15 gadi pēc Talsu traģēdijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pirms 15 gadiem Talsos ugunsdzēsēju un policijas svētku laikā lūza auto pacēlāja strēle un no piecstāvu mājas augstuma līdz ar grozu zemē nokrita 30 cilvēku.

Šis notikums tautā ieguvis nosaukumu "Talsu traģēdija" un ir viena no lielākajām upuru skaita ziņā - 9 mirušie un 21 cietušais. Pārsvarā visi bija bērni. Ir pagājuši piecpadsmit gadi, bet vēl joprojām punkts notikušajam nav pielikts. Traģēdijā cietušie vēl joprojām izjūt gan fiziskas ciešanas, gan morālās sāpes pārdzīvojot savu bērnu zaudējumu. Joprojām vēl turpinās cietušo un bojāgājušo piederīgo tiesāšanās ar valsti -

tiesa vēl nav izskatījusi pēdējās 4 civilprasības.

1997. gada 28. jūnijs bija silta un saulaina sestdiena, tā liecina todien filmētā video kadri un fotogrāfijas. "Cilvēki kā apmāti lauzās pie pacēlāja, bīdamies palikt bez pilsētā neredzētās izpriecas - ieraudzīt savu pilsētu no augšas," jau pēc traģiskā notikuma žurnālistiem stāstīja kāda aculieciniece. "Bērni mirst pieaugušo svētkos", "Latvijā izsludinātas sēras", "Premjerministrs pieņems iekšlietu ministra demisiju" - tie ir preses virsraksti pēc Talsu traģēdijas. Deviņi bojāgājušie - desmitgadīgā Evija, piecgadīgā Sabīne, sešgadīgais Elvis, četrpadsmit gadīgais Andris, sešpadsmitgadīgais Juris, deviņgadīgais Ingmārs, trīspadsmit gadīgais Gatis, trīspadsmit gadīgais Elvis. Vēlāk mira arī septiņgadīgais Miks. Tāda ir Talsu traģēdija skaitļos.

Dienu vēlāk notika Ministru kabineta ārkārtas sēde, valstī izsludina sēru dienu, iekšlietu ministrs Dainis Turlais atkāpjas no amata, atlūgumu iesniedz arī valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Juris Ļabis. Tika ierosināta krimināllieta, notiek izmeklēšana un vainīgo meklēšana tomēr pēc vairāku gadu tiesas darbiem nevienu šoferi un nevienu amatpersonu nesodīja ar reālu brīvības atņemšanu. Mainoties likumdošanai cietušie un tuvinieki sāka tiesāšanos ar valsti par morālā kaitējuma atlīdzināšanu.

Kopumā Talsu traģēdijas lietā līdz Augstākajai tiesai nonāca 14 lietas, divās no tām bija apvienotas divas atsevišķas civilprasības. Spriedums stājies spēkā 11 lietās, no kurām viena lietā prasības bija apvienotas. Vēl tiesā izskatīšanā ir trīs lietas. Kopā valsts kompensācijās cietušajiem jau izmaksājusi 340 tūkstošus latu. Iekšlietu ministrija prognozē, ka pēc atlikušo spriedumu stāšanās spēkā un pieskaitot jau savulaik izmaksātos pabalstus drošības pasākumu neievērošana Talsos valstij būs izmaksājusi ap 450 tūkstošiem latu.

Iekšlietu ministrijas pārstāvis Mārtiņš Rāzna stāsta, ka pēc notikušā mainīti noteikumi speciālās tehnikas izmantošanai. Piemēram, pacēlāju tagad ir atļauts izmantot tikai glābšanas darbu laikā. Savulaik esot pat atteikts televīzijai, kura vēlējusies nofilmēt kādu savu pasākumu no augšas. Mārtiņš Rāzna atzīst - secinājumus pēc notikušā valsts dienesti ir izdarījuši. Talsu centrā par traģēdiju atgādina Ojāra Feldberga veidotā piemiņas zīme "Dzīvības aplis un nāves ēna".

Foto: vietas.lv

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti