Panorāma

"Gaso" pārdos Igaunijas kompānijai "Eesti Gaas"

Panorāma

Tiesa nepiemēro apcietinājumu, dūrējs atgriežas skolā

Notekūdeņos straujš jaunā Covid-19 omikrona paveida pieaugums

Notekūdeņos uziet strauju jauna Covid‑19 omikrona paveida izplatību Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Veicot iknedēļas notekūdeņu monitoringu Latvijā, valsts zinātniskā institūta "Bior" eksperti novērojuši strauju jaunā Covid-19 omikrona paveida izplatību Latvijas pašvaldībās, informēja institūts.

Kā liecina notekūdeņu monitoringa dati, atsevišķās pašvaldībās izplatās jaunais Covid-19 omikrona variants XBB.1.5. apakšlīnija.

Vīrusa klātbūtnes pieaugums novērots ūdeņos Rīgā, Jūrmalā, Jelgavā, Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un citās pilsētās.

 

Monitoringa datus apliecina arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sniegtā informācija, ka vairāk nekā par 15% pieaudzis saslimšanas gadījumu skaits ar Covid-19.

Kā skaidroja institūta "Bior" direktors Aivars Bērziņš, notekūdeņos konstatē Covid-19 arī tad, ja cilvēkiem nav simptomu, tāpēc sagaidāms slimības uzliesmojums.

"Notekūdeņu monitoringa dati par Covid-19 liecina par to, ka šī slimība nekur nav pazudusi," sacīja Bērziņš.

Institūta "Bior" direktors Aivars Bērziņš
00:00 / 00:39
Lejuplādēt

Covid-19 monitoringu notekūdeņos veic vairāk nekā gadu.

""BIOR" izstrādātā notekūdeņu monitoringa sistēma ļauj prognozēt iespējamus slimības uzliesmojumus un monitorēt vīrusa izplatību. Šobrīd novērojam, ka vīrusa izplatības tendence palielinās. Svarīgi, ja cilvēkam nav saslimšanas simptomu, notekūdeņos tomēr var konstatēt šī vīrusa klātbūtni un izplatību konkrētās pašvaldībās," paziņojumā medijiem norādīja Bērziņš.

Monitoringu veic institūts "Bior" sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru un pašvaldībām. Paraugu ņemšanas biežums tiek pielāgots atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai valstī.

Pašvaldības, kurās regulāri tiek veikts notekūdeņu monitorings: Rīgā, Liepājā, Limbažos, Jelgavā, Jūrmalā, Rēzeknē, Ventspilī, Valmierā, Jēkabpilī, Salaspilī, Tukumā, Daugavpilī, Bauskā, Madonā, Talsos un Saldū.

Informāciju par aktuālajiem monitoringa rezultātiem institūts regulāri sniedz SPKC. Sabiedrība aktuālajiem datiem un vīrusa izplatības dinamikai pašvaldībās var sekot mājaslapā www.bior.lv

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

2021. gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk tika piedzīvots būtisks saslimstības vilnis. Situācijai uzlabojoties, no 2022. gada aprīļa tika atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu. Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija 2022. gada jūnija sākumā, bet pēc tam novēroti regulāru saslimstības pieaugumi un samazinājumi.

Trīs gadu laikā Covid-19 prasījis vismaz 6632 cilvēku dzīvību. 

Tikmēr 2022. gada decembra sākumā Latvijā izsludināts gripas epidēmijas sākums. Ap Ziemassvētku laiku tika novērots gripas saslimstības pacēlums, prognozējot, ka saslimstības izplatība sasniegs vēl lielākus apmērus. 

Pieaugot augšējo elpceļu saslimšanām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests uz brīdi pārgāja uz darbu ārkārtas situācijas režīmā, bet pēc trim nedēļām no tā atteicās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti