Zemessardze kopīgas mācības ar pašvaldību civilās aizsardzības komisijām sāka jau 2020. gadā. To laikā saprasts, ka vairāk uzmanības jāpievērš komunikācijai, piemēram, militāra apdraudējuma gadījumā – kā, cik ātrā laikā un kāda informācija nonāk līdz iedzīvotājiem, lai nesāktos panika dezinformācijas dēļ. Tādēļ katrā reģionā tiek rīkots seminārs "Rupors", kurā kopā ar dažādiem dienestiem sanāk valsts un pašvaldību iestāžu komunikācijas speciālisti.
"Mēs ikdienā monitorējam Latvijas informatīvo telpu, tradicionālos medijus, sociālos medijus, skatāmies arī, ko par Latviju gan naidīgas un draudzīgas valstis vēsta dažādos kanālos. Bet arī pašvaldībām, arī reģioniem ir ļoti svarīga loma, jo tās būs, iespējams, pirmās, kas spēs pamanīt kaut kādas manipulācijas vietējās "Telegramm" grupās, vietējās "Watsapp" sarakstes grupās. Arī par kaut kādām baumām, par bažām cilvēki var ziņot mums, mēs noteikti iedrošinām darīt. Tas noteikti noderēs mūsu kopējā darbā, lai saliktu puzles gabaliņus kopā un iedotu rekomendācijas arī visaugstākajam politiskajam līmenim," sacīja Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departamenta direktors Rihards Bambals.
Praktiskais uzdevums ieskicēja scenāriju, ka Krievijas vienības Latvijā var iebrukt 48 stundu laikā. Valsts no apdraudētākajām pierobežas vietām ir uzsākusi iedzīvotāju pārvietošanu uz Kurzemi, tiek lemts arī par Latgales slimnīcu evakuāciju. Veikalos tiek izpirkti pirmās nepieciešamības produkti. Tiek ziņots arī par bruņotiem uzbrukumiem veikalos Kuldīgā, Liepājā un Ventspilī, strauji izplatās dezinformācija un nomelnošanas kampaņas.
Kā šādā situācijā iedzīvotājus informēt par patieso situāciju?
"Mums ir ļoti daudz mājasdarbu tieši komunikācijas jomā. Mums ir jāapzina iespējamie komunikācijas kanāli situācijā, kad ir pieejams internets, kad nav pieejams internets, ir pieejami mobilie sakari un nav. Jāapzina visi iespējamie informācijas izplatīšanas kanāli, pa kādiem mēs varētu sasniegt cilvēkus, vai tie būs telefoni, vai tās būs "WhatsApp" grupas, vai tās būs interneta mājaslapas, vai tie būs cilvēki-kurjeri, kuri fiziski dosies pa mājām un informēs cilvēkus," sacīja Zemessardzes pārstāve, kapteine Ieva Karlsberga.
"Ļoti daudz noderīgas informācijas, it sevišķi krīzes situācijas izspēle ir lielisks piemērs tam, lai mēs saprastu, kam mēs esam gatavi, kam mēs neesam gatavi, pie kā ir jāpiestrādā. Un ne jau par velti civilās aizsardzības plāns ir šis dokuments, bet vienmēr jāsaprot, kā jebkuru dokumentu iedzīvināt dzīvē," sacīja Dobeles novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Šēfere-Šteinberga.
Semināra rīkotāji atzina, ka līdzīgas mācības notiks arī turpmāk.