Aprūpes centrā «Kalkūni» konstatē seksuālo vardarbību

Sociālās aprūpes centrā "Kalkūni", kas pirms vairākiem gadiem sabiedrības uzmanības centrā nonāca ar aprūpes namā novājinātu jaunieti, pērn vasarā konstatēta seksuālā vardarbība. Tagad brīvības atņemšana uz daudziem gadiem draud vienam no aprūpes centra klientiem, kuram izvirzītas smagas apsūdzības.

ĪSUMĀ:

  • Agresīvs un jau iepriekš sodīts jaunietis uzmācies nepilngadīgai meitenei.
  • Pēc notikušā par seksuālo uzmākšanos ziņoja vēl divas centra klientes.
  • Prokuratūrai ir pierādījumi, lai notiesātu apsūdzēto.
  • Cietusī atkopjas no pārdzīvotā, bet psihologa pakalpojumus nākas meklēt citur.
  • Ministrija uzdevusi atrast psihologu centrā, kā arī nolīgt vairāk darbinieku.

14 gadus vecā Ilze (vārds sižetā ir mainīts) aizvadītos Jāņus aizvien nevar aizmirst. Meitenei ir garīgās attīstības traucējumi, un viņa dzīvo valsts sociālās aprūpes centrā "Kalkūni". Tā ir aprūpes iestāde bērniem un pieaugušajiem ar garīga rakstura problēmām un cilvēkiem, kuriem nepieciešama īpaša kopšana. Jāņos 14 gadus vecajai Ilzei seksuāli uzmācās cits "Kalkūnu" iemītnieks, kurš tiek raksturots kā agresīvs, un par dažādiem pārkāpumiem viņš ticis sodīts iepriekš. Šoreiz viņa upuris bija mazgadīga meitene.

Kāda darbiniece seksuāla rakstura uzbrukumā pusaudzi un nepilngadīgo meiteni pieķēra vienā no aprūpes centra nojumēm. Par pārējiem gadījumiem uzzinājuši vien vēlāk, kad sākuši aptaujāt arī citas klientes.  

"23. jūnija pastaigas laikā ieraudzīja, ka meitene pastaigājas ar leļļu ratiņiem un pēkšņi viņas nav. Sociālā aprūpētāja sāka meklēt un uzreiz parkā viņus atrada. Tas notika ļoti ātri un, var teikt, ka noziegums tika novērsts. Viss sākās ar to, ka viņš viņai čamdīja krūtis, tad mēģināja… Spieda muti ciet," stāstīja aprūpes centra vadītāja Skaidrīte Kursīte.

Varmākam tagad ir pilni 18 gadi, taču tobrīd, saskaņā ar iestādes kārtības noteikumiem, Ilze un pāridarītājs bija nepilngadīgi. Tas nozīmē, ka bez darbiniekiem viņi nedrīkstēja pārvietoties nedz iekštelpās, nedz āra teritorijā. Kursīte stāstīja, ka grupa bija nedaudz izklīdusi parkā.

Par laimi, tobrīd varmākas iecerēto izdevās novērst, jo kāds to pamanīja. Taču par citiem līdzīgiem seksuālās uzmākšanās gadījumiem vēlāk ziņoja vēl divas citas "Kalkūnu" klientes. Taču par tiem neviens darbinieks neko nezināja. Centrā ir izvietotas novērošanas kameras kopīgajos gaiteņos un ēdnīcā, kā arī viena kamera parkā, taču tā uztver tikai kopējo plānu.   

Kursīte uzskata, ka vairāk kameru nevajag, jo ir pietiekoši daudz darbinieku.

Patlaban uz 10 līdz 12 cilvēku lielu grupu ir divi darbinieki. Tātad vienam cilvēkam jāpieskata un jāaprūpē piecas līdz sešas personas ar īpašām vajadzībām. Kursīte uzskata, ka klienti tagad gan var justies droši. Par spīti tam, ka varmācīgais vīrietis ar tiesas lēmumu patlaban atbrīvots no apcietinājuma un dzīvo vienā ēkā ar savu upuri. Vīrieti pastiprināti novērojot.

Tikmēr par cietušo atzītā Ilze aizvien ir tramīga, un notikušais viņu psiholoģiski ietekmējis. Ilze vairs neēd pusdienas kopā ar citiem, lai nejauši nesatiktu pāridarītāju. Ēdienu viņai pienes istabiņā, un uz skolu meitene brauc atsevišķā autobusā. Psihologa konsultācijas meitenei sniegusi Daugavpils novada domes psiholoģe, jo "Kalkūnos" psihologa patlaban nav. Viņa devusies bērna kopšanas atvaļinājumā.

Labklājības ministrija sociālās aprūpes centram "Kalkūni" ir pieprasījusi atrast psiholoģei aizvietotāju, kā arī palielināt aprūpētāju skaitu. Tāpat nākotnē iestādei būs jāizšķiras – vai nodrošināt pakalpojumus tikai pilngadīgām personām vai bērniem. Komentējot notikušo vardarbību, ministrijas atbildīgajā departamentā norāda, ka atbildība jāuzņemas varmākam.  

"Pērnā gada rudenī bija divas pārbaudes šajā iestādē. Tika sniegta arī virkne ieteikumu, un institūcija arī maksimāli ir centusies šos ieteikumus īstenot praksē. Cilvēki ir godprātīgi strādājuši pie tā, kas viņiem amata pienākumos ir uzticēts. Ja ir runa par kādu procesu uzlabošanu, tad to mēs katrs varam vēlēties savā darba vietā – kaut ko papildināt, pilnveidot, uzlabot. Jāņem vērā klientu īpatnības, viņu psiholoģiskie portreti, viņu slimības un medicīniskās diagnozes. Ar to tajā darbā ir jārēķinās. Tāda ir tā skarbā realitāte," stāstīja ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš.

Ilzes gadījums tagad dominē krimināllietā, kas tuvākajā laikā tiks nodota tiesai.

"Prokurora ieskatā pierādījumi ir pietiekami, lai šo personu arī vēlāk tiesa atzītu par vainīgu. Ir saņemtas nepieciešamās liecības un veiktas ekspertīzes, un, prokurora ieskatā, lieta varētu drīzumā nonākt tiesā," pastāstīja prokuratūras pārstāve Laura Majevska.

Ņemot vērā "Kalkūnu" klientu diagnozes un veselības stāvokli, sodīt par šādiem noziegumiem nemaz nav tik vienkārši. Arī šajā gadījumā veiktas gan psiholoģiskās un psihiatriskās ekspertīzes, kā arī ekspertīzes, kas apliecinātu seksuālās vardarbības esamību.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes pārstāve Lāsma Kursīte skaidroja, ka vardarbīgais vīrietis ir bijis rīcībspējīgs, tādēļ tas nozīmē, ka viņš saprata, ko dara.

Tagad par nodarīto viņam draud brīvības atņemšana līdz septiņiem gadiem par cietušā bezpalīdzības stāvokļa izmantošanu. Taču, tā kā vienai no cietušajām bijis vien 14 gadu, šādā gadījumā cietumsods draud būt pat divtik ilgāks – līdz pat 15 gadiem. Aizņemtības un lietas sensitīvā rakstura dēļ apsūdzētā advokāts intervijai nepiekrīt, atbildes sūtot e-pastā.

"Pagaidām neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā un noteikta ar spēkā stājušos nolēmumu krimināllietā. Es ceru, ka lietas izskatīšanas gaitā mums  izdosies pārliecināt tiesu par viņa nevainīgumu," rakstīja apsūdzētā aizstāvis Valērijs Kepents.

Plašākus komentārus viņš sniegšot pēc tiesas sprieduma. Paredzams, ka tiesā Daugavpilī lieta varētu nonākt tuvākā mēneša laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti