Dienas ziņas

Pieaug pacientu ar smagu slimības gaitu skaits

Dienas ziņas

Rēzeknē sūdzas par ietvju tīrīšanas kvalitāti

Atmiņas par barikāžu laiku apkopo grāmatā

Baušķenieku atmiņas par barikāžu laiku apkopo grāmatā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Pirms trīsdesmit gadiem šajās dienās ap pusmiljons cilvēku pulcējās Rīgā, lai veidotu barikādes un aizsargātu atgūto Latvijas brīvību. Bauskas puses Atmodas laika dalībnieku atmiņas kāds iecavnieks, kurš tolaik vēl nemaz nebija dzimis, apkopo grāmatās. Pirmā grāmata izdota, atzīmējot Latvijas Neatkarības atjaunošanas 30. gadskārtu, un pašlaik sākts darbs pie otrās grāmatas. 

Pēc asiņainajiem 1991. gada 13. janvāra notikumiem Viļņā aizstāvēt Latvijas trauslo neatkarību uz barikādēm Rīgā posās cilvēki katrā pagastā un pilsētā.

"Valdība – [Ivars] Godmanis un arī pārējie vairāk ticēja savai valdībai, ka viņi tagad ir valsts vīri. Mums ir Saeima, mums ir valdība, un mēs varam tādā veidā to risināt, bet šajā gadījumā varēja just, ka valdībai un Saeimai spēka ir pamaz bez tautas lielā saieta, kas arī bija 13. janvārī krastmalā. Tas bija tas brīdis, kulminācija, kad mēs vēl varējām pacelt cilvēkus un pateikt –  jā, mēs gribam Latviju brīvu," stāstīja bijušais Latvijas Tautas frontes Bauskas rajona nodaļas vadītājs Edmunds Jakubonis.

Simtiem cilvēku uz barikādēm devās arī no Bauskas. Liels bijis atbalsts no daudziem toreizējiem kolhozu priekšsēdētājiem un mežrūpniecības saimniecībām, kas palīdzējuši ar tehniku. Jakubonis Rīgā pie televīzijas torņa bijis laikā, kad noticis Interfrontes mītiņš.

"Ļoti, ļoti neomulīgi. Bija arī ziņas, ka gatavībā ir pacelta Pleskavas desantnieku brigāde Krievijā, un mēs varējām viņus arī sagaidīt, ņemot vērā, ka Latvijā jau bija Krievijas armija. Apmēram ap 80 000–100 000 cilvēku tajā laikā, un tie jau nebija mums lojāli," norādīja Jakubonis.

Baušķenieku atmiņas par Atmodas laika notikumiem jau vairākus gadus apkopo iecavnieks Maksims Krutikovs. Pirms 30 gadiem viņš gan vēl nemaz nebija dzimis, un arī viņa vecāki neesot bijuši aktīvi to laiku notikumu dalībnieki. Tomēr jau 15 gadu vecumā Maksimam radusies interese par Latvijas Atmodu un materiālu apkopošanu grāmatā. Pagājušā gada pavasarī kopā ar komandu izdota pirmā grāmata ''Kaut pastalās, bet brīvi'',

bet tagad uzsākts darbs pie otrās – ''Pārmaiņu vētras stūrmaņi''.

"Jebkura intervija ir paliekoša atmiņā, jo tu vienmēr uzzini kādu jaunu faktu vai saņem tādu kā atgādinājumu par kādu faktu – neaizmirsti, atceries, ka tā bija. Es tiešām ļoti apbrīnoju tos cilvēkus, kuri bija gatavi kailām rokām aizsargāt mūsu valsts neatkarību," uzsvēra grāmatas veidotājs.

Pandēmijas laikā noorganizēt intervijas gan neesot viegli, jo daudzi toreizējie jaunekļi, ar mūsdienu tehnoloģijām nav uz ''tu'', tomēr gaidīt arī vairs nevarot.

Jaunajā grāmatā paredzēts apkopot ap 70 Bauskas puses Atmodas laika dalībnieku liecības, no kurām pašreiz ierakstīta apmēram puse.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti