Bažās par Covid-19 straujāku uzliesmojumu izskatīs jaunu ierobežojumu scenārijus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pieaugot saslimstībai ar jauno, daudz lipīgāko Lielbritānijas Covid-19 vīrusa mutāciju, nevarētu būt runas par ierobežojumu atvieglošanu, bet gan jaunu ierobežojumu noteikšanu, un kā viens no ticamākajiem soļiem minēts nosacījums iespējami plaši darbu organizēt attālināti.

ĪSUMĀ:

  • Ministrijām jāpiedāvā stingrāki soļi un nosacījumi ierobežojumu mīkstināšanai.
  • Epidemiologs aicina pēc iespējas vairāk izmantot attālināto darbu.
  • Nav runa par ražošanas uzņēmumu darbības pārtraukšanu.
  • Izskan arī priekšlikums par pārvietošanās ierobežojumiem pašvaldības robežās.

Bažās par jaunu Covid-19 uzliesmojumu izskatīs jaunu ierobežojumu scenārijus
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Pēc premjera Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) ierosinājuma ministrijām un sadarbības partneriem dots laiks līdz nākamajai nedēļai piedāvāt priekšlikumus scenārijiem par plašākiem ierobežojumiem un par nosacījumu mīkstināšanu. Tas ļautu apzināt dažādu iespēju efektu un sekas.

Slimību profilakses un kontroles centra eksperts Jurijs Perevoščikovs kontekstā ar jaunā Covid-19 paveida izplatīšanos kā galveno nepieciešamo prasību nosauc pēc iespējas strādāt attālināti.

Savukārt darba devējiem būtu jāparedz stingrs uzdevums novērst vienkopus pulcēšanos, piemēram, atpūtas telpās.

“No 12 perēkļiem cilvēki inficējās uzņēmumos, darba vietās. Vienā gadījumā inficējies sociālās aprūpes centra darbinieks, un vienu reizi cilvēks inficējies pirmsskolas izglītības iestādē, tātad arī darba vietā. Maksimāli distancēts darbs – tas ir būtiski, ja ir iespējams. Pārējos gadījumos darba devējs var izskatīt, kā kontaktējas tie, kuri tomēr strādā kopā. Mums nav pietiekamas informācijas, vai ieteiktie pasākumi ir vai nav ievēroti,” sacīja Perevočšikovs.

Premjers uzsvēris, ka nav runa par ražošanas uzņēmumu darbības pārtraukšanu.

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska no Jaunās konservatīvās partijas jau izteikusies, ka, ņemot vērā lēno vakcinācijas tempu, šo mācību gadu, visticamāk, nāksies aizvadīt attālināti.

Tikmēr satiksmes ministrs Tālis Linkaits (Jaunā konservatīvā partija) mikroblogošanas vietnē “Twitter” vaicājis, kādus vēl ierobežojumus varētu noteikt satiksmes jomā.

Valdību un ekspertus sagaida visdažādāko scenāriju apspriešana, ieskaitot arī par pārvietošanās ierobežojumiem starp pašvaldībām, ko kādu laiku praktizēja arī kaimiņos Lietuvā.

Tādā gadījumā būtu jāpārvērtē nepieciešamie milzu resursi, atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts no „Attīstībai/Par!”.

„Pārvietošanās ierobežojumi ir viena no šādām ierobežojumu grupām, ko izmanto visā pasaulē. Taču tas rada lielus zaudējumus, rada lielu nepieciešamību pēc finanšu atbalsta iedzīvotājiem. Tās ir lielas izmaksas ekonomikai un prasa arī ļoti lielus kontroles resursus Valsts policijā un citos iekšlietu dienestos. Es paļaujos, ka valdībā visi šie aspekti tiks novērtēti un mēs nonāksim pie kopīga risinājuma, kā rīkoties tālāk,” pauda Pavļuts.

Līdz nākamās otrdienas valdības sēdei uzdots sagatavot arī scenāriju ar iespējamiem ierobežojumu atvieglojumiem ar kādiem papildu drošības nosacījumiem. Tas varētu ietvert pagaidām atlikto Ekonomikas ministrijas rosinājumu atvērt dažādas preces tirgojošos mazos veikalus.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens no “KPV LV” minējis, ka apsverama būtu arī kafejnīcu āra terašu darbība, bet komandantstundu atjaunot nevajadzētu. Ekonomikas ministrijā Latvijas Radio gan norādīja, ka pašlaik vēl pāragri nosaukt kādas konkrētas idejas šajā virzienā.

Tikmēr Latvijas Eksportētāju asociācija “The Red Jackets” paziņojumā medijiem pauda bažas par izskanējušajiem variantiem ierobežot ražošanas uzņēmumu darbību, ļaujot strādāt tikai būtiskākajiem uzņēmumiem, kurus noteiktu ministrijas.

Asociācija brīdina, ka tam būtu katastrofālas sekas Latvijas eksporta konkurētspējai reģionā ilgtermiņā.

SIA “Primekss” vadītājs Jānis Ošlejs atgādināja, ka “veselības aprūpes sistēmai ir vajadzīga nauda ārstu algām un medicīnas pakalpojumu sniegšanai, tāpēc, lai mēs varētu panākt sekmīgu sabiedrības veselību, ir nepieciešams, lai ekonomika sekmīgi darbotos”.  

“Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps brīdināja, ka “ar nepārdomātiem lēmumiem var tikt apturēta ražotnes darbība Latvijā. Eksports attiecīgi varētu tikt ietekmēts uz desmit gadiem vai vispār iznīcināts.”

Savukārt “SAF Tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs neskopojas ar ironiju par šī brīža situāciju:

“Sākam nopietni pārdomāt “SAFu” reģistrēt kā baznīcu. Ražošana pilna rituāliem un dogmām. Šādas darbības valdībai līdz šim šķitušas gana drošas. Ko darīt, jāpielāgojas.”

KONTEKSTS:

Pavļuts iepriekš uzsvēris, ka Covid-19 jaunā paveida īpatsvars Latvijā ir pārsniedzis 5% robežu, kas pēc valdībā iepriekš pieņemtā paredz apsvērt stingrākus ierobežojumus. Epidemiologi aicina rīkoties pēc iespējas ātrāk, lai nenokavētu brīdi, kad saslimstība ar Covid-19 atkal sāk pieaugt.  

Premjerministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") aicināja Operatīvās vadības grupai izstrādāt vismaz divus scenārijus par to, kā varētu notikt Covid-19 ierobežojumu ieviešana vai mīkstināšana. Scenārijus plāno izskatīt otrdien, 9. martā.

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība novembrī atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, bet, tā kā saslimstība ar Covid-19 nemazinās, ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 6. aprīlim, ieskaitot arī Lieldienu brīvdienas.

Saskaņā ar valdības atbalstīto luksofora principu par ierobežojumu mīkstināšanu varētu spriest, ja saslimstības rādītāji samazinātos līdz vidēji 200 gadījumiem uz 100 000 cilvēku 14 dienu laikā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti