorijas.

VVD nav saskaņojis “Biolars” iesniegto pasākumu plānu saistībā ar 5. jūnijā izdoto brīdinājumu par  rūpnīcas darbības iespējamo daļēju apturēšanu – porofora ražošanas pārtraukšanu.  Uzņēmumam bija uzdots sagatavot plānu bīstamo atkritumu izvešanai no teritorijas un nodošanai bīstamo atkritumu apsaimniekotājam. Iesniegtais dokuments neradīja pārliecību, ka pārkāpums tiks novērsts – tajā nebija minēti ne atkritumu apsaimniekotāji, ne izpildes termiņi.

VVD ir devis uzņēmumam laiku līdz 5. augustam papildināta plāna iesniegšanai.

Dienests skaidroja, ka  “Biolars” uzskatāma par atbildīgo operatoru tāpēc, ka tās radīto atkritumu neatbilstošas apsaimniekošanas rezultātā radies kaitējums videi. Saskaņā ar Vides aizsardzības likumu uzņēmums vērtējams kā operators, kura pienākums – veikt sanācijas darbus.

 KONTEKSTS:

Pārkāpumi "Biolars" atklājās pēc tam, kad maija beigās vides inspektori un policijas darbinieki pieķēra kādu personu, kas ceļu un tīrumu malā lēja indīgu šķidrumu.  Vides dienestā norādīja, ka noziegums pret vidi pastrādāts apzināti - lai atbrīvotos no ķīmisku vielu pārpalikumiem, kas radušies ražošanas procesā. Tika secināts, ka šķīdums satur cianīdjonus, kuri rodas "Biolars" ražošanā. Piesārņotāju apcietināja, un policija ierosinājusi kriminālprocesu par būtisku kaitējumu videi. Līdz šim atrastas 18 vietas, kur indīgais šķīdums izliets Jelgavas, Ozolnieku, Bauskas, Rundāles un Tērvetes novadā.

Valsts vides dienests brīdinājis Olaines ķīmisko rūpnīcu "Biolars" par darbības daļēju apturēšanu - porofora ražošanas pārtraukšanu.

Šāds lēmums pieņemts pēc tam, kad Valsts vides dienesta inspektori rūpnīcas teritorijā konstatējuši būtiskus pārkāpumus bīstamo atkritumu - dažādu ķīmisko vielu atlikumu - uzglabāšanā, kas notikuši ilgstoši. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem brīdinājums var būt pirmais solis ceļā uz uzņēmuma darbības apturēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt