Panorāma

Par valdības pilnvaru stiprināšanu diskutēs ar E. Levitu

Panorāma

Lielās poliklīnikas gatavas atsākt piektdien

Ārsti nešaubās par iepirkto masku kvalitāti

Ārsti nešaubās par iepirkto masku kvalitāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gan Veselības ministrija, gan ārsti noliedz nedēļas nogalē izskanējušo informāciju, ka miljoniem Latvijas iepirkto aizsargmasku nav derīgas mediķiem. Nacionālajā veselības dienestā (NVD) gan atzīst, ka vairums saņemto masku tiešām nav piemērotas darbam operāciju zālē. Vienlaikus valsts galvenais infektologs uzsver – kā barjeru vīrusa izplatības ierobežošanai iegādātas maskas var lieto kā pacienti, tā mediķi.

Pirms pāris dienām portāls "Delfi" publiskoja rakstu par individuālo aizsardzības līdzekļu iepirkumiem, un tā virsraksts vēstīja, ka Latvija pērk zemas kvalitātes maskas, kas mediķiem neder. Rakstā stāstīts, ka, lai arī virknē dokumentu redzams – valsts vēlas iepirkt augstākās kvalitātes kategorijas jeb IIR maskas, lielākoties iegādātas zemākās kategorijas jeb pirmā tipa medicīniskās maskas. Raksta autori arī konsultējušies ar Stradiņa universitātes profesoru, kurš, spriežot pēc publikācijas teksta, teicis, ka pirmā tipa maskas paredzētas pacientiem, bet mediķiem būtu jālieto jau minētās IIR vai vismaz otrā tipa maskas.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/ Par") pirmdien preses konferencē apliecināja, ka visi iepirkumos iesaistītie dienesti un to vadītāji bauda viņas pilnīgu uzticēšanos.

Gan Veselības ministrija, gan sākotnēji par iepirkumiem atbildīgais NVD uzsver – mediķiem nederīgas maskas nav iegādātas. NVD atzīst – augstākās kategorijas maskas, pretēji vēlmēm, šajos apstākļos tiešām nav izdevies nopirkt. Ir piegādāti seši miljoni pirmā tipa un divi miljoni – otrā tipa masku. Bet tās visas esot derīgas mediķiem.

"Vadlīnijas nevienā brīdī nekur nepasaka, ka mediķi nedrīkst lietot pirmā tipa masku. Standarts atrunā, ka pirmā tipa maskas nav domātas lietošanai operāciju zālēs un līdzīgās vietās ar līdzīgām sterilitātes prasībām," norādīja Labsvīrs.

Kā paskaidroja valsts galvenais infektologs Uga Dumpis, Covid-19 kontekstā masku galvenais uzdevums ir traucēt vīrusa izplatību. Tam gan pirmā, gan otrā tipa maskas esot derīgas.

"Mēs šīs maskas lietojam kā papildu barjeru. Nevis ķirurģiskajās operāciju zālēs," norādīja Dumpis.

Arī ārsts, kurš intervijā "Delfiem" bija paudis, ka pirmā tipa maskas paredzētas pacientiem, tagad uzsver – ja nav jāstrādā operāciju zālē vai vietās, kur ir īpaši augsts inficēšanās risks, tās der arī mediķiem.
 
"No tām piegādātajām, ko esam redzējuši, viņām visām ir atbilstoša uzbūve – iekšā kotējošais slānis, ārpusē šī mitrumu aizturošais slānis, un mūsu izpratnē viņas ir pilnīgi adekvāti izmantojamas tām vajadzībām, ko profesors Dumpis teica," sacīja Rīgas Stradiņa universitātes Darba drošības un vides veselības institūta vadītājs Ivars Vanadziņš.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kas ir pirmajā rindā cīņā ar Covid-19, uzsver – ja ir aizdomas vai skaidri zināms, ka ir darīšana ar Covid- 19 pacientu, parastās maskas nomaina pavisam citi aizsarglīdzekļi.

"Tai skaitā respiratori vai tā saucamās sejas pusmaskas ar atbilstošiem filtriem, pilns aizsargtērps, ieskaitot kombinezonu vai halātu, bet mūsu kopējai drošībai šīs pirmās klases sejas maskas ir absolūti noderīgas ikdienas lietošanai publiskā telpā," stāstīja slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

Aizsargmaskas tiek iepirktas ne tikai mediķiem, bet arī sociālās aprūpes centru un dažādu operatīvo dienestu darbiniekiem.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Vīrusa izplatības ierobežošanai 12. martā nolemts Latvijā izsludināt ārkārtējo situāciju, kuru 7. aprīlī pagarināja vēl par mēnesi – līdz 12. maijam. Ārkārtējās situācijas laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tostarp attiecībā uz pulcēšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti