Panorāma

Ukrainas Nacionālā gvarde sargā pozīcijas Donbasā

Panorāma

Panorāma

Vētrā bojātās saules paneļu sistēmas iesaka atslēgt

Vētrā bojātās saules paneļu sistēmas iesaka atslēgt

Vētrā cietušas ir arī elektrības ražošanai uzstādītās saules paneļu sistēmas. Eksperti iesaka bojātās iekārtas atslēgt no strāvas, lai nerastos īssavienojumi. Katrs konkrētais objekts ir tehniski jānovērtē, un tad var sākt paneļu sistēmas atjaunot.

Tērvetes pagasta zemnieku saimniecībā "Vecstēguļi"  saules paneļi tika uzstādīti pavisam nesen – pirms nepilna gada. Šajā vētrā ir faktiski iznīcināti trīs no tiem, bet bojāti ir arī citi.

"Principā ir tā, ka visa sistēma... Es pieļauju, ka viņa nedarbojas," atzina zemnieku saimniecības "Vecstēguļi" saimnieka dēls Sandis Zalcmanis.

Vētras laikā mājās nav bijis neviens. Saimnieki stāstīja, ka par to, ka paneļiem kaut kas varētu draudēt, iepriekš nekad pat nebija ienācis prātā.

"Es Tomu Brici noklausījos no rīta, ka būs briesmas. Un tad es savas puķes pabāzu pažobelē, un tās ir dzīvas," stāstīja zemnieku saimniecības "Vecstēguļi" saimniece Mērija Zalcmane.

Toties nolauzti ir 200 gadus veci dzimtas senču stādītie ozoli. Zaudēta arī lielākā daļa labības ražas. Labības šķūnis ne tikai pazaudējis jumta segumu, bet nobīdījušās pat betona sijas, un krusas caursisti ir arī biezie betona dakstiņi.

Tādēļ drīzāk brīnums, ka no saules paneļiem tikai trīs ir pilnīgi sašķaidīti.

"Varbūt leņķis bija veiksmīgs mūsu gadījumā, ka ir tik mazs procents sadauzīto, bet posts ir," sprieda Sandis Zalcmanis.

"Elektrum" Jauno produktu attīstības nodaļas vadītājs Edgars Strods skaidroja –

"ja tur ir vismazākā plaisa – tas arī būs jāmaina". 

"Labā ziņa ir tāda, ka konkrētajā gadījumā klientam šie saules paneļi bija apdrošināti, un mēs visiem saules paneļu klientiem nodrošinām pirmo gadu apdrošināšanu bez maksas līdz pat 20 000 vērtībā," pastāstīja Strods.

Eksperti, apskatot paneļus tuvāk, secināja, ka, visticamāk, ja panelim trāpa kaut vai viens dūres lieluma krusas grauds, tad pēc tam jau pārējie to pilnībā sadragā.

Šādos gadījumos nedrīkst riskēt un atstāt sistēmu pieslēgtu strāvai.

"Latvenergo" tehniskais eksperts Uldis Dauģis skaidroja, ka paneļa "virspusē ir rūdītais stikls, kas viņu aizsargā. Ja tam ir plaisas un tas ir sašķaidīts, tas fotoelements strādā. Viņš ir nosacīti ir tā kā drošs. Bet – līdz brīdim, tā kā šeit – kad viņi jau ir izliekušies, tad, visdrīzāk, tur var kaut kādā brīdī saiet uz īso. It sevišķi, kad sāks lietus līt. Tāpēc mēs nevaram viņu atstāt ieslēgtu."

Sistēma tagad atslēgta, jāsagaida apdrošinātāju lēmums, un tad tā būs jānomaina. Šo māju īpašnieki bija pirmie, kas pieteikušies zaudējumu atlīdzībai par bojātiem saules paneļiem.

"Bet mēs jau šeit braucām un redzējām arī citus objektus, un visdrīzāk varētu vēl šis skaits pieaugt," atzina Strods.

Pēc "Latvenergo" sniegtās informācijas,  Latvijā lielākā daļa saules paneļu ir uzstādīti Pierīgas rajonos, kur vētra nebija tik spēcīga.

KONTEKSTS:

Pirmdien, 7. augustā, Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, cilvēkiem uzkrituši koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Šīs nedēļas vētras nodarītie postījumi pašlaik aplēsti 11 miljonu eiro apmērā. Valsts varētu uzņemties līdz 90% izmaksu vētras postījumu novēršanai pašvaldībās.  Individuālām dzīvojamām mājām varētu būt pieejams vienreizējais atbalsts līdz 3000 eiro, nepārsniedzot 20 eiro par kvadrātmetru.  Savukārt daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem atbalsts būtu nodrošināts 20 eiro par kvadrātmetru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti