Apmeklētāji pansionātos brīvāk var satikt tuviniekus; nevakcinētajiem vairāk ierobežojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Laiks, kad pansionāti apmeklētājiem ir slēgti un arī klienti nevar tikties un pārvietoties ārpus telpām, ir garām. Aprūpes namos dzīvojošie ir noilgojušies pēc pastaigām ārā un tuvinieku apskāvieniem, tomēr neskatoties uz to, apmeklētāju plūsma esot mērena un drūzmēšanās nenotiek. Lai arī vismaz šobrīd saslimstības rādītāji ļauj organizēt draugu un tuvinieku apciemojumus, tomēr vēl aizvien ir jāievēro dažādi piesardzības pasākumi. Kā šobrīd tiek organizēta tikšanās sociālās aprūpes centros?

Sociālo aprūpes iestāžu apmeklētājiem un klientiem pašlaik tikšanās nosacījumi ir krietni atviegloti. Tomēr vēl aizvien ir jāievēro piesardzība. Ir svarīgi savu apmeklējumu pieteikt, lai pansionātos neveidotos cilvēku drūzma. Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta direktors Aldis Dūdiņš gan skaidroja, ka

sarunās ar sociālās aprūpes iestādēm noprotams – nav gluži tā, ka klientu tuvinieki pēc ilgās neredzēšanās tagad pansionātus apmeklētu aumaļām.

Tomēr Dūdiņš norādīja, ka katrs gadījums, kad tuvinieki vēlas apmeklēt klientu, tiek vērtēts individuāli. Tiesa, personām bez derīga Covid-19 sertifikāta apmeklēt pansionātu ir sarežģītāk.

Apmeklētāji un klienti pansionātos var tikties daudz brīvāk; nevakcinētajiem vairāk piesardzības pasākumu
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

"Tajā centrā viņš netiks ielaists, jo ir šis transmisijas risks. Iestādes vadībai ir visas tiesības prasīt, ja nav sertifikāta, lai uzrāda svaigu Covid-19 negatīvu testu. Tad jau droši vien tiek skatītas iespējas. Kāds ir pretī tas klients, kuru ir nodomāts apmeklēt, un tad nu iespējams ir kādā ārtelpā vai ar distanci," stāstīja Dūdiņš.

Arī Kuldīgas slimnīcas ilgstošās sociālās aprūpes nodaļā lielas klientu plūsmas nenovēro. Nodaļas vadītāja Dace Upleja skaidroja, ka, apciemojot radinieku, ir jāievēro noteikumi.

"Tiem, kas vēlas apmeklēt, ir noteikumi, ka jāpiesakās iepriekš, lai mēs savlaicīgi varam zināt un nebūtu tā, ka sevišķi daudz sanāk apmeklētāju. Nu, lai tiek ievēroti noteikumi, lai nebūtu tāda liela, liela pulcēšanās," stāstīja Upleja.

Savukārt sociālās aprūpes nodaļas klienti brīvi drīkst pārvietoties pa telpām un doties arī āra pastaigās. Tomēr klientiem tiek lūgts pārāk nepulcēties.

Galvaspilsētas pārraudzībā ir trīs sociālās aprūpes iestādes. Rīgas domes Labklājības departamenta Sociālās pārvaldes priekšnieka vietniece Ruta Klimkāne skaidroja, ka šajos pansionātos ir iespēja tikties gan attālināti, gan arī klātienē. Ir gan ierobežoti laiki, kuros iespējams tikties. Tāpat šobrīd apmeklēt tuvinieku nevar vesela ģimene. Tas jādara pa vienam.

"Piemēram, ja gan klients, gan piederīgais ir vakcinēts, tad šī tikšanās var notikt brīvāk bez sociālā darba speciālista klātbūtnes, bez maskas.

Un mēs tagad rekomendējam, ka tas ir ārtelpās, uz soliņa vai kaut kur pie sociālās aprūpes centra. Ja tas nav iespējams, tad ir noteiktas speciālās telpas, kur var tikties ar saviem tuviniekiem," stāstīja Klimkāne.

Taču, ja piederīgie nav vakcinēti, tad pansionātos Rīgā kārtība ir šāda – tiekoties jālieto maskas, jāievēro distance. Lai nepārkāptu ierobežojumus, tikšanās laikā klāt atrodas arī sociālā darba speciālists. Savukārt vakcinētie klienti var doties uz veikalu, ekskursijās vai citur. Taču arī nevakcinētajiem klientiem iespēju robežās sociālās aprūpes centri cenšas organizēt dažādas nodarbības ievērojot pastiprinātu drošību.

KONTEKSTS:

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtēju situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu ir mazāk, jo kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits 14 dienās uz 100 000 iedzīvotāju ir zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darba laika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Ja saslimstības kumulatīvais rādītājs nokritīs zem 20 gadījumu atzīmes, tad ierobežojumus mazinās. Ja rādītājs pārsniegs 120 atzīmi, tad – pastiprinās.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti