Panorāma

Londonas veikalos tukši plaukti

Panorāma

Vardarbība ģimenē: Raunas vidusskolas pieredze

Koronavīrusa dēļ aicina neceļot

Aizvien uzstājīgāk aicina neceļot uz «Covid-19» plaši skartajām teritorijām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Ar koronavīrusu “Covid-19” saslimušo skaitam Latvijā dubultojoties, arvien uzstājīgāki kļūst amatpersonu aicinājumi pārskatīt brīvdienu plānus un neceļot uz vīrusa skartajām teritorijām. Izglītības ministrija arī plāno uzdot skolām ievākt informāciju par skolēnu plāniem gaidāmajā pavasara brīvlaikā. Tiek domāts arī par attālinātu mācību organizēšanu. Vienlaikus amatpersonas norāda, ka līdz šim Latvijā ar "Covid-19" saslimušo cilvēku slimības gaita noris vieglā formā.

Par vīrusa smagi skartām teritorijām vēl joprojām tiek uzskatītas sešas valstis – Japāna, Koreja, Ķīna, Itālija, Irāna un Singapūra. Amatpersonas arvien uzstājīgāk aicina uz šīm valstīm pagaidām nedoties. Tāpat aicina izvērtēt nepieciešamību apmeklēt vēl 17 ne tik smagi skartas valstis, starp kurām ir virkne Eiropas valstu – Vācija, Francija, Spānija, Nīderlande un citas.

Pirmdien, 9. martā, pēc Krīzes vadības padomes sēdes premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") žurnālistiem pastāstīja, ka saslimušie ir gados jauni cilvēki, ar labu veselību. Vienlaikus viņš brīdināja, ka Latvijā ir daudz vecu iedzīvotāju, kuru veselības stāvoklis nav tik labs. Katra individuālā atbildība būtu sekot līdzi dienestu sniegtajām rekomendācijām, lai samazinātu "Covid-19" izplatīšanās iespējas Latvijā, piemēram, nedoties uz slimības skartajām vietām.

"Gados vecākie cilvēki ar ne tik labu veselību nav tie, kuri dodas ceļojumos. Tomēr mēs varam viņiem atvest slimību no ceļojumiem," teica valdības vadītājs.

Izņemot pirmo reģistrēto gadījumu, visi pārējie saslimušie lidojuši ar vienu reisu no slimības skartā Červinjas kūrorta Itālijā un vīrusu noķēruši tur. Attiecīgi epidemiologi uzsver – runāt par vīrusa izplatību Latvijā vēl joprojām nav pamata.

Premjers norādīja, ka papildu saslimušajiem karantīna noteikta vēl 170 cilvēkiem, kuri ir ar tiem kontaktējušies. "Latvijā nav gadījumu, kur kāds ir smagi saslimis. Nav gadījumu ar transmisiju Latvijas robežās. Izvērtējam, kur un kā dodamies. Brīvdienās ir plašas iespējas ceļot Latvijā," tā Kariņš.

Vaicāts par slimības izraisīto ceļošanas ierobežojumu ietekmi uz tūrisma nozari, Kariņš pastāstīja, ka tai pienākuši grūti laiki visā Eiropā un pagaidām Ekonomikas ministrija izskata iespējamus atbalsta scenārijus.

Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") informēja, ka turpmāk informācija par vīrusa izplatīšanos, ierobežošanu un rīcības ieteikumiem tiks iedzīvotājiem izsūtīta, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmu (EDS). Tāpat tiks izmantotas arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas un e-klases sistēmas. "Proaktīva informācija, izvēļu skaidrošana ir viena no ievērojamākām taktikām koronavīrusa izplatības ierobežošanā. Mūsu izvēles var ietekmēt ne vien sabiedrību kopumā, bet arī mūsu pašu tuvos cilvēkus.

Rūgtums par viena ceļojuma zaudēšanu nav samērojams ar riskiem, kurus varam pārvest mājās," pauda Viņķele.

Tikmēr cilvēku pulcēšanās vietu īpašnieki un masu pasākumu organizatori, konsultējoties ar Slimību profilakses un kontroles centru, tika aicināti izvērtēt pasākumu organizēšanas nepieciešamību un riskus. Ja pasākums tomēr notiek, organizatoriem jānodrošina dalībnieku un apmeklētāju personas datu un kontaktinformācijas iegūšana pirms masu pasākuma un nodošana Slimību profilakses un kontroles centram pēc pieprasījuma - par Krīzes vadības padomes lemto informēja Veselības ministrija.

KONTEKSTS:

Jaunais koronavīruss "Covid-19" sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas, tostarp vairākās Eiropas valstīs, īpaši plaši skarta ir Itālija

Tāpat "Covid-19" konstatēts visās mūsu kaimiņvalstīs, un arī Latvijā tas konstatēts vairākiem cilvēkiem, kuri ceļojuši no Itālijas.

Starptautiskās organizācijas vērš uzmanību uz to, ka jaunais "Covid-19" koronavīruss izraisīs ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Turklāt pesimistiskākie scenāriji liecina pat par pirmo globālo ekonomisko lejupslīdi kopš finanšu krīzes pirms vairāk nekā desmit gadiem. Tas ietekmēs arī Latviju, un vienas no pirmajām no koronavīrusa cieta aviopārvadājumu un tūrisma nozares.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti