Palīdzi jauniešiem, kurus līdzcilvēki izvēlas neredzēt!

Ģimenes studija

Vardarbība skolās pieaug: cik pasargāti ir gan skolēni, gan skolotāji?

Ģimenes studija

Par sadzīvisku ilgtspēju un kā izdzīvot, ja mājās šahists. Saruna ar Elīnu un Andri

Pusaudzim drošs pieaugušais: kādu atbalstu no pieaugušā pusaudzim ir svarīgi saņemt

«Open» radošo centru vadītājs: Ja gribam būt autoritāte pusaudžiem, jārāda labs piemērs

Pusaudžiem ir nepieciešams drošs atbalsts, pieaugušais, uz kuru var paļauties, atrodoties starpposmā starp bērnu un pieaugušo pasauli, meklējot savu identitāti, pārbaudot robežas un attālinoties no vecākiem. Jaunieši ātri saprot, kura ir droša vide, bet attiecības ar pieaugušajiem ne visi veido ātri. Ja gribam būt  autoritāte pusaudžiem, jārāda labs piemērs, Latvijas Radio raidīumā "Ģimenes studija" pauda "Open" radošo centru vadītājs Edijs Klaišis.

Aicinot nepalikt vienaldzīgiem un vēršot sabiedrības uzmanību uz problēmām, ar ko saskaras riskam pakļautie bērni un jaunieši, sabiedrisko mediju labdarības maratons "Dod pieci!" šogad aicinās palīdzēt un dot iespēju bērniem un jauniešiem ar uzvedības problēmām izrauties no nelabvēlīgas vides un veidot motivētu, drošu, garīgi un fiziski veselīgu nākotni.

Pusaudžu laiks ir brīdis, kad jaunietis atdalās no pieaugušajiem, tas ir sarežģīti abām pusēm. Sertificēta mākslas terapeite, "Pusaudžu resursu centra" mentore Līga Cepurīte skaidroja, ka atdalīšanās process ir dabiska pieaugšana, tas process notiek abpusēji. Tas, kas šobrīd notiek pusaudžu dzīvē, nav salīdzināms ar tagadējo vecāku pusaudžu laiku, tās ir atšķirības prasībās, tagad no soda sistēmas pārejam uz partnerības sistēmu. Atbildība šajā attīstības procesā ir abpusēja, liela daļa atbildības tajā, kas notiek ar pusaudžiem, ir pieaugušo atbildība.

Ir svarīgi nošķirt vecāku un draugu lomu, vecāki nav tas pats, kas draugi, tas ir būtiski arī pusaudžu pieaugšanai. Vecākam ir jābūt autoritātei bērna dzīvē, bet svarīgi, kādas ir kvalitātes. Vecākam ir jābūt tādam, kurš ir spējīgs dzīvot savu dzīvi, ne tikai bērna dzīvi. Bērni gaida vecāku izaugšanu kopā ar bērnu.

Biedrības "Zvannieku māja" valdes priekšsēdētāja Sandra Dzenīte-Cālīte akcentēja, ka pusaudži ir ļoti dažādi. "Es esmu iemācījusies respektēt to, ka tad, kad pusaudzis stāsta, ir svarīgi klausīties."

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Edijs Klaišis novērojis, ka jaunieši daudz neuzticas pieaugušajiem, pusaudži ar šo laiku tiek galā labāk nekā pieaugušie. Ja gribam būt kādam autoritāte, jārāda piemērs.

"Uzticēšanās ir atslēga jebkurās attiecībās," pauda "Mentor Latvija" izpilddirektore Edīte Zvirbule.

Klaišis akcentēja, ka ir daudz pusaudžu, kuri nesaņem nepieciešamo palīdzību. Ir daudz ārēji labu ģimeņu, kurās pieaugušie neļauj bērniem saņemt palīdzību, lai nezaudētu savu tēlu un statusu sabiedrībā. Ja pusaudzis šādu attieksmi ir saņēmis mājā, viņš uz pieaugušo skatās ar lielām bailēm un neticību.

Jaunieši, kuri ir ievainoti savās ģimenēs, ļoti ātri saprot, kur ir droša vide. Žēl, ja jaunieši drošā vidē nonāk pārāk vēlu, kad jau ir dažādas atkarības, tad ir grūtāk palīdzēt, tie ir gūstekņi,

skaidroja Dzenīte-Cālīte.

Ir drosmīgs solis no jauniešu puses, kuri pēc traumām un sliktas pieredzes, neuzticēšanās pieaugušajiem tomēr izšķiras par palīdzības saņemšanu  no pieaugušajiem. Kad viņi atkal ir gatavi uzticēties pieaugušajiem,  tas ir apbrīnojams solis no pusaudža. Ja jaunietis lūdz palīdzību, tad jāreaģē tūlīt, saprotot, kāda veida palīdzība ir nepieciešama. Mūsu pieredzē ir jaunieši, kuri pieaugušajam atveras tikai pēc gada. Jaunieši ļoti ātri redz, vai pieaugušie ir droši. Mentoru atlases process ir garš un komplicēts, lai saprastu, vai mentors spēs sniegt palīdzību jaunietim ilgtermiņā.

KONTEKSTS:

Labdarības maratons "Dod pieci!" šogad jau desmito reizi notiks īsi pirms Ziemassvētkiem – no 15. līdz 21. decembrim, teju nedēļas garumā raidot no īpašas stikla studijas pilsētvidē, Doma laukumā.

Latvijas Radio 5 dīdžeji 24/7 režīmā dalīsies ar cilvēku pieredzes stāstiem, ekspertu viedokļiem un atskaņos ziedotāju izvēlētas dziesmas, iestājoties par pārmaiņām sabiedrībā.

"Dod pieci!" rīko Latvijas Radio ciešā sadarbībā ar Latvijas Televīziju, sabiedrisko mediju portālu LSM.lv un ilggadējo ziedojumu partneri – labdarības organizāciju Ziedot.lv. 

Ik gadu labdarības maratons aktualizē kādu sabiedrībā nozīmīgu tēmu un atbalsta tās sabiedrības grupas, kurām tas ir patiesi nepieciešams. Ziedojumi līdz šim ir novirzīti vientuļiem senioriem, bērniem ar īpašām vajadzībām, vēža slimnieku sociālajai rehabilitācijai, atbalsta programmai ģimenēm, kuras vēlas audzināt bērnus no bērnu namiem, jauno vecāku mācību programmas izveidei un veselīgas piesaistes veidošanai,  neārstējami slimu cilvēku aprūpei un speciālās pārtikas iegādei, vardarbības mazināšanai ģimenēs, vides uzlabošanai cilvēkiem ar redzes, dzirdes un kustību traucējumiem, kā arī Latvijā nonākušo Ukrainas kara bēgļu bērnu atbalstam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti