Sadaļas Sadaļas

Alsungā goda vietā ceļ rausi

Alsungā sestdien, 28.maijā, norisināsies līdz šim nebijis pasākums „Suitu rausim svētki”, kurā piedalīsies arī televīzijas zvaigznes - „Īstās latvju saimnieces”.

Pasākumā tiks cepts, veidots, garšots, smaržots un godāts suitu lepnums – sklandrausis. Svētki norisināsies tradicionālā „Suitu Lebedika” ietvaros.

„Mums suitu raušu cepēju ir ļoti daudz, tāpēc arī radās doma veidot pašiem svētkus par godu šim rausim,” Alsungā apzinātas vismaz desmit sievas, kuras raušus cep ļoti bieži, stāsta Alsungas novada Attīstības nodaļas vadītāja Aiga Vanaga-Poriķe.

Netrūkst arī citu saimnieču, kuras ik palaikam galdā ceļ suitu rausi, tāpēc arī svētkos būs gan ko galdā likt, gan no kā mācīties.

„Turpat norisināsies raušu lielā meistarklase, kur katrs varēs iemēģināt roku raušu cepšanā, kā veidot žodziņu un kādas sastāvdaļas nepieciešamas. Rausi varēs katrs pats izcept un apēst,” par svētkiem, kas notiks Alsungas Livonijas ordeņa pils pagalmā, stāsta Vanaga-Poriķe.

Paralēli meistarklasei notiks vēl kāds pasākums - labāko rausi vērtēs LTV šova zvaigznes „Īstās latvju saimnieces”.

„Notiks suitu raušu un saimnieču konkurss, kuras vērtēs „Īstenās latvju saimnieces”. Kā zināms, Skaidrīte Nagliņa ir mūsu Alsungas saimniece, kura piedalījās šovā. Viņa ir uzaicinājusi ierasties Alsungā vairākas saimnieces, kuras tad arī vērtēs  - biezāko rausi, košāko, skaistāko, kūstošāko un raušu rausi,” par pasākumu stāsta Vanaga-Poriķe.

Visas dienas garumā notiks arī citas aktivitātes lieliem un maziem, jo vienlaikus raušu svētkiem norisināsies tradicionālais Suitu Lebediks.

„Mēs aicinām amatniekus un raušu cepējus, mums ir plaša programma. Iepriekšējā vasarā es un vietējās raušu cepējas  bijām ciemos Dundagā, kur bija ļoti jauki svētki,” norāda stāsta Alsungas muzeja vadītāja Inga Bredovska.

„Mēs mazliet sacenšamies ar Dundagu, kuram tad ir tas īstais sklandrausis. Par to necīnīsimies. Mums gan ir īstie suitu rauši, mēs esam labākie! Tur bija viena bēda, bija brīnišķīgi svētki, bet pietrūka pašu raušu. Visus mūsu raušus apēda, tāpēc izlēmām, ka jāļauj visiem no sirds saēsties raušus,” atzīmē Bredovska.

Godinot sklandrausi, Alsungā tiks veidots arī Dižrausis, tāpēc saimnieces aicinātas pasākuma dienā dāvināt trīs sklandraušus, lai Ziedulejā, kur notiks noslēguma koncerts, taptu Dižrausis. Pirmie raušu svētki Alsungā noslēgsies ar Burkānballi. Kā zināms, viena no būtiskākajām rauša sastāvdaļām ir tieši burkāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt