Dienas ziņas

Ar pastaigu un protesta braucienu pret neuzklausīšanu

Dienas ziņas

Saeima turpina lemt par novadu reformu

Putni ēd graudaugus agrāk nekā parasti

Apsver iespēju zemniekiem atsevišķos gadījumos ļaut medīt atlidojušās zosis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pērn pavasarī Latgalē un Vidzemē bija konstatēti vislielākie putnu nodarītie postījumi graudaugiem. Zemnieki uztraucas, ka šis gads varētu būt līdzīgs, jo mitrums laukos, kas zosīm, dzērvēm un gulbjiem barošanās vietās ir svarīgs, tikai palielinās. Šogad putni sākuši ierasties jau pirms pāris nedēļām, un tas ir krietni agrāk kā citus gadus. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) informē, ka šobrīd vērtē arī zemnieku iesniegumus par iespēju atsevišķos gadījumos medīt zosis.

Laika apstākļi, dzīvnieki un putni zemniekiem aizvien sagādā lielākās raizes – uzsver Andrejs Bondars, kura graudaugu lauki ir Balvu novada Bērzpils pagastā. Te viņš apsaimnieko aptuveni 600 hektārus zemes un audzē kviešus, miežus, kā arī rapsi. Cīņa ar putniem, kas laukos barojas, turpinās ik gadu. "Zosis tās ir un gulbji. Izrausta saknes, un nav auga vairāk, izretināti lauki paliek, kur arī vēl jādod papildu līdzekļi, lai tos atjaunotu. Gulbis uzmetas – izēd laukumiņus, bet zosis noēd visu pa tīro!" saka z/s “Bērziņi” saimnieks Andrejs Bondars.

Šogad, kā uzskata zemnieks, apēstu graudaugu varētu būt salīdzinoši vairāk, jo ir liels nokrišņu daudzums, kas veicina mitrumu, un tas savukārt ļoti patīk putniem. "Uz tīruma vairāk ūdens, jo ir kur padzerties un paēst un līdz ar to vairāk arī sarodas [putni]. Un tā arī būs! Te arī tīrumi ir visi jau ūdenī! Liekam putnu biedēkļus visādus, man ir jādzīvo tad šeit uz tīruma visu laiku un jāsargā," norāda Bondars.

Dabas aizsardzības pārvalde apstiprina, ka šis ir otrais gads, kad zosis nav devušās projām, bet pārziemojušas Latvijā, un daudzi putni atlidojuši krietni agrāk nekā citus gadus. "Mēs jau smējāmies: kāpēc viņi vispār lidoja projām? Jā, ir stipri ātrāk [atpakaļ] - jau no februāra otrās puses. Dzērves ir kaut kur atlidojušas, bet tās nav tik masveidā kā putni, kas pašlaik nodara vislielākos postījumus," pauda DAP Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

Šogad kā viens no būtiskākajiem jaunumiem ir tas, ka tiek vērtēti zemnieku iesniegumi par atļauju zosis uz laukiem medīt. "Pašlaik to visu koordinē Siguldas birojs, centrālais birojs, kas arī izsniegs šīs atļaujas, kur būs sīki un smalki aprakstīts, kur drīkstēs nomedīt, ar kādu munīciju drīkst medīt, kāda būs kontroles sistēma," teica Vasiļevskis.

Pērn DAP saņēma ap 300 pieteikumus par postījumiem, kuri salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem bijuši vislielākie. Katrs pieteikums tiek izvērtēts dabā. "Noteikti zemes īpašniekiem jāatceras ir, ka komisija arī dabā pārbauda, vai ir veikti atbaidīšanas pasākumi. Pagājušajā gadā visaktīvāk postījumi tika nodarīti Lubānas ezera apkaimē," teica DAP aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Ģirts Baranovskis. 

Pagaidām par putnu nodarītajiem postījumiem neviens pieteikums Dabas aizsardzības pārvaldē nav saņemts un, tā kā putni vēl tikai sāk barošanos, ir pāragri spriest, vai atkārtosies pagājušā gada pieredze.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti