PMLP sabiedrisko attiecību vadītāja Madara Puķe apstiprina – to, kuri vēlas iegūt Latvijas pilsonību naturalizācijas kārtībā, šogad ir būtiski vairāk: “Visā 2021. gadā mums tika iesniegti 562 pieteikumi par vēlēšanos naturalizēties. Šogad jau līdz maijam saņēmām 402 pieteikumus no pilsonības pretendentiem. Tātad to skaits, kuri vēlas kļūt par Latvijas pilsoņiem naturalizācijas ceļā, ir pieaudzis. Ja nerunā par pretendentiem, bet par reāliem pilsoņiem, tad Latvijas pilsoņu rindas papildinājās par 419 cilvēkiem. Šā gada pirmajā pusgadā par pilsoņiem kļuva par 168 cilvēkiem vairāk nekā pērn, tātad Latvijas pilsonību saņēma pavisam 217 cilvēki.”
Faktiski nedaudz vairāk nekā puse cilvēku, kuri izlēma naturalizēties, sekmīgi nokārtoja visus eksāmenus un pārbaudes, lai saņemtu pilsonību naturalizācijas ceļā.
Pēc visa spriežot, daudzus uz naturalizāciju pamudinājuši notikumi Ukrainā.
“Interese par Latvijas pilsonību būtiski pieauga pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai.
Cilvēki zvana, raksta elektroniskās vēstules, aktīvi interesējas, kā iegūt Latvijas pilsonību, kā iziet naturalizācijas procesu, cik tas ir sarežģīti un kādi tam vajadzīgi dokumenti, kur tie jāiesniedz,” pastāstīja Puķe.
Alīna LR4 stāstīja, ka nolēmusi saistīt savu dzīvi ar iekšlietu sistēmu un iestāties vispirms policijas koledžā, bet pēc tam augstskolā operatīvā darba specialitātē. Bez Latvijas pilsonības tas nav iespējams, bet tagad sapnis ir pavisam tuvu:
“Pilsonības eksāmenu kārtošana ir pavisam vienkārša; kā to izdarīt, var izlasīt PMLP vietnē. Galvenais ir nokārtot pārbaudījumus latviešu valodā par Satversmes tekstu, apgūt himnu, vēsturi un kultūru. Eksāmenu pieņem divas patīkamas sievietes, galvenais ir vēlēšanās nokārtot. Visiem novēlu veiksmi!”
Eduards nokārtoja pilsonības pretendenta pārbaudījumus, kad vajadzēja pārcelties uz citu valsti. Īpašas grūtības tas nesagādāja – valodu un vēsturi viņš zināja, ir dzimis un uzaudzis Rīgā. “Gadus piecpadsmit domāju par pilsonību, pēc tam iepazinos ar meiteni un nolēmām ar viņu pārcelties uz to valsti, kur dzīvo viņa. Izlēmu nokārtot pilsonību, lai nebūtu neērtību un nianšu, iekārtojoties darbā citā valstī. Uzreiz nokārtoju, pēc kādiem trim līdz četriem mēnešiem saņēmu jauno pasi,” stāstīja Eduards.
Uz Latvijas pilsonību var pretendēt ne tikai mūsu valsts pastāvīgie iedzīvotāji, bet arī Latvijā dzīvojošie citu valstu pilsoņi. Arī viņiem jānokārto visi nepieciešamie pārbaudījumi un eksāmeni – vēsturē, valodā un Satversmes zināšanā. Tie, kuri nespēj nokārtot eksāmenus pirmajā reizē, pēc trim mēnešiem var mēģināt atkal.
Eksāmenā ir gan mutiskā, gan rakstiskā daļa. Neviens nevienu speciāli neiegāž, uzdevumi nav pārāk sarežģīti, eksāmenam sagatavojies cilvēks viegli tiks galā, saka Madara Puķe. PMLP ir pamanījuši tendenci: “Pilsonības eksāmenu nokārto visdažādākā vecuma cilvēki, arī jau gados. Un atšķirībā no jauniešiem viņi gatavojas eksāmenam rūpīgāk, bet jaunieši nereti neuzskata par vajadzīgu atsvaidzināt savas zināšanas Latvijas vēsturē un kultūrā.”
Turklāt jāņem vērā, ka nav daudz valstu, ar kurām Latvijā atļauta dubultpilsonība, un daudzos gadījumos no iepriekšējās pilsonības jāatsakās. Tomēr dubultpilsonība atļauta ar citām Eiropas Savienības valstīm. Bet pretendēt uz Latvijas pilsonību var pēc pieciem Latvijā nodzīvotiem gadiem, ja ir pastāvīgas uzturēšanās atļauja.
Instrukcija pilsonības pretendentiem atrodama PMLP vietnē. Naturalizēties var no 15 gadu vecuma.