«Re: Check» pārbauda: Kādi maldi izplatīti saistībā ar Sahāras tuksneša putekļu mākoni?

Latvijā nonākušais Sahāras tuksneša putekļu mākonis pagājušonedēļ kļuva par galveno dezinformācijas tematu. Kādi maldi pagājušonedēļ tika izplatīti saistībā ar Sahāras tuksneša putekļu mākoni?

«Re: Check» pārbauda: Kādi maldi izplatīti saistībā ar Sahāras tuksneša putekļu mākoni?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Aizvadītās nedēļas sākumā, 1. aprīlī, Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā norādīja, ka saistībā ar Sahāras tuksneša putekļu mākoņa pārvietošanos virs Latvijas uz zemes izkritušo putekļu koncentrācija sasniegs maksimumu. Tādējādi turpināsies ietekme uz kopējo gaisa kvalitāti visā Latvijā.

Latvijā nonākušais Sahāras tuksneša putekļu mākonis pagājušonedēļ kļuva par galveno dezinformācijas tematu. Vairāki maldinātāji sociālajos medijos cilvēkiem stāstīja, ka patiesībā tie neesot smilšu putekļi, bet kas cits, piemēram, indīgas vielas. Viens no viņu argumentiem – esam no tuksneša pārāk tālu.

Sahāras tuksnesis ir lielākais smilšu tuksnesis pasaulē – platības ziņā tikai nedaudz mazāks par visu Eiropas teritoriju. Tajā katru gadu izceļas spēcīgas vētras un rada milzīgus putekļu mākoņus.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone skaidroja, ka "ar vējiem šīs daļiņas ir paceltas augšējos atmosfēras slāņos un, ja tās ir paceltas, tās kaut kur izkrīt vai izkliedējās. Pirmās cietējvalstis ir visas, kas ir apkārt Vidusjūrai, bet var gadīties, ka mākoņi ir lielāka apjoma un tiek pacelti vēl augstāk atmosfērā, un pārnesti tālāk tūkstošiem kilometru."

Tas, kur putekļi piezemēsies, atkarīgs no vēja virziena.

"Pie konkrētiem vējiem, kas mūsu gadījumā ir dienvidvēji. Ja atmosfēras augšējos slāņos ir izteikti dienvidvēji, tad tie var mākoni atvest virs mums un tad līdz Skandināvijas valstīm," skaidroja Indriksone.

Sahāras putekļu mākonis ceļu līdz Latvijai mērojis ne pirmo reizi. Iepriekš meteorologi par Sahāras putekļiem brīdināja pirms trim gadiem.

Taču šoreiz tie ne tikai piesārņoja gaisu, bet arī aktivizēja sazvērestības teoriju izplatītājus. Piemēram, Rūdolfu Brēmani, kurš tagad ir arī Eiroparlamenta deputāta kandidāts no "Apvienības jaunlatvieši".

"Nu ko, dāmas un kungi, Sahāras smiltis virs Rīgas debesīm. Paņemsim analīzes – kas tad īstenībā tas tāds ir? Vai tomēr mākslīgi radīta inde?" Viņš pārpublicējis video, kurā redzams, kā putekļu nogulsnes pieķeras pie magnēta.

Šādi "eksperimenti" ar magnētu un putekļiem uz automašīnu virsmām iepriekš publicēti arī citās valstīs, taču tie neliecina ne par ko aizdomīgu. Tuksneša smilts sastāvā ir galvenokārt kvarca graudiņi, kuriem ir dažādi piemaisījumi. Tostarp magnētiski dzelzs savienojumi. Tātad nav nekā dīvaina tajā, ka putekļi līp pie magnēta.

Savukārt partijas "Latvija pirmajā vietā" kandidāts un Saeimas deputātes Ramonas Petravičas palīgs Māris Ruks putekļos vaino tā sauktās ķīmiskās trases. Viņš "Facebook" rakstīja: "Laikam Sahāras tuksneša putekļi izplatās no lidmašīnām virs mums un sevišķi intensīvi pēdējās nedēļās ar īpašajām "inversijas" astēm."

Tā ir populāra, bet nepamatota sazvērestības teorija. Teorijas piekritēji uzskata, ka ar lidmašīnām slepeni un mērķtiecīgi tiek izsmidzinātas kaitīgas vielas. 

Patiesībā debesīs redzamās svītras ir lidmašīnu dzinēju ūdens tvaiks, kas atmosfēras (tropopauzes) zemajā temperatūrā sasalst. Nav nekāda pamata apgalvot, ka Latvijā redzamās Sahāras putekļu nogulsnes ir saistītas ar lidmašīnām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti