Skolēnus ar redzes un dzirdes traucējumiem varēs atbrīvot no valsts eksāmeniem

Arī skolēnus ar redzes un dzirdes traucējumiem jau no 2023./2024. mācību gada varēs atbrīvot no valsts eksāmeniem pamatizglītības apliecības vai vidējās izglītības atestāta saņemšanai, otrdien, 9. aprīlī, lēma valdība. 

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) norādījusi, ka šobrīd arvien vairāk izglītojamo ar redzes vai dzirdes traucējumiem mācās vispārizglītojošās izglītības iestādēs, tomēr spēkā esošajā normatīvajā regulējumā nav noteikta iespēja atbrīvot viņus no valsts pārbaudījumiem.

Saskaņā ar Valsts izglītības informācijas sistēmas datiem pagājušajā mācību gadā speciālās izglītības programmu no 1. līdz 12. klasei izglītojamiem

ar redzes traucējumiem apguva 79 skolēni, tai skaitā 75 speciālās izglītības iestādēs, bet speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes traucējumiem apguva 143 skolēni, tai skaitā 129 speciālās izglītības iestādēs.

Šajā mācību gadā speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar redzes traucējumiem 9. klasē apgūst 24 skolēni, speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar dzirdes traucējumiem 9. klasē apgūst 15 skolēni, bet 12. klasē – 4 skolēni.

IZM uzsvēra, ka skolēniem redzes vai dzirdes traucējumi ierobežo spēju demonstrēt mācīšanās rezultātus valsts pārbaudījumos, tādējādi liedzot iespēju pabeigt 9. klasi, saņemot apliecību par pamatizglītību, vai 12. klasi, saņemot atestātu par vispārējo vidējo izglītību.

Līdz ar to IZM rosināja, ka skolēnu ar redzes vai dzirdes traucējumiem no valsts pārbaudījumiem var atbrīvot ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu, pamatojoties uz pilngadīga izglītojamā vai nepilngadīga izglītojamā likumiskā pārstāvja iesniegumu un spēkā esošu valsts pedagoģiski medicīniskās komisijas atzinumu par izglītojamam ieteikto speciālās pamatizglītības vai speciālās vidējās izglītības programmu izglītojamiem ar redzes vai dzirdes traucējumiem. 

Tādējādi arī skolēni ar redzes vai dzirdes traucējumiem, beidzot 9. vai 12. klasi, varēs saņemt apliecību par iegūto izglītību.

Šī kārtība stāsies spēkā jau 2023./2024. mācību gadā. 

Savukārt turpmākie risinājumi attiecībā uz izglītojamiem ar redzes vai dzirdes traucējumiem tiks paredzēti, attīstot valsts pārbaudes darbu sistēmu un iekļaujošās izglītības un atbalsta pasākumu sistēmu izglītojamiem ar speciālām vajadzībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti