Prezidents lūdzis Siliņai tuvāko pāris dienu laikā rast risinājumu plašākas koalīcijas izveidē

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs aicinājis premjera amatam nominēto Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība") tuvāko pāris dienu laikā rast iespējamu risinājumu plašākas koalīcijas izveidē, prezidents atklāja trešdienas, 30. augusta, preses konferencē pēc tikšanās ar vēl amatā esošo premjeru Krišjāni Kariņu ("Jaunā Vienotība"). Ja tas neizdosies, arī šaurāka koalīcija ir risinājums, bet ar valdības veidošanu kavēties nevajadzētu, uzsvēra prezidents.

ĪSUMĀ:

  • Prezidents 30. augustā uzklausīs "Apvienoto sarakstu", kurš atteicās koalīciju veidot ar ZZS un "Progresīvajiem".
  • Rinkēvičs lūdzis premjera amatam nominēto Siliņu vēlreiz konsultēties ar politiskajiem spēkiem.
  • Ja Siliņai neizdosies koalīciju paplašināt, risinājums būs arī šaurāka koalīcija ar trīs partijām.
  • Kariņš: Nevar būt, ka valstī vienas partijas dēļ ilgstoši nav skaidrības par koalīciju.
  • Rinkēvičs gribētu redzēt jaunu Ministru kabinetu līdz septembra vidum.

Tāpat Rinkēvičam trešdien, 30. augustā, paredzēta tikšanās ar "Apvienotā saraksta" pārstāvjiem. "Apvienotais saraksts" nav pieņēmis Siliņas piedāvājumu veidot koalīciju kopā ar Zaļo un Zemnieku savienību un "Progresīvajiem".

Rinkēvičs atgādināja, ka pirms 10 dienām, kad bijušas konsultācijas ar visām partijām, neviens savu premjera kandidātu neizvirzīja, izņemot "Jauno Vienotību".

"Ja kādam šobrīd ir idejas par valdības veidošanu un kāds ir gatavs pieteikties, esmu gatavs uzklausīt, bet tādā gadījumā valdības veidošanas process būtu jāuzņemas tiem, kas uzskata, ka var izveidot citu modeli," sacīja prezidents.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ir lūdzis vēlreiz Siliņu konsultēties ar politiskajiem spēkiem un rast risinājumu plašākas koalīcijas izveidē.

"Ja neizdosies tuvāko dienas, divu laikā rast plašāku koalīciju, tad, lai kā man nepatiktu viena vai otra šaurāka koalīcija, tas arī ir risinājums, jo valsts nevar ilgstoši funkcionēt tādā situācijā, kādā mēs esam vairākas nedēļas ekonomikas un drošības problēmu risināšanā. Mums ir nepieciešama rīcībspējīga valdība, lai arī cik tai būtu balsis [Saeimā]. Mums ir vajadzīgi konkrēti lēmumi," norādīja Rinkēvičs. "Nekādas īpaši ilgas kavēšanās nebūs."

"Manā izpratnē visas piecas partijas apliecināja, ka manis virzītie darbi, uzdevumi ir viņu dienas kārtībā.

Joprojām neuzskatu, ka kāda veida citas pretrunas ir tik būtiskas," norādīja Rinkēvičs.

Arī līdzšinējais premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atgādināja, ka Nacionālā apvienība publiski un privāti ir teikusi, ka Siliņas piedāvātajā koalīcijā nestrādās, bet tikmēr "Apvienotais saraksts" nav paudis gatavību veidot alternatīvu valdību, izvirzot savu premjera kandidātu.

"Ja "Apvienotais saraksts" nav gatavs izveidot citu, alternatīvu valdību, tad viņiem atbildīgi būtu jānāk strādāt piedāvātajā valdībā. Manuprāt, šī jau kļūst par bezatbildīgu rīcību. Nevar būt, ka valstī vienas partijas dēļ ilgstoši nav skaidrības par koalīciju," sacīja Kariņš.

Komentējot gaidāmo tikšanos ar "Apvienotā saraksta" pārstāvjiem, Rinkēvičs sacīja, ka uzklausīs viņu redzējumu par valdības modeli.

"Jau nominējot premjerministru un arī pirms tam uzsvēru, ka neredzu būtiskus šķēršļus plašākas koalīcijas izveidei, bet neizslēdzu, ka domstarpību dēļ varam nonākt arī pie esošā 54 vai jauna 52 deputātu valdības modeļa," pauda prezidents.

Viņš atgādināja, ka koalīcijas partijām, vai tās būs trīs vai četras, būs vēl jāvienojas par valdības deklarāciju, ko prezidents gribētu redzēt īsu, bet konkrētu.

Rinkēvičs gribētu redzēt jaunu Ministru kabinetu līdz septembra vidum. "Nevaru iedomāties, cik ilgi mēs vēl varam šo procesu vilkt," sacīja prezidents, atgādinot, ka būs jāuzsāk darbs arī pie budžeta veidošanas.

"Grozi kā gribi, valsts interesēs ir septembra vidus."

Vienlaikus Rinkēvičs pauda, ka šobrīd neesot indikāciju, ka Siliņai neizdosies izveidot valdību: "Man nav tik būtiski, kādā kombinācijā, man ir būtiski, kādi būs darbi, ko valdība veiks."

"Kādreiz ar likumu vajadzētu aizliegt politiskās konsultācijas pilnmēness laikā," piebilda Rinkēvičs.

KONTEKSTS:

Līdzšinējā premjera Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") otrā valdība krita pēc neveiksmīgiem mēģinājumiem paplašināt koalīciju, iekļaujot tajā arī opozīcijā esošos Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS) un "Progresīvos" un nepanākot pašreizējo koalīcijas partneru – Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta" – piekrišanu ministru rokādēm un memorandam par vairākiem līdz gada beigām izdarāmiem darbiem.

Nākamās valdības izvedi Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzticēja Saeimā lielākās frakcijas "Jaunā Vienotība" izvirzītajai premjera amata kandidātei Evikai Siliņai, kura sāka sarunas ar piecām partijām. Augusta izskaņā kļuva zināms par Siliņas ieceri nākamās valdības kodolu veidot trim partijām – "Jaunā Vienotība", Zaļo un Zemnieku savienība un "Progresīvie" –, aicinot pievienoties arī "Apvienotajam sarakstam". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti