Āfrikas cūku mēri atklāj mājas cūkām Nagļos, kur par beigtām mežacūkām ziņu nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 3 mēnešiem.

15. augustā Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļlatgales pārvalde no laboratorijas saņēma apstiprinājumu Āfrikas cūku mēra uzliesmojumam Rēzeknes novada Nagļu pagasta saimniecībā. Šogad tas bija pirmais gadījums, kad slimība skārusi mājas cūkas Ziemeļlatgales pārvaldes uzraudzības zonā, kas ir Rēzeknes, Ludzas un Balvu novadi. Mežacūku populācija šajā teritorijā gada laikā ir krasi samazinājusies. Neskatoties uz to, Āfrikas cūku mēris joprojām izplatās, un biodrošības pasākumi cūku audzētājiem ļoti stingri jāievēro. 

Āfrikas cūku mēri konstatē mājas cūkām Nagļos, kur šogad nav bijis ziņojumu par beigtām mežacūkām
00:00 / 04:12
Lejuplādēt

Rēzeknes novada Nagļu pagasta Ņinas Dreimanes saimniecībā bija piecas dažāda vecuma cūkas, tostarp arī tikko nopirkti sivēni. Pēkšņi saslima viena lielā cūka. Saimniece sāka injicēt zāles, taču labāk nepalika. Drīz pēc tam viņa informēja PVD.

Analīzes uzrādīja saslimstību ar Āfrikas cūku mēri. Dienesta darbinieki cūkas esot nokāvuši un līķus aizveduši projām iznīcināšanai. Kā slimība iekļuvusi saimniecībā, Ņina nezina.

Vien min, ka to varējusi ienest viņa pati ar apaviem vai ar barību, jo cūkām viņi devuši savus graudus. Naktīs ap māju staigājot daudz meža zvēru, varbūt tie izplatījuši slimību.

"Ļoti grūti ir pateikt, kas noticis šai situācijā, jo mēs aizbraucām un strikti pārbaudījām," atzīst PVD Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša. "It kā jau cilvēki bija ievērojuši – neko termiski neapstrādātu novietnē nebija ienesuši, vismaz mēs nekonstatējām. Bet tomēr šī slimība šai novietnē uzliesmoja. Vai nu kaut ko atnesa un cūku silē vai aizgaldā ielika termiski neapstrādātu, varbūt jaunu labību iedeva, vienkārši nepateica, varbūt paši nenomainīja apavus. Varbūt arī grauzēji."

Kaimiņiem cūkas izdevies nosargāt

Inese dzīvo Nagļu pagastā tikai viena kilometra attālumā no saimniecības, kur konstatēts Āfrikas cūku mēris. Arī viņa kopā ar vīru nu jau aptuveni piecus gadus audzē cūkas.

"Paldies Dievam mēs bijām izbēguši no tā, viss ir mums kārtībā. Priekš sevis, savām vajadzībām ir mazie rukši un sivēnmāte, un nobarojamās cūkas. Mēs ievērojam visus dezinfekcijas nosacījumus, sekojam līdzi, lai viss būtu sterili, tīri. Visi mazgāšanas līdzekļi, zābaku dezinfekcijas līdzekļi, tērpi, kas ir nepieciešami, barību paši gatavojam, vārām, neko no lauka svaigu, zaļu nevedam," stāsta Inese.

Pēc kaimiņos konstatētā Āfrikas cūku mēra arī Ineses saimniecību apmeklēja PVD pārstāvji. "Uzreiz papildus vēl ieteikumi bija no viņiem, to mēs visu respektējam, ņemam vērā," piebilst Inese.

Mežacūku populācija Latvijā samazinājusies

Uzliesmojums Nagļos šogad ir astotais gadījums, kad Āfrikas cūku mēris ir konstatēts mājas cūku novietnē. Nu jau slimība skārusi mājas cūkas Gulbenes, Madonas, Krāslavas, Jēkabpils un tagad arī Rēzeknes novadā. Līdz šim šogad likvidētas 269 mājas cūkas.

Šobrīd daudz meža cūku saslimšanas gadījumu ir Kurzemē un Austrumvidzemē. Savukārt Ziemeļlatgalē šogad ir tikai 23 ziņojumi par atrastām beigtām mežacūkām. Salīdzinājumam – šajā laika periodā pagājušajā gadā bija 342 ziņojumi.

Krasi samazinājies arī Ziemeļlatgales pārvaldē iesniegto nomedīto meža cūku paraugu skaits – no 2016 mežacūkām pagājušajā gadā uz 369 šogad.

Ņukša skaidroja: "Pagājušajā vasarā mēs izbraucām pēc ziņojumiem katru dienu vismaz uz piecām, septiņām vai pat 10 vietām, kur bija atrastas beigtas mežacūkas.

Šogad mums ir gan nomedīto mežacūku un arī atrasto beigto mežacūku skaits ir ļoti minimāls – mežacūku populācija ir ļoti samazinājusies, tāpēc esam izbrīnījušies, kāpēc šī slimība ir ievazāta teritorijā un tieši mājas cūkām.

Slimība vēl joprojām saglabājas. Biodrošība ļoti stingri jāievēro, tas nenozīmē to, ka cilvēki var atslābt."

Rēzeknes novadā 10 kilometru rādiusā ap slimības skarto novietni noteikta karantīnas zona. "Tas nozīmē to, ka šajā teritorijā ir pastiprināta uzraudzība – inspektori brauc pa novietnēm, skatās, kā notiek biodrošības ievērošana. Protams, ir aizliegts izvest gan cūku sugas dzīvniekus, gan arī jebkādu cūku produkciju," skaidro Ziemeļlatgales pārvaldes vadītāja Mārīte Ņukša.

PVD karantīnu atcels pēc tam, kad īpašnieki būs īstenojuši nepieciešamos kūts tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumus un atkārtotas analīzes neuzrādīs Āfrikas cūku mēra klātbūtni.

KONTEKSTS:

Pērn Āfrikas cūku mēris skāris sešas saimniecības ar kopumā aptuveni 1500 mājas cūkām, bet šogad janvārī ziņots, ka Latvijā sācies Āfrikas cūku mēra otrais vilnis, atkal palielinās slimības izplatība. 

Pirmais slimības uzliesmojums Latvijā bija 2014. gadā, un, lai gan daudzi cūku audzētāji iemācījušies ar slimību sadzīvot un ievērot biodrošības noteikumus un higiēnas pasākumus, nozari negatīvi ietekmē arī tas, ka Āfrikas cūku mēra skartās valstis nedrīkst cūkgaļu eksportēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti