Seminārā šodien iedzīvotājus informēs par vispārīgajiem ieteikumiem tā saucamajā X stundā – par evakuāciju, drošām patvēruma vietām, iesaisti valsts aizsardzībā un citiem svarīgiem personīgās aizsardzības jautājumiem, piemēram, kā krīzes situācijā tikt pie ūdens. Nerunās par ģeopolitiku, militāro stratēģiju vai padziļinātu noteiktu darbību analīzi.
"Semināru cikls ir vairāk fokusēts uz teorētisko informācijas apguvi ar nelieliem praktiskiem elementiem, bet mums gada griezumā ir plānotas praktiskas dažāda veida apmācības un iesaistes Rīgas apkaimēs. Viennozīmīgi tās būs kā papildinošas aktivitātes šiem semināriem. Primāri jābūt teorētiski sagatavotiem, lai saprot, ko no tevis sagaida vai ko tev jāspēj darīt; tālāk apzinies savas iespējas, ko pats vari paveikt, materiāltehniskos līdzekļus iegādājies un tad jau notestē, kā tas notiek dzīvē. Pēc tāda principa mēs vadāmies," stāstīja Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldes vadītājs Gints Reinsons.
Reinsons pavēstīja, ka iedzīvotāju vēlme pieteikties apmācībām bijusi tik liela, ka jau pirmajā dienā visas jeb vairāk nekā 120 vietas bija aizņemtas. Pārējiem interesentiem iespēja sekot līdzi tiešraidē domes mājaslapā riga.lv. Vēlāk varēšot sev ērtā laikā un vietā noskatīties atkārtojumā. Katram semināram būs iespēja pieteikties atsevišķi.
Civilajā aizsardzībā liela loma ir arī dažādām nevalstiskajām organizācijām, kas palīdz rīkoties koordinēti.
Biedrībā "Latvijas Platforma attīstības sadarbībai", kurā apvienotas vairāk nekā 40 nevalstiskās organizācijas, uz iedzīvotāju iesaisti civilajā aizsardzībā skatās no to kopienu skatupunkta, kas draudu gadījumā reaģējot pirmie. Kopiena varot būt, piemēram, daudzstāvu māja, kvartāls privātmāju rajonā vai pat apkaime. Nevalstiskajām organizācijām ir divas lomas, stāsta biedrības direktore Inese Vaivare:
"Pirmkārt, tām [nevalstiskajām organizācijām] ir jau diezgan liela pieredze darbā ar brīvprātīgajiem, iespējams, [ir] kādi resursi, izstrādātas procedūras un varbūt pieder, piemēram, telpas, kas pašai kopienai var arī nebūt. Tas, ko mūsu prakse rāda, protams, brīvprātīgais darbs ir ļoti liels resurss, bet vienā brīdī mums ir nepieciešams, piemēram, sākt vākt ziedojumus, un kur tad mēs tos ziedojumus skaitīsim. Tā ka nevalstiskajām organizācijām loma ir tajā brīdī, kad ir nepieciešama formālāka palīdzība un tāda strukturētāka palīdzība. Otra būtiska loma – nevalstiskās organizācijas strādā ar dažādām specifiskām mērķa grupām, piemēram, cilvēkiem ar redzes traucējumiem, kuriem varbūt nepieciešama specifiska palīdzība šādā krīzes situācijā."
Šodienas seminārā piedalīsies arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, kas informēs par potenciālajām patvertņu tehniskajām prasībām, kas pirms mēneša ir apstiprinātas.
Savukārt Nacionālie bruņotie spēki izglītos par ārkārtas gadījumu somu, kāpēc tā ir nepieciešama un kas tajā ietilpst.
Nākamais seminārs gaidāms 8. maijā, kad izglītos par dezinformācijas riskiem un rīcību. Tad būs atsevišķas nodarbības par evakuāciju un personīgo drošību, rīcību ieroču apdraudējumu gadījumā, radiāciju un ķīmiju. Seminārus pašvaldība paredz noslēgt oktobrī vai novembrī.