Balvu novadā savelk jostas – pašvaldības iestādēs darbu zaudēs ap 100 darbinieku

Finanšu krīzē nonākusī Balvu novada dome nolēmusi veikt pašvaldībā strukturālas izmaiņas, pārskatīt nodarbināto skaitu, noteiktu laiku pāriet uz četru dienu darba nedēļu, grozīt aizņēmumu pamatsummas noslēgtajos valsts aizdevuma līgumos, kā arī ņemt īstermiņa aizņēmumu Valsts kasē. Šo lēmumu rezultātā darbu pašvaldības iestādēs zaudēs ap 100 cilvēku.

ĪSUMĀ:

  • Balvu pašvaldībai pamatfunkciju nodrošināšanai trūkst 4,8 miljonu eiro.
  • Pašvaldība nolēmusi ieviest taupības pasākumus, ietaupot 1,7 miljonus eiro.
  • Slēgs Viduču pamatskolu ar filiāli Žīguros. Darbu zaudēs 55 cilvēki.
  • Pašvaldības iestādēs ieviesta četru dienu darba nedēļa, ietaupot 780 tūkstošus eiro, algas saruks par 20%.
  • Ap 330 tūkstošus eiro plāno ietaupīt, apvienojot pagasta pārvaldes.
  • Pašvaldība lūgs 2,4 miljonu eiro aizņēmumu uz trim gadiem Valsts kasē.
  • Kopumā pašvaldībā darbu zaudēs ap 100 cilvēku.

Slēgs Viduču pamatskolu un filiāli Žīguros, darbu zaudēs 55 cilvēki

Balvu novadā taupības pasākumi
00:00 / 04:24
Lejuplādēt

Balvu novada pašvaldībai pamatfunkciju nodrošināšanai trūkst 4,8 miljoni eiro. Deputātiem diskutējot, kur ņemt budžetā trūkstošos līdzekļus, nolemts veikt virkni taupības pasākumu. Viens no tiem ir Viduču pamatskolas ar filiāli Žīguros slēgšana.

Viduču pamatskolā, kas atrodas nelielajā Semenovas ciematā, mācās 48 skolēni. Ar domes lēmumu no nākamā mācību gada tā, tāpat kā mācību vieta Žīguros, tiks slēgta un darbu kopumā zaudēs 55 cilvēki, tai skaitā 5 pedagogi un 20 tehniskie darbinieki – pavāri, apkopējas un citi. 25 strādājošajiem tā ir bijusi vienīgā darba vieta.

Semenovas ciematā pie pagasta ēkas atrodas Jauniešu centrs, kur tiekas un saturīgi pavada laiku pārsvarā Viduču skolas audzēkņi. Centra speciāliste Sendija Zarembo cer, ka pat tad, ja skola un arī Jauniešu centrs tiks slēgts, viņa bez darba nepaliks.

"Visticamāk, šī vieta (Jauniešu centrs) arī nesaglabāsies, ja skolas vairāk nebūs. Praktiski šo vietu uztur skolēni no internāta, no skolas. Kad viņu nebūs, tad arī nebūs, kas nāk. Cerēsim, ka mani pārvietos uz citu vietu palīgos citiem kolēģiem. Iespējams, ka šajā nozarē vairs nestrādāšu. Tad jau redzēs, kur mans ceļš aizvedīs," stāsta Zarembo.

Viduču pamatskola Balvu novadā
Viduču pamatskola Balvu novadā

4 darba dienas – 20% algas samazinājums

Taupības nolūkos no šā gada jūnija Balvu pašvaldībā tiek ieviesta četru darba dienu nedēļa. Tā rezultātā šogad pašvaldības budžetā nonāktu gandrīz 780 tūkstošu eiro. Pašvaldības iestāžu darbiniekiem tas nozīmē algas samazinājumu par 20%, sacīja Balvu novada domes izpilddirektores vietniece Tamāra Locāne.

"Neviens par to nepriecājas, jo darbs tāpat ir jāizdara. Atalgojums ir mazāks, bet, lai šo summu ekonomētu, ir jāatlaiž vēl darbinieki un jāpārdala šie pienākumi tiem, kuri paliek.

Protams, ja paliks mazāk iestāžu, tad vēl vairāk mazināsies darbinieku skaits, bet tagad nav iespējams vairāk samazināt [štatus]," norādīja Locāne.

Apvienos pagasta pārvaldes

Vēl viens taupības pasākums ir nu jau uzsāktā pagastu pārvalžu apvienošana. Izveidojot četras pagastu apvienības, plānots ietaupīt gandrīz 330 tūkstošus eiro gadā.

Baltinavas pagastu apvienības vadītāja, ilggadējā nu jau bijušā Baltinavas novada domes priekšsēdētāja Sarmīte Tabore uzsvēra – pagasta apvienību izveidošana, tāpat kā iepriekšējā novadu reforma, parastajam lauku cilvēkam nav nesusi neko labu.

"Baltinavas pagasta apvienība top uz piecu Balvu novada pagastu bāzes. Tā ir Baltinava, kas paliek kā apvienības centrs. Tilžas pagasts, kas ir viens no lielākajiem pagastiem, tad ir mazāki pagasti – Lazduleja, Vectilža un Briežuciems. Apvienība pašlaik ir tapšanas stadijā. Vēl liekam visas štata vienības," pastāstīja Tabore. "Šodien biju Briežuciemā, kur jau izrunājām par iespējamajiem A, B, un C variantiem. Diemžēl darbiniekiem nāksies samazināt slodzes un diemžēl daži [darba] uzteikumi acīmredzot būs."

Tabore atzina, ka tas lauku teritorijā, Latgalē ir ļoti sāpīgi, ka cilvēkus, kas vecāki par 50 gadiem, darba tirgū neviens negaida: "Nav Pierīga, kur varu pārcelties uz labāku darbavietu.

Cilvēki jau tā ir cietuši no pasta nodaļu slēgšanas, no izglītības iestāžu optimizācijas. Diemžēl lauku iedzīvotājs šobrīd ir vismazāk aizsargāts un visvairāk cieš."

Budžeta un finanšu vadībai Balvu novada pašvaldība lūgs 2,4 miljonu eiro aizņēmumu uz trim gadiem Valsts kasē. Ieviešot noteiktos taupības pasākumus pašvaldības iestādēs, plānots ieekonomēt 1,7 miljonus eiro. Pašvaldības darbiniekiem šī ekonomija izmaksās ap 100 zaudētu darbavietu un daudziem – samazinātu darba slodzi un atalgojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti