Dienas ziņas

ES meklē migrantu krīzes regulējumu

Dienas ziņas

Atbrīvot vairs nevar – turpmāk sporta stundu vērtējumam jābūt obligātam

Balvos atkārtoti aizkrāso ceļa zīmes uzrakstu latgaliski

Balvu novada ceļazīme latgaliski atkārtoti aizkrāsota

Balvu novada ceļazīmes uzraksts latgaliešu valodā aizkrāsots jau otro reizi. Atkārtotais gadījums raisījis bažas, vai tiešām vietējo vidū ir tie, kuri klaji izrāda savu nepatiku pret latgaliskajām vērtībām. Pašvaldība situāciju cer skaidrot ar Valsts drošības dienesta iesaisti.

Balvu novadā jau otru reizi apzināti bojāta ceļazīme ar uzrakstu latgaliešu valodā "Bolvu nūvods". Tā kā situācija atkārtojas, daļa Balvu iedzīvotāju to vairs neuzskata par vandālismu, bet gan par apzinātu naida kurināšanu un sabiedrības šķelšanu.

Ātri reaģējot, zīme jau ir notīrīta, un pašvaldība cenšas noskaidrot notikušo.

"Te ir vēršanās pret latviešu nacionālām vērtībām, pret latviešu valodu. Man ir stipras aizdomas, ka to dara cilvēki, kas ir naidīgi noskaņoti pret Latvijas valsti un tās valstiskumu," sacīja Balvu novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs (Latgales partija).

Līdzīgu viedokli pauda Balvu novada domes deputāts Aldis Bukšs ("Konservatīvie"): "Es personīgi saskatu, ka tā ir apzināta rīcība, provokācija, visticamāk, no Latvijai nedraudzīgo spēku puses, jo vienīgais ieguvējs no šī ir prokremliski noskaņoti spēki un mūsu austrumu kaimiņš. Tas mērķis, visticamāk, ir tieši šķelt latviešu sabiedrību. Varbūt nesaticīgu, tādā veidā vājinot Latvijas valsts pozīcijas pierobežā un visā valstī."

Pēc nepatīkamā atgadījuma domnieks Bukšs ar iesniegumu vērsies Valsts drošības dienestā. Institūcija apliecināja, ka iesniegums saņemts, taču, kamēr notiek izvērtēšana, plašākus komentāru nesniegs.

Arī pirmajā reizē pašvaldība vērsās vairākās drošības institūcijās, taču Valsts policija krimināllietas sākšanu atteica pierādījumu trūkuma dēļ.

Notikums raisījis dažādu viedokļu sadursmi gan internetā, gan sabiedrībā.

"Katrs cilvēks runā tā, kā viņš vēlas, un tā latgaliešu valoda, protams, ir jāsargā, bet pati es ikdienā runāju latviski," sacīja Balvu pilsētas iedzīvotāja Agnese.

"Kopumā pret latgalisko attieksme Balvos ir laba, bet ir atsevišķas nelielas cilvēku grupas, kuras ļoti pārdomāti un rafinēti pauž savu tumsonību šajos jautājumos," sacīja Balvu Centrālās bibliotēkas direktore Ruta Cibule.

Pirmās oficiālās šāda veida novada robežas ceļazīmes latgaliski un latviski Balvu novadā uzstādītas teju pirms diviem gadiem. Pieredzi pārņēmis arī Preiļu novads, un šī gada laikā zīmes izvietot plāno arī Rēzeknes novadā.

"Tad, kad uzlikām zīmi, bija nedaudz pacēlies skandāls "Facebook", un zinām, ka ir cilvēki, kam nepatīk. Viņi uzskata, ka Balvu novads nav latgalisks, kaut arī dzīvo Latgalē, un ka nav vajadzības rakstīt latgaliski," zināja stāstīt nemateriālā kultūras mantojuma centra "Upīte" direktors Andris Slišāns.

Arī šoreiz zīme notīrīta un to nav nepieciešams mainīt, bet notikuma vaininieki joprojām tiek meklēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti