Pusdiena

Pusdiena 12.12.2018

Pusdiena

Partijas gaida prezidenta lēmumu par nākamo premjera kandidātu

KNAB aizturējis Rīgas satiksmes amatpersonu Volkinšteinu

KNAB: Lietā par «Rīgas satiksmes» iepirkumiem 30 kratīšanas un astoņi aizturētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) novembrī sācis kriminālprocesu saistībā ar pašvaldības uzņēmuma “Rīga satiksme” iepirkumiem un otrdien, 11. decembrī, veicis vairāk nekā 30 kratīšanas, kā arī aizturētas astoņas personas Latvijā un Polijā.

ĪSUMĀ:

  • KNAB izmeklē “Rīga satiksme” iepirkumus, veicis 30 kratīšanas un 8 aizturēšanas.
  • Starp aizturētajiem - uzņēmējs Māris Martinsons un „Rīgas satiksmes” amatpersona Igors Volkinšteins.
  • Lietā figurē 800 000 eiro kukulis, kas esot bijis paredzēts par līguma izkārtošanu par 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai.
  • Rīgas mērs Ušakovs par KNAB aizturēšanām “Rīgas satiksmē” neko nezinot.
  • Rīgas domes opozīcija gatavojas prasīt Rīgas domes vadības atbildību.

Aizturēšanas arī Polijā

KNAB informēja, ka kriminālprocesā notiek aktīvs izmeklēšanas darbs, kura ietvaros KNAB sadarbojas arī ar ārvalstu partnerdienestiem, tai skaitā ar Polijas pretkorupcijas dienestu (CBA). Latvijā aizturētas sešas personas, Polijā – divas personas.

Detalizētāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu KNAB pagaidām nesniedz, bet sola to darīt, līdzko tas būs iespējams, nekaitējot izmeklēšanas interesēm.

Tikmēr Polijas pretkorupcijas dienests CBA informēja, ka tā darbinieki netālu no Poznaņas aizturējuši pilsētas sabiedriskā transporta ražošanas kompānijas valdes locekli, bet netālu no Varšavas vienu no uzņēmuma komercdirektoriem. Veiktas arī kratīšanas. Polijā aizturētās personas nogādās uz reģionālo prokuratūru Poznaņā, kur viņiem uzrādīs apsūdzības korupcijā un naudas atmazgāšanā.

Polijas dienests norāda, ka Rīgā aizturēta "Rīgas satiksmē" par iepirkumiem atbildīgā amatpersona un personas, ka palīdzējušas slēpt 800 000 eiro kukuli. Polijas dienesta savāktie pierādījumi liecina, ka

nauda bija paredzēta par līguma izkārtošanu par gandrīz 200 autobusu un trolejbusu piegādi Rīgai. Iepirkumus 2013.-2016.gadā organizēja “Rīgas satiksme”.

Saskaņā ar CBA sniegto informāciju 800 000 eiro bija plānots atmazgāt maksājumos par fiktīviem konsultāciju pakalpojumiem ķēdē caur Latviju, Kipru, Honkongu un Ķīnu.

Autobusus "Rīgas satiksmei" jau ilgstoši piegādā poļu uzņēmums "Solaris Bus and Couch", kas atzinis, ka sadarbojas ar Polijas korupcijas apkarotājiem.

Zināmi divi aizturētie

Tikmēr Latvijas Radio un Latvijas Televīzija ziņo, ka

starp aizturētajiem ir uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmuma „Rīgas satiksme” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins.

„Rīgas satiksmes” pārstāvis Viktors Zaķis
00:00 / 00:10
Lejuplādēt

Uzņēmuma pārstāvis Viktors Zaķis apliecināja Volkinšteins aizturēšanu, gan sakot, ka nav zināms aizturēšanas iemesls. “Cilvēk ir aizturēts. Tas ir [“Rīgas satiksmes”] Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības daļas direktors Igors Volkinšteins. KNAB mūs informēja, ka viens cilvēks aizturēts. Par ko, uz kādu laiku – neko nezinu. Mēs labprāt jūs informētu, bet paši nezinām,” sacīja Zaķis.

Igors Volkinšteins galvaspilsētas uzņēmumā „Rīgas satiksmes” strādā 15 gadus. 2009.gada maijā pēc kļūdām vērienīgajā trolejbusu iepirkumā, viņš zaudēja amatu uzņēmuma valdē. "Rīgas satiksmes" padome nolēma par 55 miljoniem latu iegādāties 150 jaunus trolejbusus. Taču, veicot finanšu piesaistes iepirkumu, ar bankām tika noslēgts līgums par 55 miljonu eiro, nevis latu aizņēmumu. Šajā kļūdā vainoja Volkinšteinu.

Viņa vārds pirms trim gadiem parādījās arī "Rīgas satiksmes" 60 miljonus eiro vērtā degvielas iegādes konkursa sakarā. Volkinšteins uzņēmumā ir Iepirkumu komisijas priekšgalā, toreiz vadīja arī šo degvielas iepirkumu. Pārmests, ka ticis izraudzīts dārgākais piedāvājums un citi pretendenti iepirkumu apstrīdēja.

Pēdējos 9 gadus Voklinšteins ir "Rīgas satiksmes" Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas deklarācija liecina, ka Volkinšteins pērn algā no "Rīgas satiksmes" saņēmis 66,6 tūkstošus eiro. Viņam pērn bijuši bezskaidrās naudas uzkrājumi 167,8 tūkstošu eiro apmērā bankā "Citadele". Procentu maksājumos no "Citadeles" viņš pērn saņēmis 30,8 tūkstošus eiro. Vēl Volkinšteinam pērn bijuši skaidrās naudas uzkrājumi 1,4 tūkstošu ASV dolāru un 3,4 tūkstošu eiro apmērā. 

Volkinšteinam pieder nekustamie īpašumi Rīgā un Lapmežciema pagastā. Viņš ir iepirkuma komisijas priekšsēdētājs "Rīgas satiksmē" un valdes loceklis "Rīgas satiksmes tenisa klubā", liecina VID datubāzē pieejamā deklarācija.

Ušakovs par KNAB aizturēšanām nezinot

Rīgas mērs un “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāja pārstāvis Nils Ušakovs
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Tikmēr Rīgas mērs un “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāja pārstāvis Nils Ušakovs (“Saskaņa”) Latvijas Radio pauda, ka neko nezinot par šo lietu, un skaidroja, ka tikai pagājušajā naktī atgriezies Latvijā. KNAB pārstāvji ar viņu sazināties nav mēģinājuši. Ušakovs sola trešdien visu noskaidrot.

Arī Satiksmes komitejas vadītājs Ušakova partijas biedrs Vadims Baraņņiks izteicās, ka par KNAB aktivitātēm neko nezinot un “Rīgas satiksmes” vadītājam Leonam Bemhenam nemaz nav prasījis. Nerunīgs bija arī Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR). Viņš pauda, ka nevarot neko komentēt baumas, ka kratīšana veikta viņa dzīvesvietā. "Es neko nevaru komentēt, es biju divas stundas darbā, pārējo laiku es biju Latvijas lepnumā," teica Ameriks.

Rīgas domes opozīcijas deputāts Vilnis Ķirsis
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Tikmēr Rīgas domes opozīcijas redzamākais pārstāvis Vilnis Ķirsis ("Vienotība") gatavojas prasīt Rīgas domes vadības atbildību: “Šie ir kārtējie gadījumi, kas tikai apstiprina sistemātisku korupciju gan “ Rīgas satiksmē”, gan Rīgas domē. Nav nekāds jaunums pēc visiem “nanoūdeņiem”, visām arodbiedrībām LABA, šis ir kārtējais gadījums. Esmu kolēģus aicinājis apsvērt “Rīgas satiksmes” valdes atlaišanu. Katrā ziņā šeit jābūt arī politiskai atbildībai no Rīgas vadības.”

KONTEKSTS:

KNAB darbinieki 11. decembrī veica kratīšanu arī Rīgas pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme", liecina LTV rīcībā esošā informācija. KNAB apstiprināja, ka krimināllietas gaitā tiek veiktas neatliekamas procesuālās darbības, bet neatklāj, kādas un kur. Vēlāk kļuva zināms, ka KNAB veicis kratīšanu arī Rīgas domē.

Gandrīz vienlaikus ar ziņām, ka notiek kratīšana "Rīgas satiksmē", LTV žurnālisti saņēma informāciju, ka ir aizturēts uzņēmējs Māris Martinsons, kura vārds vairākkārt saistīts ar dažādiem kriminālprocesiem un minēts saistībā ar valsts iepirkumiem. Šobrīd nav zināms, vai šīs lietas ir saistītas.

KNAB informēja, ka kriminālprocesa ietvaros veic procesuālās darbības, un nekomentēja, vai Martinsons vai kāda cita persona aizturēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti