«Rožkalnu» ciematā cilvēki ar īpašām vajadzībām attīsta arī bioloģisko saimniecību

Šogad aprit 25 gadi, kopš Rencēnu pagastā izveidoja ciematu "Rožkalni" cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem. Tolaik gan vēl netika lietots sarežģītais vārds deinstitucionalizācija, bet jau tad šis ciemata modelis bija veidots tā, lai vienuviet būtu mājas, ģimeniska vide un darbs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

"Rožkalni" ir arī sertificēta bioloģiskā saimniecība, kurā ciema iedzīvotāji paši sev izaudzē pārtiku. Tagad ir doma "Rožkalnus" veidot arī kā vietu, kur tikties un dalīties ar zināšanām cilvēkiem, kuriem interesē biodinamiskā un bioloģiskā lauksaimniecība.

"Rožkalnu" ciems
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

"Rožkalnu" iemītnieki netiek saukti par klientiem, kā tas ir institūcijās – te kopā ar atbalsta personālu viņi visi ir cieminieki jeb neliela kopiena, kas bioloģiski apsaimnieko 30 hektārus zemes un apkopj arī mājlopus.

Rožkalnu lopaudzētava
Rožkalnu lopaudzētava

"Camphill" nodibinājuma "Rožkalni" izpilddirektore Anitra Šatrovska stāsta, ka šobrīd te dzīvo desmit cilvēki ar īpašām vajadzībām, darbs saimniecībā būtībā viņiem ir kā terapija: 

"Tas palīdz būt mums ritmā ar dabu. Ar dārza darbiem, lauksaimniecības darbiem mēs izejam cauri visiem gada ritmiem, bet, pateicoties lopiem, ir iespēja sev nodrošināt produkciju. Arī dzīvnieki ir sava veida terapija – nevari viņu atstāt neaprūpētu. Tas veicina arī atbildību cilvēkam, jebkuram."

Dārzā tiek audzēti arī visa veida dārzeņi. "Šī mērķgrupa ļoti grib darīt, viņiem ir ierobežotas spējas, bet viņi grib darīt un, ja rada vidi un atbalstu, tad viņi ļoti daudz var izdarīt. Viņi tiešām nav tikai patērētāji, kuriem kaut kas jādod," norādīja Šatrovska.

Un šajos saimniecības darbos iesaistās arī atbalsta personāls un brīvprātīgie.

""Camphill" ir arī vairāk kā tāds dzīvesveids, tas nav tā, ka tu atnāc uz darbu un pēc tam dodies projām. Nav lomu sadales – kā aprūpētājs un aprūpējamais," piebilst "Rožkalnu" izpilddirektore. Viņa aicina apskatīt arī nelielo cehu, kurā piena pārstrādes tehnoloģes Aismas Legzdiņas pārziņā top dažādi piena produkti:

"Galvenokārt tie ir pašiem vispirms, un to, kas paliek mums pāri, nododam tirgošanai. Šobrīd gotiņu ir pietiekami daudz un piena daudzums ir ļoti labs, tādēļ varam arī tirgot "REKO tirdziņā" un tiem, kas zina mūsu produkciju."

Arī siera gatavošanā iesaistīti cieminieki.

Bet nav jau tā, ka "Rožkalnu" iemītniekiem būtu tikai darbs un dzīve ierobežotā vidē.

"Viņi var droši pārvietoties, te nav sētas, viņi nav izolēti no sabiedrības. Viņiem ir pilsētas dienas, ārsta vizīte, arī koncerti. Braucam uz pasākumiem tepat Rencēnos vai kaut kur citur. Arī šeit rīkojam pasākumus," stāsta Šatrovska.

Rožkalnieši
Rožkalnieši

"Mēs esam radījuši vidi, kur cilvēks var dzīvot, nevis eksistēt." 

Tā kā "Rožkalnos" saimnieko ar bioloģiskām un biodinamiskām metodēm, ir doma, ka "Rožkalni" varētu tapt par vietu, kur ir ne tikai mājas un darba vieta cilvēkiem ar attīstības traucējumiem, bet arī tikšanās vieta cilvēkiem, kuriem interesē šīs saimniekošanas metodes.

"Šīs vietas šobrīd ir maz, kur runā par biodinamisko saimniekošanu, kas mūsu senčiem bija dabiska lieta, bet tā izzūd. "Rožkalni" varētu būt viena no tām vietām, kur šiem cilvēkiem sanākt, sabraukt un runāt par to. Ne tikai runāt, bet arī realitātē redzēt, kā tas darbojas," spriež Šatrovska.

"Rožkalnu" ciemats ir vienīgā šāda veida kopiena Latvijā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, pirms 25 gadiem šī pieredze tika atvesta no Norvēģijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti