Šodienas jautājums

Zīmju valodā. "Šodienas jautājums": Ko varam sagaidīt no jaunās ES migrācijas politikas?

Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums

"Šodienas jautājums": Kā uzlabot sieviešu aprūpi pēcdzemdību periodā?

Psihiatre un terapeite: Pēcdzemdību depresijas pamanīšanā būtiska loma ir ģimenēm; jāuzlabo arī ārstu sadarbība

Pēcdzemdību depresija Latvijā ir stigmatizēta, un sievietes, kas saskaras ar to, nereti jūt vainu un kaunu. Būtiska loma tajā, lai laikus pamanītu pēcdzemdību depresiju, ir ģimenei. Vienlaikus uzlabojama būtu ģimenes ārstu sadarbība, LTV raidījumā "Šodienas jautājums" skaidroja psihiatre, veselības ministra ārštata padomniece Liene Sīle un psiholoģijas zinātņu doktore, kognitīvi biheiviorālā terapeite Diāna Zande.

No pēcdzemdību depresijas cieš 10% jauno māšu, kas Latvijā nozīmē 800–1600 šīs slimības skarto gadā. Savukārt Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā gadā pēc palīdzības vēršas vien desmit sievietes ar pēcdzemdību depresiju, iepriekš norādījis profesors Elmārs Rancāns.

Kur meklēt palīdzību aizdomās par pēcdzemdību depresiju:

  • Pie sava ģimenes ārsta.
  • Pie ārsta psihoterapeita, psihoterapijas speciālista vai psihologa. Pieejamas valsts apmaksātas konsultācijas ar ģimenes ārsta nosūtījumu.
  • Pie psihiatra. Nosūtījums nav vajadzīgs. Depresijas gadījumā ārstēšanās pie psihiatra, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir bezmaksas.
  • Bezmaksas krīzes konsultāciju tālrunis 116123
  • Valsts apmaksātu speciālistu saraksts skatāms NVD vietnē.
  • Akūtos gadījumos jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības.

 

Lasi arī: Jauno vecāku psihiskā veselība pēcdzemdību periodā

Izpildi testu! Pēcdzemdību depresijas noteikšanas palīgs 

Avots: SPKC

Skaidrojot iemeslus, kāpēc sievietes nevēršas pēc palīdzības, gan Diāna Zande, gan Liene Sīle norādīja uz stigmatizāciju Latvijas sabiedrībā. Nereti šīs sievietes jūt arī kaunu un vainu par to, kā jūtas.

"Tā šķelšanās starp to, cik ļoti šai sieviete vajag palīdzību un cik ļoti viņa nespēj lūgt to palīdzību, jo tiek nosodīta un arī pati sevi nosoda, tas šo plaisu palielina," skaidroja Zande. Viņa arī novērojusi stigmu lietot medikamentus.

Tikmēr Sīle skaidroja, ka saskaņā ar starptautisko klasifikatoru pēcdzemdību depresija ir sešas nedēļas pēc dzemdībām, bet dzīvē un pētījumos novērots gada periods. Līdz ar to daļa no tām sievietēm, kas tomēr saņem palīdzību pēcdzemdību depresijā, tiek ārstētas ar citām diagnozēm.

Vienlaikus viņa atzina, ka šīs problēmas risināšanai būtu jāaktualizē ģimenes ārstu un psihiatru sadarbība. Tāpat veselības aprūpē būtiski pievērsties ne tikai bērnam, bet arī vecākiem.

Psihiatre arī uzsvēra ģimenes lomu tajā, lai pamanītu šādas problēmas. "Mēs nevar nošķelt nost, ka tagad atnāks speciālists jūsu ģimenē un pamanīs visus jūsu simptomus," sacīja Sīle.

Taču ģimenē sievietes nereti saskaras ar stigmu pret slimību: "Kad sieviete baidās pateikt savam vīram, kā viņa jūtas savā mātes lomā, ka baidās pateikt vīra vecākiem, baidās pateikt saviem vecākiem." Arī ārstēšanā ļoti būtiska ir ģimenes loma.

Diāna Zande apliecināja, ka tieši ģimene ir tā, kas vislabāk pazīst sievieti un spēj saskatīt pat nelielas izmaiņas, ko nevarētu saredzēt vecmāte, ginekologs vai pediatrs. Turklāt jaunie vecāki mēdz saskarties ne tikai ar depresiju, bet arī trauksmi.

KONTEKSTS:

Jautājumi par pēcdzemdību depresiju kļuva aktuāli pēc tam, kad novembra pirmajā nedēļā pazuda jaunā māmiņa Anna Jansone ar dažus mēnešus vecu zīdaini. 2. novembrī meža masīvā Jelgavas novadā, Valgundes pagastā, policijas darbinieki atrada nomas automašīnu "Toyota Corolla", kuras salonā pazudušais zīdainis atradās miris.

Tikmēr sievietes meklēšana turpinās. Mirušā zīdaiņa tēvs sociālajos tīklos stāstīja, ka viņa dzīvesbiedre nopietni cīnījusies ar pēcdzemdību depresiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti