Dienas ziņas

Pensiju pārvaldnieks “Indexo” iziet akciju tirgū

Dienas ziņas

Rīga, iespējams, pārtrauks jaunu Ukrainas bēgļu uzņemšanu

Talsu traģēdijai – 25

25 gadus pēc traģēdijas ar autopacēlāju Talsos retais piemin sāpīgo notikumu

Pirms 25 gadiem Talsos Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) svētku laikā, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni. Šodien Talsu novada pašvaldība aicināja pieminēt traģēdijas upurus, aizdedzot sveces un izkarot sēru karogus, taču to atcerējās vien retais.

Par to, ka pirms 25 gadiem Talsos notika traģēdija, šobrīd atgādina traģēdijai veltītais piemineklis. Šodien pie tā gulst vien daži ziedu pušķi. Iespējams, tas liecina par to, ka cietušie, traģēdijā iesaistītie un aculiecinieki šo notikumu piemin citādāk.

“Dzīvības aplis, nāves ēna” ir tēlnieka Ojāra Feldberga veidots piemineklis, taču līdz šim tā nekad nav bijusi vieta, kur ik gadu 28. jūnijā cilvēki dotos traģēdiju pieminēt. Trīs ziedu pušķus pie pieminekļa nolika Talsu novada pašvaldības pārstāvji, un dienas laikā citi ziedi tiem nepievienojās. Arī Talsu ielās sastaptie iedzīvotāji uzreiz neatcerējās, kādus notikumus pilsēta piemin, un sāpīgas atmiņas uzjundī tikai pēc atgādinājuma.

“To jau es atceros, protams, tas bija smags gadījums,” sacīja talsinieks Andris.

“Tas ļoti daudziem sirdī sāp. Līdz ar to ir izjukušas arī daudzas ģimenes, kur notika šīs traģēdijas. Ir jau cilvēki, jaunatne, kas nezina par tādu lietu,” sacīja talsiniece Inese.

“Man tik daudz pazīstami, nu, jā, draugu lokā bija... Tas ir skumji. (..) Gan jau tie, kuri ir cietuši, atceras. Līdzcilvēki varbūt aizmirst, bet tie, kuriem ir saskarsme bijusi, tie noteikti...” pauda talsiniece Vija.

Talsu VUGD depo ir viena no patiešām retajām vietām pilsētā, kur šodien ir izkārti sēru karogi. Šeit gan šobrīd strādā puiši, kuri nebija traģēdijā klātesoši un par to mācījušies skolā.

Taču Talsu traģēdiju nevar aizmirst VUGD Kurzemes reģiona brigādes ugunsdrošības uzraudzības un civilās aizsardzības nodaļas inspektore Dace Legzdiņa. Tā bija viņas brīvdiena, un nelaime varēja skart arī Legzdiņu ģimeni, jo liktenīgajā grozā viņi gribēja iesēdināt vecāko dēlu.

“Viņš mums tā spurojās pretī, un liktenīgajā grozā neiekāpa. Es vispār nevaru runāt bez emocijām, jo... Es tagad atvainojos, bet īstenībā bija traki. Un tas skats, kas tur toreiz bija, bija vienkārši drausmīgs,” atminas Legzdiņa.

Viņa atklāja, ka arī turpmākais laiks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam bija ļoti smags. Šobrīd par tehnikas noteikto celtspēju un Talsu traģēdijas sāpīgo pieredzi topošajiem ugunsdzēsējiem māca ugunsdzēsības skolās.

1997. gadā Talsu traģēdijā bojā gāja deviņi bērni, bet 21 bērns un vairāki pieaugušie guva smagus ievainojumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt