Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

«OPEN» centra vadītājs: Grūtībās nonākušiem jauniešiem vienkārši nepieciešams pabūt drošībā

Grūtībās nonākuši jaunieši ne ar ko nav sliktāki par citiem, viņiem vienkārši nepieciešams pabūt mierā un drošībā, lai viņi spētu atgūties no smagās ikdienas, lai nerastos vēlme meklēt citus veidus, kā "atslēgties". "Bieži dzirdam, ka mammām vajag retrītus un fāterīšiem vajag iekapāt visīti, jo visa kā šķiet par daudz, bet viņi neredz, kas notiek ar viņu bērniem. Pēc tam iepleš acis un brīnās, ka viņu bērns rij ripas," intervijā "Dod pieci!" labdarības maratona studijā pauda "OPEN" radošo centru idejas autors un direktors Edijs Klaišis. 

Vieta, kur pabūt mierā

"OPEN" radošie centri ir vieta, kur jaunieši vecumā no 13 gadiem var pavadīt savu brīvo laiku, var arī radoši izpausties. Centri jauniešiem ir pieejami katru dienu, savukārt no 16 gadu vecuma – visu diennakti. "OPEN" radošie centri ir viena no organizācijām, kas saņems daļu no labdarības maratonā "Dod pieci!" savāktajiem ziedojumiem. 

"OPEN" radošie centri pilnā apmēra darbojas uz finansiālu un praktisku ziedojumu pamata. Pirmo centru Klaišis atvēra pirms trīs gadiem, un tas notika pilnīgi neplānoti. 

"Nevienam nav noslēpums, ka esmu haotisks un bezatbildīgs, un manā dzīvē nekas nenotiek plānoti. Centrs tapa vienai konkrētai jauniešu kompānijai, lai viņiem būtu, kur pavadīt laiku, lai viņiem būtu, kur pagatavot sev ēst, mācīties un lai viņiem nebūtu jāklaiņo apkārt. Pilnīgi un galīgi nebija plānots, ka tas par kaut ko izaugs. Mums neviena lieta nav radusies plānoti," stāstīja Klaišis. 

"OPEN" radošo centru mājas lapā rakstīts: Tie nav nedz izglītības, nedz krīzes centri, mēs nemācām dzīvot un nerisinām jauniešu problēmas, bet dodam drošu vietu, kur patverties, uztaisīt sev ēst, pildīt mājasdarbus vai vienkārši pabūt mierā. 

Edijs skaidroja, ka pabūt mierā – tas ir galvenais, kas nepieciešams grūtībās nonākušiem jauniešiem, lai viņi nemeklētu citus veidus, kā no visa atslēgties.

Tāpat "OPEN" radošie centri palīdz jauniešiem sagādāt to, par ko patiesībā viņam savā vecumā nebūtu jādomā, – pārtiku, apģērbu, higiēnas preces. 

Jauniešiem, kuriem nav kur dzīvot, ir iespēja apmesties arī pagaidu drošajās dzīves vietās, kurās nodrošināts viss dzīvei nepieciešamais. "OPEN" radošie centri piedāvā jauniešiem saņemt arī dažādu speciālistu konsultācijas un palīdzību, bet tikai tad, ja viņi paši to vēlas. 

"Mana nostāja ir tāda, ka viņi tiek informēti, ka šie speciālisti ir pieejami, un tad, kad viņi paši ir gatavi, tad viņi izrāda vēlmi, nevis es viņiem saku – tev vajadzētu šo, tev vajadzētu šito. Vakar man jaunietis, kurš pie mums nonāca pirms nedēļas, teica, ka viņam ir problēmas un viņš gribētu narkoloģiskajā [slimnīcā] ielikties. Manuprāt, viņiem pašiem līdz tam ir jānonāk, jo piespiedu kārtā mēs neko nekad nepanāksim," skaidroja Klaišis. 

Jaunieši meklē piederību

Nepilngadīgas grūtnieces, narkotikas, zādzības, vardarbība, ieslodzījums – tas viss ir klātesošs grūtībās nonākušu jauniešu ikdienā, bet vienotas receptes, kā katram palīdzēt, nav, uzsvēra Klaišis. 

"Ir ļoti daudz gadījumu, kas lielos vilcienos ir ļoti līdzīgi, bet tajā pašā laikā nav nekad bijis, ka kādas divas situācijas es varētu atrisināt ar vieniem un tiem pašiem paņēmieniem. Tas ir jāņem vērā. Es esmu diletants, es daru tā, kā es redzu tajā situācijā, nevis pētot un domājot, vai es tā varu vai nevaru," atzina Klaišis.

Tāpat, viņaprāt, ir liekulīgi nosodīt vai mācīt jauniešus, kuri nonākuši smagā situācijā vai nelabvēlīgā vidē, kā būtu jādzīvo pareizi. 

"Kas ir tā lieta, kura jebkuram cilvēkam ir vissvarīgākā dzīvē? Tā ir piederība, lai tu justos gaidīts, lai par tevi interesējas.

Ja jaunietis šo piederības sajūtu nejūt mājās, tad meklē ārpus mājām, un ir tikai divi varianti, kur viņš to atradīs – tas būs vai nu zīmēšanas pulciņš, runājot abstrakti, vai noziedzīgs grupējums. Būsim reāli – grupējumā tevi uzņem bez īpašām prasībām vai kritērijiem," stāstīja Klaišis. 

Klaišis novērojis – vēlāk, kad jaunietis nonāk šādā grupējumā, ir cilvēki, kas iet viņam klāt un saka – tu esi izvēlējies nepareizo piederību. Klaišis uzskata to par liekulību – kur šie cilvēki bija, kad viņš šo piederību meklēja?

"Viņš nevienam nebija vajadzīgs. Tagad teikt, ka tā bija nepareiza piederība… Tā bija tā piederība, kurā viņš tika pieņemts. Pārmest viņam, ka viņš ir izvēlējies nepareizo piederību, ir ļoti liekulīgi. Te arī ir tā atbilde uz jautājumu – kur tad ir tā patiesā problēma? Pusaudžos? Nē! Problēma ir pieaugušajos, sākot ar ģimeni, un pēc tam apkārtējos. Mēs visi viņus ieraugām, šos jauniešus, bet vai mēs atzīstam, ka esam viņus ieraudzījuši? Jo pieaugušajam atzīt, ka viņš ir ieraudzījis, ka kādam ir grūtības, nozīmē arī ķerties klāt risinājumam," pauda Klaišis. 

Vecāki netiek galā paši ar sevi

Viņaprāt, nekad vēl nav bijis tik grūti būt jaunietim, kā tas ir šobrīd, – pirmkārt, viņiem ir jātiek galā ar to pašu informācijas apjomu, ar kuru jātiek galā pieaugušajiem, otrkārt, skolās nekad nav bijusi tāda slodze, kāda tā ir šobrīd. 

"Treškārt, šiem pusaudžiem ir jātiek galā ar saviem vecākiem, kuri, piedodiet, bet ļoti bieži netiek galā paši ar sevi. Tam visam pa vidu ir pusaudzis, no kura visu laiku tiek prasīts. Mēs ļoti bieži dzirdam, ka mammām vajag retrītus un fāterīšiem vajag iekapāt visīti piektdienas vakarā, jo visa kā šķiet par daudz, ka tuvojas izdegšana, bet tajā pašā laikā viņi neredz, kas notiek ar viņu bērniem. Tieši šī vecāku kategorija ir tā, kura pēc tam iepleš acis un brīnās, ka viņu bērns rij ripas," skaidroja Edijs.

Viņa pieredzē jaunieši nonāk līdz narkotisko vielu vai alkohola lietošanai, jo cenšas aizmirsties, cenšas aizmukt no visa, kas notiek ģimenē, skolā un citur. 

"No kā viņi cenšas pamukt? No mums! Tas patiesībā ir biedējoši. Tā pasaule, kurā mēs šobrīd dzīvojam, ir šķība un greiza, bet kas viņu izveidoja? Šie pusaudži? Nu nē taču," pauda Klaišis. 

Viņaprāt, par lielāko daļu jauniešu sistēma neuzzina un nekad neuzzinās, jo jaunieši nekad nedarīs neko, kas varētu apdraudēt viņu vecākus. Tāpēc viņi slēpj savas problēmas un maskējas. 

"Lai kādi nebūtu viņu vecāki, dzērāji vai narkomāni, tie ir viņu vienīgie vecāki, kurus viņi mīl. Šie pusaudži daudz labāk par lielāko daļu sabiedrības zina, kā sistēma darbosies pret viņiem, ja viņš kaut kur ies lūgt palīdzību. Tāda ir realitāte. Tad, kad cilvēki man saka, ka tā ir līdzatkarība un tā tālāk, tad es saku – tu vari to saukt jeb kādā vārdā, bet pašā pamatā tā ir mīlestība. Nākamreiz, kad vērsi muti vaļā ar šiem gudrajiem vārdiem, pirms tam pamēģini nemīlēt savus vecākus. Mēs viņiem nevaram neko pārmest," uzsvēra Klaišis. 

Piedzimt ar traģēdiju asinīs

Papildus finansējums "OPEN" radošajiem centriem palīdzēs nodrošināt jauniešiem pārtiku, higiēnas preces, jaunu apģērbu un drošas telpas, kur apmesties. Tāpat Klaišis cenšas palīdzēt jauniešiem ar dažādām citām vajadzībām, tā var būt telefona vai datora iegāde mācībām vai kas cits, kas nepieciešams. 

Klaišis neslēpa, ka daudzas no lietām, kuras jauniešiem iegādājas, tostarp apģērbs, bieži ir jaunas. Viņaprāt, tas ir svarīgi, lai jaunieši spētu iekļauties sabiedrībā, jo viņi ne ar ko nav sliktāki par citiem, bieži vien viņiem vienkārši nav paveicies, kādā ģimenē un vidē viņi ir piedzimuši. 

"Šie jaunieši nav pilnīgi ne ar ko sliktāki par citiem. Viņus jau tā dzīve ir atspārdījusi. Viena no mūsu jaunietēm man nesen pateica – zini, Edij, ir bērni, kas piedzimst ar traģēdiju asinīs.

Tas patiesībā ir ļoti smagi, bet tā ir lieta, kas cilvēkiem ir jāsaprot. Tu piedzimsti narkomānu un dzērāju ģimenē, tā vide ir ar visām no tām izrietošajām sekām, cietumos sēdējušiem cilvēkiem un tā tālāk. Taviem vecākiem ir tieši tāds pats draugu loks, un arī tavu draugu loks veidojas no šīs vides. Tu neesi neko sliktu izdarījis, bet patiesībā esi jau nolemts. Tāda diemžēl ir realitāte," secināja Klaišis. 

KONTEKSTS

Sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicina palīdzēt riskam pakļautiem bērniem un jauniešiem. Vecrīgā, Doma laukumā, izbūvētajā stikla studijā uz 158 stundām ieslēgts Latvijas Radio 5 ētera personība Toms Grēviņš, lai sešarpus diennakšu garumā tiešraidē pirmo reizi "Dod pieci!" vēsturē viens pats atskaņotu tikai par ziedojumiem izvēlētās dziesmas. 

Savukārt blakus "Dod pieci!" studijai sākusies garākā labdarības skriešanas stafete. Tās laikā, iesaistot pēc iespējas vairāk skrējējus, uz skrejceliņa bez apstājas paredzēts noskriet 158 stundas. 

Ziedojuma iespējas un mērķis

  • No 1. līdz 21. decembrim – tīmekļa vietnē dod.pieci.lv iespējams apmainīt ziedojumu pret savu mīļāko dziesmu Latvijas Radio 5 ēterā ar elektronisko norēķinu starpniecību.

  • No 1. līdz 21. decembrim ziedot var visās "Circle K" uzpildes stacijās, kur tiks pieņemti gan skaidras, gan bezskaidras naudas ziedojumi. Šogad, tāpat kā pērn, "Circle K" dubultos to ziedojumu apjomu, kas saņemti viņu degvielas uzpildes stacijās.

  • No 15. līdz 21. decembrim skaidras un bezskaidras naudas ziedojumi tiks pieņemti arī labdarības maratona stikla studijā Vecrīgā, Doma laukumā.

  • Līdz pat Zvaigznes dienai, 2024. gada 6. janvārim, ziedojumi tiks pieņemti labdarības organizācijas Ziedot.lv tīmekļa vietnē www.ziedot.lv,  izvēloties projektu "Dod pieci!".

Visi saziedotie līdzekļi 100% apmērā caur projekta partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv nonāks pie bezpeļņas organizācijām, kas sniedz profesionālu palīdzību bērniem un jauniešiem, kuri palikuši bez pienācīgas ģimenes un sabiedrības aprūpes, cietuši no vardarbības un citiem noziegumiem, saskaras ar dažādām dzīves grūtībām. 

KUR PIETEIKT PALĪDZĪBU? VAIRĀK INFORMĀCIJAS DOD PIECI MĀJASLAPĀ

Ārkārtas tūlītēja palīdzība:

  • OPEN Radošais Centrs Ja esi nonācis grūtībās un tev ir nepieciešama palīdzība, tostarp droša apmešanās vieta un atbalsts, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
  • YOU+ Ja tev nepieciešams tūlītējs emocionālais atbalsts, sazinies ar YOU+ Pieejama arī droša apmešanās vieta Liepājā.
  • SAIF Sociālā atbalsta un izglītības fonds    Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks mentoru atbalsts, ģimenes asistenta atbalsts vai speciālistu (psihologs, bērnu psihiatrs u. c.) konsultācijas, sazinies.
  • Laiks jauniešiem Ja tev ir nepieciešama droša apmešanās vieta un atbalsts Bauskā / Zemgalē, tad zvani vai raksti jebkurā diennakts laikā.
     

Ja nepieciešama ilgtermiņa kompleksa palīdzība:

  • Palīdzēsim Viens Otram Sazinies ar organizāciju, ja nepieciešams praktisks sociālais un materiālais atbalsts, kā arī atbalsta persona, kura palīdzēs atrast un pierakstīties uz vizīti pie psihologa vai cita speciālista.
  • Latvijas Samariešu apvienība Ja ir nepieciešams ilgstošs psihosociāls atbalsts un dalība Jauniešu atbalsta programmā "Palēciens", sazinies.
  • Resiliences centrs Ja tev nepieciešama palīdzība atrisināt akūtus jautājumus un emocionāls atbalsts, sazinies.
  • House of Hope Ja esi 15-21 gadus vecs jaunietis un tev nepieciešams praktisks vai emocionāls atbalsts Liepājā un Dienvidkurzemē, sazinies.
  • Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija Ja esi vecumā līdz 24 gadiem un tev nepieciešami dažāda atbalsta un sociāli pakalpojumi, sazinies.
  • Palīdzēsim.lv Ja tev ir nepieciešams emocionāls un praktisks atbalsts, mentors un/vai atbalsta persona dažādu problēmsituāciju risināšanā, sazinies.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti