Panorāma

Vācu valodā runājošās valstis palīdzēs sagatavot pedagogus

Panorāma

Panorāma

Dzeņa darbnīca Rīgas zoodārzā

Dzeņa darbnīca Rīgas zoodārzā – tapuši vairāk nekā 500 putnu būrīši

Šajā nedēļas nogalē Rīgas nacionālajā zooloģiskajā dārzā Putnu dienu ietvaros atkal darbojās Dzeņa darbnīca. Tajā lieli un mazi dabas draugi čakli strādāja, izgatavojot kopumā vairāk nekā 500 putnu būrīšus – 250 strazdiem, vēl 250 – mazajiem dobumperētājiem – zīlītēm, mušķērājiem un zvirbuļiem, kā arī vēl ap 20 mākslīgās ligzdvietas Latvijā bieži sastopamam, bet maz zināmam putnam – mizložņai.

Nosaukums Dzeņa darbnīca ir patiešām atbilstošs, jo šajā nedēļas nogalē Rīgas zoodārzs klaudzēja tā, it kā te vienlaikus darbotos kāds simts dzeņu.

Bet patiesībā klaudzoņu radīja putnu draugi, kas nemitīgi viens otru nomainot, darināja putnu būrīšus.

"Mēs katru gadu braucam [uz Dzeņa darbnīcu], jau kādus piecus gadus no vietas. Mums privātmāja un mēs liekam būrīšus pie kokiem vai pie ēkas kaut kur piestiprinām," atklāja Dzeņa darbnīcas dalībniece Ilze.

Viņa arī pastāstīja, ka būrīšu apdzīvo, "tikai zīlītes nedzīvo, dzīvo zvirbuļi un strazdi".

Dzeņa darbnīcas dalībnieks Valdis savukārt pasākumā piedalījās pirmo reizi, "labs laiks, atnācām uz Zoodārzu un redzējām, ka notiek darbnīca, atnācām izmēģināt. Droši vien kaut kur uz laukiem aizvedīsim [šo būrīti]."

Šogad Dzeņa darbnīcā pirmo reizi tapa ne tikai putnu būrīši, bet arī kumšķīši jeb īpašas dāvaniņas putniem, kas darinātas no dažādu zoodārza iemītnieku – kamieļu, alpaku un ziemeļbriežu - vilnas.

"To pēc tam cilvēki var paņemt līdzi. Piestiprināt netālu no būrīšiem pie koka zariem, un putniņi labprāt izmantos šo vilnu kā ligzdas materiālu," skaidroja Rīgas zoodārza izglītības kuratore Darja Cigankova.

Pašos būrīšos gan neko iekšā likt nevajadzētu – ne barību, ne spalvas vai ligzdas materiālus.

Ar interjera iekārtošanu putni paši tiks galā, uzsvēra zoodārza speciālisti. Strazdu un zīlīšu būrīšus vislabāk uzstādīt pie koka vai sienas aptuveni 3-5 metru augstumā. Stiprināšanai pie koka nevajadzētu izmantot stieples, kas kokam augot to žņaugs. Vislabākais – vienkārši nagla.

"Būtiskākais kas ir jāizdara – kad sitam naglu kokā, to nevajag iesist līdz galam, bet atstāt centimetru ārā. Kāpēc? Koks aug resnumā, ievelk naglu iekšā. Tādēļ pēc pāris gadiem vajag pavilkt ārā, lai būtu drusku brīvāks," stāstīja Rīgas zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Gatavojot putnu būrīti, viena no galvenajām lietām, kam jāpievērš uzmanība – lai dēlīša neēvelētā puse būtu iekšpusē, jo jaunais putniņš pa to kāps ārā uz skreju.

Ja nepaguvāt piedalīties Dzeņa darbnīcā Rīgas Zoodārzā, tad nākamajā nedēļas nogalē tā notiks zoodārza filiālē Cīruļi, bet dažādi Putnu dienas pasākumi turpināsies līdz pat maija sākumam. Sīkāku informāciju par tiem var atrast mājaslapā putnudienas.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti