Partnerības regulējums: Vai koalīcijas un opozīcijas argumenti ir balstīti faktos?

Saeimas pieņemtais partnerības regulējums politiķu vidū raisījis asas viedokļu sadursmes. Vai visi abu pušu argumenti ir balstīti faktos?

"Re:Check" par politiķu argumentiem partnerības regulējumā un Elksniņa tēriņiem
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pagājušajā nedēļā Saeima pēc ilgām debatēm atbalstīja izmaiņas astoņos likumprojektos, lai Latvijā ieviestu partnerības institūtu. Divi cilvēki – arī viena dzimuma – varēs pie notāra reģistrēt partnerattiecības un iegūt noteiktu sociālo un ekonomisko aizsardzību. Gan Saeimas debatēs, gan publiskajās diskusijās medijos vairāki politiķi pauda, ka faktiski tas esot tas pats, kas laulība.

Arī ārpusfrakciju deputāte Glorija Grevcova apgalvoja, ka, "virzot uz priekšu šo viendzimuma laulību legalizācijas projektu, valdība spļauj virsū sabiedrības vairākumam, tā spļauj virsū Latvijas valsts pamatvērtībām".

Par laulību, tikai nodēvētu citā vārdā, to sauca arī Nacionālās apvienības deputāts Jānis Grasbergs LTV raidījumā "Kas notiek Latvijā?" 1. novembrī. Viņa arguments: partnerību varēs noslēgt tikai divas un tuvās attiecībās esošas personas. 

"Tā ir ļoti šaura grupa, kas tur ir iztaisīta. Tieši tādēļ mēs nevaram atbalstīt un mēs sakām, ka tur ir partnerība …, ka tur ir laulība, vienkārši nosaukta citā vārdā," sacīja Grasbergs. 

Taču laulība cilvēkiem dod daudz plašākas iespējas. Partnerība ļaus pārim pieņemt lēmumus, kas saistīti ar otra cilvēka ārstniecību, iegūt sociālās garantijas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus savstarpējiem dāvinājumiem un aizdevumiem. Turklāt daļu no šī nelaulāts pāris ar pilnvaru palīdzību var nokārtot jau pašlaik. Laulības dod tiesības kopīgi adoptēt bērnus, laulātajiem ir noteikts mantiskās attiecības un īpašuma mantošanas tiesības. Līdz ar to nav pamata teikt, ka partnerība būtu tas pats, kas laulība. 

Vairāki politiķi apgalvo, ka plānotais regulējums ļaus legalizēt viendzimuma laulības. "Apvienotā saraksta" deputāts Edgars Tavars Saeimā lietoja izteicienu "atbrīvo ceļu", bet LTV diskusijā runāja par šķēršļu mazināšanu. 

"Tiek noņemti vai būtiski samazināti šķēršļi, lai viendzimuma pāri noslēgtu laulību. Attiecīgi nākamais solis – es domāju, ka jūs tam nevarat iebilst juridiski kā profesionāls jurists, – ka nākamais solis pēc partnerības ir bērnu adopcija," sacīja Tavars.

Taču no partnerības tiesību došanas neizriet, ka tālāk viendzimuma pāriem jādod iespēja laulāties un adoptēt bērnus.

Pirms laika mēs aptaujājām vairākus juristus. Viņi norāda, ka vienu tiesību došana nenozīmē pienākumu dot arī citas tiesības, ja vien to neparedz Latvijai saistoši starptautiski līgumi. Viendzimuma laulību to vidū nav. Proti, nākamie soļi tikai un vienīgi ir parlamenta politiskā izšķiršanās. Turklāt tam vajag vismaz 76 balsis, jo vispirms būtu jāgroza Satversme. Būtiski arī, ka Eiropas Savienībā ir virkne valstu, kurās viendzimuma pāriem jau vairākus gadus ir tiesības noslēgt partnerattiecības, bet viņi nevar laulāties. 

Maldina ne tikai opozīcija. Gan tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere no "Jaunās Vienotības", gan labklājības ministrs Uldis Augulis no ZZS LTV studijā kā argumentu izmantoja nelaulāto pāru lielo skaitu un viņiem dzimušos bērnus. 

"Ja mēs ņemam vērā to, ka mums ārpus laulības dzīvojošām personām bērni dzimst vairāk nekā laulībā, līdz ar to mums šī regulācija ir jāveic," tā Augulis "Rīta Panorāmā" atbildēja uz jautājumu, kāpēc tagad ZZS regulējumu atbalsta, lai gan iepriekš pret līdzīgiem likumprojektiem allaž iebilda.

Augulim un Lībiņai-Egnerei nav taisnība. Latvijā pērn vairāk nekā 60% bērnu dzimuši laulībā, turklāt pēdējos desmit gados šis rādītājs kopumā audzis. Tāpat Augulis maldināja, ka jaunais regulējums ļaus, piemēram, slimnīcā nonākuša cilvēka partnerim parūpēties par viņa arī saslimušo bērnu. 

"Partnerība šo risina, jo tad ir leģitīmas tiesības šim partnerim arī parūpēties par otra partnera bērnu, kurš nav viņa bioloģiskais bērns," apgalvoja Augulis. 

Taču tā nav taisnība, jo ar jauno institūtu plānots dot lielāku aizsardzību tikai abiem pieaugušajiem. Tas nesniegs vairāk tiesību attiecībā uz partnera bērna aprūpi.

Pavisam aplamas lietas sarunāja ģimenes jautājumos visskaļākās partijas "Latvija pirmajā vietā" pārstāvji. Piemēram, deputāts Vilis Krištopans sēdē stāstīja, ko par ģimeni esot teicis Lielbritānijas premjers Riši Sunaks un ASV eksprezidents Donalds Tramps:

"Viņš arī pateica, ka ir tikai viena veida ģimene – starp vīrieti un sievieti," klāstīja Krištopans.

Tā nav taisnība. Sunaks vēl nesen uzteica savu britu Konservatīvo partiju, ka tā 2013. gadā legalizēja viendzimuma laulības. Tramps savu viedokli bieži mainījis, bet 2016. gadā – jau pēc ievēlēšanas ASV prezidenta amatā – viņš teica, ka viendzimuma laulības ASV ir jau atrisināts jautājums un viņu tas neuztrauc.

Savukārt LPV līderis Ainārs Šlesers LTV diskusijā sāka runāt par pilnīgi nesaistītu tematu – dzimuma maiņu bērniem.

"Un tad vēl skatāmies tajā krāsā Ameriku, kur Kalifornijā vecākus var ielikt cietumā tikai par to, ka viņi neļauj mainīt dzimumu saviem nepilngadīgajiem bērniem!" apgalvoja Šlesers.

Tas ir pilnīgs izdomājums. Neko tādu Kalifornijas likumi neparedz, un šādu gadījumu nav bijis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti