Aptieku īpašnieki kritizē plānotos ierobežojumus

Lai kontrolētu aptieku izvietojumu atbilstoši iedzīvotāju blīvumam un mazinātu aptieku skaitu, Veselības ministrija (VM) gatavo jaunus aptieku izvietojuma nosacījumus un ierobežojumus. Aptieku īpašniekus pārstāvošā asociācija norādīja – tas ierobežos konkurenci, kā arī mazinās iedzīvotāju iespējas saņemt farmaceitisko aprūpi. Atbildīgajā ministrijā tam nepiekrīt.

Aptieku īpašnieki kritizē plānotos ierobežojumusKristaps Feldmanis
Latvijā aptieku skaits uz 100 000 iedzīvotājiem ir krietni lielāks nekā vidēji OECD valstīs. VM jau iepriekš skaidrojusi – izmaiņas nepieciešamas, jo, pieaugot lieltirgotavām piederošo aptieku skaitam, vērojama atsevišķu tirgus dalībnieku dominēšana un ietekmes palielināšana. Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Kristīne Jučkoviča norādīja – paredzētās izmaiņas nesīs vēl vairāk problēmu iedzīvotājiem.

 

"Aptieku īpašnieku asociācija kopumā neatbalsta Veselības ministrijas izstrādātos jaunos aptieku izvietojuma kritērijus, jo, mūsuprāt, tie tieši samazinās iedzīvotāju iespēju saņemt kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi un iegādāties zāles, kā arī šo noteikumu tvērums nepamatoti ierobežo un citkārt kropļo konkurenci aptieku darbības jomā.

Mēs domājam, ka šie noteikumi veicinās vēl lielāku aptieku koncentrēšanos peļņu nesošās vietās,

bet iedzīvotājiem līdz ar to pastāvēs risks zaudēt šīs farmaceitiskās aprūpes vietas, īpaši runājot par lauku reģioniem," klāstīja Jučkoviča.

VM Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere skaidroja  – aptieku pieejamību jaunie noteikumi nemazinās. Mērķis ir nodrošināt godīgu konkurenci arī individuālo farmaceitu aptiekām, jo šeit runa ir par farmaceitisko aprūpi, tādēļ par biznesa milžu cīņām svarīgāka esot pakalpojuma pieejamība pacientiem. Turklāt ministrija novērojusi manipulatīvas lielo tīklu darbības, un šo problēmu atzinusi arī Augstākā tiesa, teica Kaupere.

VM skaidroja arī – esošās aptiekas nav paredzēts slēgt, jo jaunie noteikumi attiektos tikai uz tām aptiekām, kas nākotnē tiks atvērtas.

Aptieku īpašnieku asociācijas izpilddirektore Jučkoviča tikmēr norādīja – jaunās izmaiņas veicinās aptieku trūkumu lauku reģionos, kā arī izmantos katru iespēju, lai slēgtu arī jau strādājošās.

"Ministrijai taisnība – noteikumu pieņemšanas minūtē situācija saglabāsies, bet līdzko aptiekai būs kādas nepatikšanas – varbūt līgums beigsies, varbūt aptieka būs jāremontē, - tātad līdz ar katru jaunu kustību, līdzko aptiekai nāksies aizvērt savu darbību, ko mēs īsti nevaram paredzēt, tad arī aptieka savu licenci zaudēs.

Tādā veidā tas ir tādā plūstošā veidā iecerēts – šīs aptiekas pa vienai vien, pa vienai vien slēgt," teica Jučkoviča.

Abas puses gan norādīja, ka vēl aizvien ir iespējams turpināt diskusijas par šo jautājumu. Ministrijā tomēr piebilda, ka sarunas iespējamas par niansēm, bet ne par noteikumiem kopumā.

KONTEKSTS:

Sabiedriskie mediji pirms trim gadiem rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" vēstīja, ka aug aptieku tīkli, bet mazinās neatkarīgo aptieku daļa. Turklāt iespējas paplašināt tīklus ir pārsvarā uz neatkarīgo aptieku rēķina. Toreizējā veselības ministre Anda Čakša (Iepriekš Zaļo un Zemnieku savienība, tagad "Jaunā Vienotība") sākotnēji sacīja, ka nesaskata problēmu apstāklī, ka lielie aptieku tīkli pēdējo gadu laikā ir auguši, bet neatkarīgo aptieku daļa mazinājusies. 

Sabiedriskie mediji rubrikā "Farmācijas neredzamā vara" atklāja arī, ka aptiekās ir saraksti ar primāri iesakāmām zālēm un bonusi par to pārdošanu, Latvijā populārās bezrecepšu zāles bieži dārgākas nekā Igaunijā un Lietuvā un citas problēmas Latvijas farmācijas jomā.

Vēlāk gan VM atzina, ka veidos darba grupu, lai meklētu risinājumus atsevišķām akcentētām problēmām. Darbs pie aptieku kritēriju pārskatīšanas uzsākts pagājušajā gadā, kā rezultātā tapuši grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Plānots, ka turpmāk apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu, kas nepārsniedz 4000, efektīvas farmaceitiskās aprūpes un aptiekas darbības nodrošināšanai varēs izvietot vienu aptieku. Tāpat turpmāk, lai atvērtu vai izvietotu aptieku citā vietā, tā nedrīkstēs atrasties tuvāk par 500 metriem no jau esošas aptiekas. Savukārt, lai palielinātu aptieku konkurenci, vienam aptieku īpašniekam slimnīcas teritorijā drīkstēs piederēt tikai viena aptieka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti