Tas ir veltījums dižkokiem – Ventspils Gāliņciemā atklāj jaunu bibliotēkas ēku

Ventspilī svinīgi atklāta Gāliņciema bibliotēka, kas kalpos apkārtnes iedzīvotājiem kā mūsdienīgs kultūras un sabiedriskais centrs. Daudzfunkcionālā būve ir energoefektīva un nodrošina jaunāko tehnoloģiju iespējas apmeklētājiem, vienlaikus radot mājīgu atmosfēru. Arhitektu biroja SIA "Sarma & Norde Arhitekti" arhitekts Visvaldis Sarma atklāja, ka bibliotēka ir veltījums dižkokiem.

Tas ir veltījums dižkokiem – Ventspils Gāliņciema atklāj jaunu bibliotēkas ēku
00:00 / 05:54
Lejuplādēt

Sarma: Radīt bibliotēkas ēku vai citu kultūras būvi ir katra arhitekta sapnis

Kopējās projekta izmaksas sasniedz 2,8 miljonus eiro, bet 2,38 miljoni ir Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējums.  

Gāliņciems atrodas Ventas kreisajā krastā, kur mājvietas veido jaunas ģimenes.  Gāliņciema bibliotēkas radītās būves stāsts cieši saistīts ar pašu atrašanās vietu, līdzās alkšņiem, kas sasnieguši dižkoka statusu, un ainaviski izteiksmīgiem ošiem.

Arhitektu biroja SIA "Sarma & Norde Arhitekti" arhitekts Visvaldis Sarma uzsver, ka radīt bibliotēkas ēku vai citu kultūras būvi ir katra arhitekta sapnis.

"Mums likās svarīga tā vieta, kur šī māja atrodas, varētu domāt, ka īsti vietas jau nav, ir tikai pļava, tomēr Gāliņciems ir vieta pati par sevi – ar savu vēsturi un izcilajiem dižkokiem, kas atrodas tepat aiz loga," stāstīja Sarma.

"Ja mēs domātu, kam īstenībā bibliotēkas ēka ir veltīta, tad tie ir tie dižkoki, kas mums ir te blakus.

Prātojot par šo skaisto skatu un īsteno dabas vēsturi, mēs sākotnēji nevarējām saprast, kā mēs pret to varam izturēties ar būvformām, tas ir iemels, kāpēc šeit ir tā liektā, pavisam bez jebkādas skaidras ģeometrijas, klātesošā stikla siena, kas ļauj mums būt starp lielajiem dižkokiem, būt daļai no Gāliņciema dabas un vēstures," sacīja arhitekts.

Arī bibliotēkas vadītāja gandarīta par radīto atmosfēru

Arī Gāliņciema bibliotēkas vadītāja Krista Karabeško ir gandarīta par radīto atmosfēru, kas piemīt jaunajai Gālņciema bibliotēkai. 

"Ir ļoti labas sajūtas – ir tekstils, aizkari, paklājs, tas rada mājīguma sajūtu. Cilvēkiem tas pat ir vissvarīgākais, reiz lasīju to kādā aptaujā," sacīja Karabeško.

Aizkari ir ar gaismu atstarojošu funkciju, tie nodrošina arī siltuma kontroli un telpas aizsargā no spilgtas saules gaismas un ultravioletā starojuma. Zaļais kurss un dabas klātbūtne būs ļoti svarīga, uzsvēra bibliotēkas vadītāja.

"Šeit ir četri alkšņi ar dižkoka statusu, mēs bērniem stāstām, kāpēc ir svarīgi dabas un kultūras mantojumi, ēka ļoti skaisti integrējas dabā," piebilda bibliotēkas vadītāja.

Rakstnieka Herberta Dorbes muzeja direktore Inese Aide bibliotēkas apmeklētājus iepazīstina ar ventiņu izloksni, ko paši mēdz saukt par ventiņu valodu. Arī jaunajā bibliotēkā cer ventiņu valodu iemūžināt ar mākslīga intelekta starpniecību.

Inese Aide pauž prieku par jauno Gāliņciema bibliotēkas tapšanu. Bibliotēka šai apkaimē darbojas kopš 1954. gada pēc rakstnieka, tā laika Ventspils bibliotēkas pārziņa, Gāliņciema iedzīvotāja Herberta Dorbes iniciatīvas, lai ceļš pēc grāmatām iedzīvotājiem nebūtu jāmēro uz pilsētu.

"Ļoti jauka un skaista bibliotēka, vecā bibliotēka mācītājmuižiņā bija zema, tumša, auksta nepiemērota darbiniekiem, tagad, redzot šo skaisto, – tā tiešām ir gaismas pils," atzina Aide.

Tā būs arī satikšanas vieta

Ventspils bibliotēkas direktore Astra Pumpure pauda gandarījumu par īstenoto projektu.

 "Ļoti priecājos, ka ir šis brīnišķīgās telpas mūsu struktūrvienībai. Mēs šeit piedāvāsim ne tikai grāmatu izsniegšanu, bet te būs satikšanās vieta. Piedāvāsim sešus dažādus pakalpojumus, pētīsim dzimtas kokus, uzzināsim par senajiem arodiem. Fantastiski, ka šeit, kur ir daudz jauno māju un ģimeņu, ir šī bibliotēka," sacīja Pumpure.

Bibliotēkas atklāšanas brīdī klātesošas ir arī jaunas studentes no Rīgas, kuras atbraukušas uz savām mājām Ventspilī, viņas dzīvo Gāliņciemā, meitenes ir priecīgas par jauno bibliotēkas ēku.

"Tik brīnišķīgi un gaišs, varētu atnākt mācīties ar datoru, jo esam studentes, gribas pat atgriezties bērnībā – tik jauks tas bērnu stūrītis, vēlreiz izlasīt Hariju Poteru. Kā kādreiz pēc skolas, – varēja atnākt uz bibliotēku, pasēdēt un kaut ko palasīt. Mēs esam no Gāliņciema apkārtnes," stāstīja studentes Anna un Lana. 

Gāliņciema jaunajā bibliotēkā gādās arī par to, lai bibliotēkas pakalpojumus var ērti izmantot cilvēki ar redzes vai lasīšanas traucējumiem, "būs pieejamas  audiogrāmatas un varēs rakstīt Braila rakstā", stāstīja vecākā bibliotekāre Santa Šepetauska.

Vairāk nekā 600 kvadrātmetrus lielajā bibliotēkas ēkā atrodas arī zāle, kur varēs notikt dažādi pasākumi. Ir plaša telpa bibliotēkas krājuma izvietošanai, kā arī vieta brīvpieejas datoriem un atsevišķa zona bērniem un jauniešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti