Dienas ziņas

Latvijas-Igaunijas biznesa forumā stiprina kaimiņvalstu sadarbību

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Piketā prasa sargāt no vardarbības cietušās sievietes

Piketā prasa atbildīgo rīcību par sievietes slepkavību Jēkabpilī un ratificēt Stambulas konvenciju

Otrdien vairāk nekā 100 cilvēki pulcējās pie Ministru kabineta, kur centrs "Marta", organizācijas "Sievietei paveicās" un "Protests" rīkoja piketu "Nāves iemesls: sieviete", lai pieprasītu rīcību saistībā ar atbildīgo iestāžu nolaidību Jēkabpils novadā notikušās sievietes slepkavības gadījumā, kā arī atbildību par politiķu nevēlēšanos ratificēt Stambulas konvenciju.

Piketā pieprasa atbildīgo rīcību par sievietes slepkavību Jēkabpilī un ratificēt Stambulas konvenciju
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Piketā pulcējas vairāk nekā 100 cilvēku

Ģērbti melnā apģērbā, pie kura piesprausti sarkanas krāsas ziedi, kas simbolizēja naža dūrienus, un ar plakātiem rokās, uz kuriem lasāmi tādi vēstījumi kā "Ja sit, tad nemīl!" un "Cik daudzām ir jāmirst, lai tu sadzirdētu?", otrdien vairāk nekā 100 cilvēki pulcējās piketā pie Ministru kabineta. Piketā bija dzirdami tādi saukļi kā "Mūsu asinis, jūsu rokas!", "Mēs nepiedosim!", "Drošību, aizsardzību, dzīvību!".

Piketā "Nāves iemesls: sieviete" cilvēki pieprasīja rīcību saistībā ar atbildīgo iestāžu nolaidību Jēkabpils novadā notikušās sievietes slepkavības dēļ, kā arī politiķiem ratificēt Stambulas konvenciju.

Uzrunātie piketētāji norādīja:

"Nu, ir tāds liels šoks par to, kā vispār tāda briesmīga situācija var būt mūsu valstī. Tur ir acīmredzami gan risinājumi jāmeklē izpildvaras pusē, tīri policijā, kā tas varēja tikt pieļauts, kā arī politiskā līmenī, ratificējot Stambulas konvenciju."

"Šis gadījums, kas notika Jēkabpilī, parāda, ka policijā pat tad, kad sievietes mēģina saņemt šo palīdzību, nekas netiek darīts, kamēr nav līķa, diemžēl, un tāpēc mēs pieprasām Stambulas konvenciju, mēs pieprasām, lai būtu atbildīgo institūciju rīcība un lai mēs tiešām visi varētu sajusties drošībā, un lai mums nevajadzētu te stāvēt."

"Liekas, ka nu šis ir mirklis, kad tālāk vairs nav kur. Kam vēl ir jānotiek, lai sekotu kaut kāda darbība, kas tiešām pasargā mūsu cilvēkus?"

"Tas liek padomāt par to, kā tam bērnam tagad būs augt. Bez mammas un ar to skatu acu priekšā, kas ar viņu notika. Un tie bija 18 gadījumi, terors pret šo sievieti, pret viņas ģimeni. Ir jādara vairāk. Un atbildība ir jāuzņemas politiķiem, kuri gadiem ilgi ir atstājuši badā mūsu iekšlietu nozari."

"Visvairāk cieta mazais bērns. Kāpēc viņam šis viss bija jāpiedzīvo. Viņam jādzīvo visu mūžu. Kā viņam atdarīs? Valsts samaksās?"

Savukārt žurnāla "Ieva" žurnāliste Aiva Kanepone intervējusi Leona Rusiņa iepriekš vajātu sievieti, kura piedzīvojusi gandrīz to pašu, ko nogalinātā. Viņa pastāstīja: "Viņa griezās policijā. Bija mēģinājums ierosināt krimināllietu. Bija tuvošanās aizliegums, kuru Rusiņš neņēma vērā."

Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā nodurta sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kas mēnešiem ilgi sievieti vajājis un draudējis viņai. Par to regulāri ziņots policijai, taču sieviete netika pasargāta.

Lai izrādītu cieņu un pieminētu Jēkabpilī noslepkavoto sievieti, piketa sākumā klātesošie ieturēja klusuma brīdi.

Vairākas organizācijas politiķiem prasa arī ratificēt Stambulas konvenciju

Kā uzsvēra centra "Marta" direktore Iluta Lāce, notikusī slepkavība parāda nepieciešamību pēc efektīviem uzraudzības mehānismiem pret varmāku, kā arī vajadzību ratificēt Stambulas konvenciju, kas nodrošinās ne tikai sieviešu, bet arī visu ģimeņu aizsardzību.

Lāce norādīja: "Mēs gribam, lai tiktu nopietni izvērtēta konkrētu amatpersonu atbildība katrā institūcijā, kas bija iesaistītas, zinot, ka šī sieviete tiešām vairāk nekā gadu ir cīnījusies par savām tiesībām, un mēs gribam, lai atbildīgās amatpersonas ratificētu Stambulas konvenciju un pārskatītu visu to mehānismu klāstu, kas mums ir, lai veidotu tiešām tādu sistēmu, kas aizsargā sievietes."

Atklātā vēstulē prasa nosaukt vārdā visus atbildīgos

Vairākas organizācijas – centrs "Marta", "Dardedze", krīžu un konsultāciju centrs "Skalbes", mācību centrs "MKB" un Latvijas Bērnu Labklājības tīkls" – ir vērsušās pie politiķiem un prokuratūras, lūdzot izvērtēt amatpersonu atbildību un esošo regulējumu par varmācības novēršanu pēc sievietes slepkavības Jēkabpils novadā.

Atklātā vēstulē piketa rīkotāji arī pieprasa nosaukt vārdā visus, kas bija saistīti ar Jēkabpils nogalinātās sievietes aizsardzību un nedarīja savu darbu. 

Zvērināta advokāte Solvita Olsena norādīja: "Jēkabpils gadījums un citi gadījumi ir acīmredzama atbildīgo amatpersonu bezatbildība, jo valsts amatpersonas ir pienākumus aizsargāt dzīvību. Viņi to neizdarīja."

Savukārt centra "Marta" politikas koordinatore Beata Jonite sacīja: "Mēs prasām to, lai policija dara savu darbu. Tas ir pats galvenais, mums jau ir ļoti daudzi panti – par vajāšanu var aizturēt. Un tie ir galvenie mehānismi."

KONTEKSTS:

Valsts policija turpina meklēt 53 gadus veco Leonu Rusiņu, kurš Jēkabpils novadā nogalinājis bijušo dzīvesbiedri, bet pirms tam viņu vairāk nekā gadu vajāja un terorizēja. Lai gan ar tiesas lēmumu Rusiņam bija liegums sievietei tuvoties, vīrietis to ignorēja. Arī sievietes kolēģes bez mitas tika terorizētas – saņēma rupjus zvanus un īsziņas.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdevis sākt dienesta pārbaudi saistībā ar Jēkabpils novadā notikušo slepkavību, lai pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti