Aktuāli

Par "Rīgas satiksmi"

Aktuāli

Labdarības maratons «Dod pieci!» 2018. 2. diena

Bijusī Daugavpils domes izpilddirektore: skumji, ka cilvēki pilsētu sāk uztvert ar smīnu

Bijusī Daugavpils izpilddirektore: Skumji, ka ziņas par pilsētu cilvēki sāk uztvert ar smīnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Aizvadītais gads Daugavpilī iezīmējies ar biežajām varas maiņām. Kopš jaunā pašvaldības sasaukuma pilsētā jau divas reizes no amata gāzts domes priekšsēdētājs. Pēdējo reizi domes vadītājs no amata atbrīvots pirms nepilna mēneša. Izmaiņas domes vadībā raisījušas ne vien rezonansi presē un sabiedrībā, bet arī nopietni ietekmējis gan Daugavpils reputāciju, gan pašvaldības darbu. Kamēr trīs varas partijas Daugavpilī atkal dala, kam pienākas mēra krēsls otrajā lielākajā Latvijas pilsētā, pagaidām tas stāv tukšs. Ilggadējā Daugavpils domes darbiniecei, bijusī izpilddirektore Inga Goldberga atzīst - ir skumji, ka ziņas par pilsētu cilvēki sāk uztvert ar smīnu.  

13. Saeimas deputāte, bijusī Daugavpils pilsētas domes izpilddirektore Inga Goldberga (“Saskaņa”), Daugavpils pašvaldībā nostrādājusi ne vienu vien gadu. Pirms 20 gadiem viņa sāka darbu Plānošanas reģionā, pēc tam sekoja darbs Daugavpils pilsētas domes Attīstības departamentā, izpilddirektora vietnieces un visbeidzot izpilddirektores amatā, kurā tika aizvadīti pēdējie četri gadi.   

Goldberga diendienā strādājusi ciešā sadarbībā ar pašvaldības vadītājiem, labi pārzina situāciju pašvaldībā, ir piedzīvojusi ne vienu vien varas maiņu un izjutusi tās sekas.

“Un man liekas - tas kamols velkas, velkas, velkas, un ir jautājums, vai kaut kurā brīdī atnāk tāds cilvēks, kurš ir pietiekami gudrs, kompetents, kas var pārgriezt to, pārcirst un darīt lietas varbūt pareizāk, labāk vai drosmīgāk. Tāpēc es domāju, ka, jā, kļūdas manuprāt, bija pieļautas arī pēdējā laikā, bet nevar pateikt, ka viens vienīgs cilvēks pie tā visa ir atbildīgs,” sprieda Goldberga.

Bijusī Daugavpils domes izpilddirektore atzina, ka Daugavpilij pie varas maiņām nav jāpierod, pēdējos gadus pēc īsāka vai garāka laika sprīža varas šeit ir mainījušās regulāri. Tiesa, viņa atzina, ka jebkura varas maiņa pašvaldībā ir kā satricinājums.

“No vienas puses, varētu teikt, ka tās ir dažādas prasmes, pieredzes un pienesumi pilsētas attīstībai, bet patiesībā tas tā nav. Jebkurš darbs prasa laiku iepazīties, prasmes, un to var apgūt tikai laika gaitā. Tādēļ šādas straujas maiņas nekad neko labu nedod. Darbiniekiem, kas ir administrācijas pusē, ir zināms apjukums, jo katrs jauns cilvēks nāk ar savu pieredzi, saviem priekšstatiem, kā vajadzētu strādāt, un, kad notiek šis pielāgošanās process, tad darbs nerit tik raiti,” sacīja Goldberga.

“Domāju, ka tas ir tas lielākais kaitējums, kas, varām nepārtraukti mainoties, ir nodarīts pilsētai,” viņa piebilda.

Pagājušā gada vasarā pēc pašvaldības vēlēšanām ar līdzīgu balsu skaitu Daugavpils domē ievēlētas Latgales partija un “Saskaņa”, kā arī “Mūsu partija”. Īsi pēc tam no “Saskaņas” un “Mūsu partijas” ievēlētie deputāti izveido koalīciju un par pilsētas mēru ievēl samērā jauno politiķi, bijušo Saeimas deputātu Andreju Elksniņu, kurš mēra krēslā noturējās vien divus mēnešus.

“Es domāju, ka tādas straujas pārmaiņas, strauji notikumi, pilnīgi cits darba stils, kas absolūti nebija pieņemams tajā brīdī. Domāju, ka tas arī bija tas, kas šo laiku padarīja ļoti īsu,” sacīja Goldberga.

“Saskaņas” un “Mūsu partijas” koalīcija izjuka, un izveidojās jauna – Latgales partijai ar “Mūsu partiju”, no kuras priekšsēdētāja amatā iecelts Rihards Eigims, kurš mēra krēslā noturējies nedaudz vairāk par gadu. Šobrīd pašvaldībā koalīcijas vairs nav.

Arī pēdējais gads pašvaldībai nav bijis viegls, atzina Inga Goldberga.

Uz jautājumu, ar kādām problēmām nācās saskarties Eigima valdīšanas laikā, viņa norādīja, ka tā bija “neuzticēšanās, kaut kādu atsevišķu grupējumu veidošana. Tikai tie, kas, neskatoties uz to, ka nav savas lietas profesionāļi, ir vienīgie, kas zina, kā ir jādara, un savstarpēja neuzticēšanās - man liekas, ka tas bija ļoti izteikts šajā laikā.”

Oponenti Rihardam Eigimam pārmet vilcināšanos ar projektu realizāciju, to sadārdzināšanos. Arī Goldberga norādīja, ka tieši Eigima laikā izteikti sākušās dažādas neskaidrības.

“Neesmu izmeklētāja un nevienu pie rokas neesmu pieķērusi, bet, ja runā par projektu papilddarbiem, kas parādījās tieši šajā laikā, tas bija īpaši ievērojams. Dažos gadījumos tas, iespējams, bija pamatoti, jo mainās laiki un mainās cenas, bet diezgan daudzos gadījumos jautājumu paliek ļoti daudz, kāpēc tas notika tieši tā,” atzina bijusī izpilddirektore.

Viņa uzskata, ka biežās varas maiņa ir atstājušas sliktu ietekmi gan uz pašvaldības darbu, gan arī pilsētas attīstību un iedzīvotājiem.

“Tagad, skatoties uz lietām no citas puses, ir sajūta, ka Daugavpils Latvijā vispār nav. Ar Daugavpili nerēķinās,” sacīja Goldberga.

“Ja parādās kāda ziņa no Daugavpils, tas cilvēkos visbiežāk izsauc nevis interesi, bet drīzāk smīnu, kas tur Daugavpilī notiek. Līdz ar to Daugavpili daudzās vietās neuztver kā labu partneri jebkādu iniciatīvu vai projektu realizācijā, un tas ir pats sliktākais, kas var būt. Visu laiku nākas pierādīt, ka Daugavpils ir Latvijas pilsēta, ļoti interesanta pilsēta, ka Daugavpilī ir ļoti daudz resursu,” situāciju raksturoja Goldberga.

Patlaban Daugavpils mēra krēsls stāv tukšs un nekas neliecina, ka tuvākajā laikā pilsēta varētu tikt pie jauna domes priekšsēdētāja.

Goldberga uzskata, ka iemesls tam ir domē ievēlēto politisko partiju līderu lielā pašpārliecinātība un vienam pret otru strikti un skaļi pateiktās iebildes, kas piekāpšanās gadījumā prasītu stipri pamatotu skaidrojumu.

“Īstermiņā skatoties, pilsētā viss notiek - lēmumi tiek pieņemti, projekti, lai nu kā, tomēr tiek realizēti un pakalpojumi sniegti. Pilsēta svētkiem ir sagatavojusies, un nevar pateikt, ka dome nav rīcībspējīga, kas ir galvenais iemesls tās atlaišanai. Šī ir tāda šī brīža situācijas saturēšana. Politiskā vara, it īpaši domes priekšsēdētājs, ir tas, kurš domā soli uz priekšu, gadu uz priekšu, kādi projekti būs, tās ir sarunas ministrijās, budžeta aizstāvēšana, jauna finansējuma meklējumi. Tas viss šobrīd nenotiek,” klāstīja Goldberga.

“Tādēļ ir absolūti neprognozējami, kāda būs šī brīža ietekme uz pilsētas attīstību nākotnē,” viņa sacīja.

Pēc Goldbergas domām labākais variants tomēr būtu vienoties un ievēlēt domes priekšsēdētāju, jo atkārtotas vēlēšanas ir saistītas ar dažādiem sarežģījumiem un negarantē pozitīvu iznākumu.

“Vai tas ir iespējams, es nevaru atbildēt, man pārliecības tādas viennozīmīgas nav. Par atkārtotajām vēlēšanām - atjaunotās Latvijas laikā šādi gadījumi ir bijuši divi, un, protams, ka Daugavpils kādā brīdī var nonākt līdz tam. Jautājums, kam tas būs izdevīgi un kas to finansēs. Galu galā, vai mēs nenonāksim pie tā paša rezultāta, kas ir šobrīd,” sacīja Goldberga.

Likums nosaka, Daugavpils domei par jauna pilsētas vadītāju jāvienojas līdz nākamā gada 21.janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti