Kā vēstīja raidījums, tā rīcībā nonākušas septiņu JVLMA audzēkņu liecības par atsevišķu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos. Par vismaz vienu pasniedzēju saņemtas pat vairākas sūdzības.
Arī Mūzikas akadēmijas rektors aicina studentus neklusēt un runāt ar rektoru vai kādu no uzticības personām, ja bijis uzmākšanās gadījums.
Viņš atklājis, ka darbinieks, par kuru ziņots, ir saņēmis disciplinārsodu, bet publiski nav zināms – kādu.
Arī Kultūras ministrija vērsusies pie augstskolas vadības pēc paskaidrojumiem. Valsts policijā pagaidām nav saņemti nekādi iesniegumi.
Pasniedzēju seksuāla uzmākšanās studentiem nav pieļaujama ne pie kādiem apstākļiem, un šīs situācijas jārisina, uzsver Latvijas Televīzijas aptaujātie studenti.
Latvijas Studentu apvienība, lai gan nav saņēmusi nekādas sūdzības no studentiem, aptaujājuši viņus par labsajūtu mācību vidē, un tur atklājies, ka augstākās izglītības iestādēs var saskarties gan ar seksismu, gan diskrimināciju.
"Uzmākšanās kā tāda sabiedrībā ir nepieņemama lieta. Gan morāla, gan fiziska, gan jebkādā citādākā veidā. Pirmkārt, es neuzskatu, ka kādam vispār vajadzētu būt domām par ko tamlīdzīgu, jo cilvēku nevar vienkārši piespiest, un man liekas, ka tas, manuprāt, ir ļoti, ļoti, ļoti nepareizi," spriež students Kārlis.
"Skatoties tieši no studentu puses, visiem vajadzētu būt vienām prasībām. Pasniedzējam vajadzētu būt savā ziņā lietišķam pret studējošo. Jo visi nāk iegūt vienāda veida izglītību, iegūt konkrētu informāciju, un tai nevajadzētu būt kaut kādai barjerai vai šķērslim, lai iestātos un mācītos," uzskata studente Keita Nikola.
"Paldies Dievam, man vai maniem draugiem nekas tāds nav bijis jāpiedzīvo," saka citi studenti. Taču, studentu pašpārvaldēs gan šādi gadījumi ir dzirdēti.
"Es esmu dzirdējusi, gan ne mūsu universitātē, bet runājot ar citiem kolēģiem, kaut kur ārpus. Iespēju robežās, protams, esmu mēģinājusi palīdzēt, kā šo situāciju risināt. Kuri būtu tie pirmie punkti, pie kā vērsties un kā to atrisināt, lai palīdzētu studentiem," vēsta studente Anete.
Bet sūdzības no studējošajiem nav saņemtas. Tādēļ, lai noskaidrotu kāda ir situācija augstākās izglītības iestādēs, Latvijas Studentu apvienība veikusi aptauju. Visi dati vēl nav apkopoti, bet jau tagad ir redzams, ka studenti mācību vidē saskaras gan ar seksismu, gan diskrimināciju. Taču – ko vajadzētu darīt ar pasniedzējiem, kas pārkāpj ētikas normas?
"Katrai universitātei būtu jāiet ar savu pieeju šim jautājumam, attiecīgi studējošo apvienība var, protams, dot ieskatu tajā situācijā, kas ir izveidojusies, kādi rezultāti un kā būtu jāreaģē. Bet šis mehānisms ir katras augstskolas ietvaros," spriež Latvijas Studentu apvienības pārstāve Alise.
Aptaujātie studenti atzīst, ka kopumā savās mācību iestādēs jūtas droši un šādus gadījumus, pēc viņu teiktā, noteikti nevarētu saukt par sistemātiskiem.