Melu detektors: Vai Ēriks Stendzenieks runā patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 3 mēnešiem.

 

"Man liela problēma ir politkorektums. Lai pirmais sviež akmeni tas, kuram nekorelē, teiksim, terorists pašnāvnieks ar viņa ādas krāsu vai kultūru, kurā viņš audzis. Man korelē. Ja kādam nekorelē, lai viņš man paskaidro, kāpēc Latvijā ieslodzījumu vietās ir daudz vairāk ļaužu ar slāviskiem nekā latviešu uzvārdiem. Lai viņš man paskaidro, kāpēc Amerikā 70 vai 80 procentu nabadzīgo ir tumšādainie." Tā 29.jūlija intervijā "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" izteicies reklāmists, aģentūras "Mooz" dibinātājs Ēriks Stendzenieks. "Melu detektors" nolēma pārbaudīt Stendzenieka minētos "piemērus".

 Citāts:

"(..) Latvijā ieslodzījumu vietās ir daudz vairāk ļaužu ar slāviskiem nekā latviešu uzvārdiem".

Cietumnieku uzvārdi ir nepubliskojama informācija, bet Ieslodzījumu vietu pārvaldes (IVP) dati par ieslodzīto tautībām Stendzenieka netiešo norādi uz ieslodzīto sastāvu pēc tautības neapstiprina.

Pārvaldes preses sekretāre Ināra Makārova "Melu detektoru" informēja, ka pašlaik Latvijas cietumos, ieskaitot nepilngadīgos, atrodas 4261 cilvēki, no kuriem 406 tautība nav zināma - vai nu viņi to nevēlas atklāt, vai nu informācijas nav nozaudētu dokumentu dēļ. Liela daļa šo cilvēku ir ārvalstnieki. IVP patlaban neesot apkopojis, cik un kuru valstu pārstāvji tie ir, taču, kā šā gada martā informēja pārvaldes vadītāja Ilona Spure,  tobrīd cietumos bija ap 120 ārvalstnieku, no kuriem daudzi ir nelegālie robežšķērsotāji no Vjetnamas, Irākas un citām tālām valstīm.

Taču no pārējiem 3855 ieslodzītajiem lielākā etniskā grupa ir latvieši - 1761 cilvēks. Otra lielākā grupa ir krievi - 1573.

Cietumos ir 175 čigāni, 77 - ukraiņi, 74 - baltkrievi, 67 lietuvieši un 56 poļi. Nevienas citas tautības cilvēku skaits nepārsniedz 10.

Citāts:

"(..) Amerikā 70 vai 80 procentu nabadzīgo ir tumšādainie."

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

Stendzenieks maldās par tumšādaino īpatsvaru ASV nabadzīgo iedzīvotāju vidū. Saskaņā ar ASV Statistikas biroja "Census" 2014.gada datiem 42,1% no visiem ASV nabadzīgajiem cilvēkiem bija baltādainie (neskaitot latīņamerikāņu izcelsmes baltos amerikāņus). 28% -  latīņamerikāņu izcelsmes (jebkura rase) un 23% - tumšādainie jeb afroamerikāņi.

Tātad tie ne tuvu nav "70 vai 80 procenti", kā min Stendzenieks.

Tiesa, tumšādaino cilvēku vidū ir lielākais zem nabadzības sliekšņa dzīvojošo īpatsvars. 2014.gadā no visiem ASV iedzīvotājiem par nabadzīgiem atzīti 14,8% jeb 46,7 miljoni cilvēku. Savukārt afroamerikāņu vidū tādu ir 26,2%, bet starp spāņu izcelsmes cilvēkiem - 23,6%.

"Melu detektors" lūdza Stendzeniekam norādīt avotus savam teiktajam. Viņš atbildēja: "Raksta tēma bija mana attieksme pret pārspīlētu politkorektumu kā demokrātiju graujošu faktoru. Dažādos pētījumos un sižetos var atrast dažādus skaitļus, tādēļ skaitļiem nav jēgas." Atbildei reklāmists pievienoja saites uz diviem video no diskusijām, kur līdzīgi viņam tiek kritizēts sabiedrībā it kā pastāvošais spiediens būt politkorektiem, runājot par dzimumu, rasi un citām jūtīgām tēmām. Te atsūtītie video no "Big think" un šis:
Melu detektora vērtējums
 
Ja redzat kādus "Melu detektorā" pārbaudāmus izteikumus, sūtiet epastā [email protected]
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti