Rēzeknes novadā apšauba lietderību Latgalē radītos atkritumus vest dedzināt uz Brocēniem

Rēzeknes valstspilsētas, Rēzeknes novada un Ludzas novada apglabāto atkritumu daudzumu turpmāk samazinās, tos dedzinot. Dedzināšana gan šobrīd tiks veikta ne Latgalē, bet gan 380 kilometrus attālajos Brocēnos. Ieguvums – virzīšanās uz mērķi līdz 2035. gadam apglabāt ne vairāk kā 10% no sadzīves atkritumiem un iespējamais tarifa samazinājums, tomēr Rēzeknes novada pašvaldības vadību šāds risinājums dara bažīgu tā sasteigtības un lielā attāluma dēļ. Pašvaldībā lēš – pakalpojums izmaksājot pārāk dārgi, un vajadzējis sagaidīt atkritumu pārstrādes ceha izveidi Latgalē. 

Rēzeknes novadā apšauba lietderību Latgalē radītos atkritumus vest dedzināt uz Brocēniem
00:00 / 04:38
Lejuplādēt

Sagaida tarifa samazinājumu

3,6 miljoni eiro plus pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – tik Austrumlatgales sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA "ALAAS" piecu gadu laikā samaksās uzņēmumam SIA "G2.lv" par sadzīves atkritumu sagatavošanu dedzināšanai un to sadedzināšanu. Pēc līguma uzņēmums darbu uzsācis jau pirms mēneša. 

Līguma nepieciešamību skaidroja SIA "ALAAS" valdes loceklis Aigars Metlāns: "Līgums paredz atkritumu apglabāšanas apjoma samazināšanu. Līgumā ir paredzēts gadā atdot 5000 tonnu, var sasniegt līdz 8000 tonnu, kā arī tādā veidā samazināt tarifu, jo dabas resursu nodoklis katru gadu pieaug un šogad ir 95 eiro par tonnu, bet līgumā ir 90 eiro par tonnu, un līgums ir noslēgts uz pieciem gadiem, tādējādi sanāk sava veida tarifa iesaldēšana. Uz katru tonnu mēs ekonomējam piecus eiro."

Jāatzīmē, ka SIA "ALAAS" sniedz sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus Rēzeknes pilsētā, kā arī Rēzeknes un Ludzas novados. 100% uzņēmuma kapitāla daļu pieder pašvaldībām.

Rēzeknes novada pašvaldībā uzskata – lēmums bijis sasteigts

Neskatoties uz atkritumu apsaimniekotāja norādītajiem līguma ieguvumiem, iebildumus par to paudis Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, kas ievēlēts no "Jaunās Vienotības", "Kustības "Par!"" un Latgales partijas apvienotā saraksta, uzskatot, ka tas ir bijis sasteigts atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma valdes locekļa lēmums: "Ir noteikts, ka katrs reģions līdz šī gada beigām izstrādā atkritumu apsaimniekošanas plānu reģionam. Šobrīd reģionam pat nav uzsākts darbs, lai šādu plānu izstrādātu, jo tieši šis plāns reglamentēs visiem dalībniekiem – reģiona pašvaldībām – kārtību, kādā veidā mēs apsaimniekosim visus atkritumus kopēji reģionā."

Skaidrojot šādu steigu, Metlāns sacīja, ka iespējas samazināt apglabājamo atkritumu daudzumu meklētas jau vairākus gadus: "Par plānu runājot, vēl paies vismaz gads. Šis pagaidām ir vienīgais variants, kā samazināt gan atkritumu apglabāšanas apjomu, gan palielināt pārstrādi."

Švarcs norādīja, ka plāns paredzētu, kur reģionā tiktu izveidota atkritumu dedzināšanas vieta. Šobrīd Latgalē šādas iespējas nav. Arī iepirkuma uzvarētājam – uzņēmumam "G2.lv" – nav nedz sava atkritumu šķirošanas ceha, kur sagatavot no atkritumiem iegūtu kurināmo, nedz dedzināšanas iekārtu. 

No poligona līdz atkritumu dedzināšanas vietai – aptuveni 380 kilometru

"Viņi vedīs uz Rīgu, viņiem ir sadarbības partneris "Vides resursu centrs", un tālāk visa tā masa aiziet uz Brocēniem. Gala patērētājs ir "Schwenk [Latvija]", kas taisa cementu," "G2.lv" loģistiku skaidroja SIA "ALAAS" izpilddirektors Jurijs Petkevičs.

Kopējais ceļa garums no atkritumu poligona līdz dedzināšanas vietai ir aptuveni 380 kilometru. 

"Kas ir lielākais absurds šajā pakalpojumā, jo, rēķinot, cik izmaksā šis ceļš uz Rīgu, un rēķinot šo sapratni par zaļo kursu un izmešiem transportā, nav saprotama šāda rīcība," komentēja Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs.

Jāpiebilst, ka Rēzeknes pilsētas dome jau šī gada martā ir lēmusi saskaņot SIA "G2.lv" no atkritumiem iegūtā kurināmā reģenerācijas ceha izveidi pilsētā un pilnsabiedrībai "REZ NRJ" šāda kurināmā izmantošanu savā katlumājā Nikodema Rancāna ielā Rēzeknē. Uzņēmumi plāno no atkritumiem sagatavot un vēlāk pilsētas teritorijā sadedzināt kurināmo līdz 10 000 tonnu gadā.

Valsts vides dienestam ir jāizvērtē, vai šīm darbībām būs nepieciešams ietekmes uz vidi novērtējums un sabiedriskās apspriešanas procedūra. Pagaidām dienests gan attiecīgos iesniegumus no komersantiem nav saņēmis.

Maksu par pakalpojumu, ja tos dedzinātu Rēzeknē, līguma nosacījumi pārskatīt neparedz. Par to mierā nav Švarcs: "Un zinot, kādas izmaksas ir transporta pakalpojumiem, tā aplēse būtu tāda, ka šādam pakalpojumam būtu jābūt vismaz uz pusi lētākam."

Jāatzīmē – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija komentēt Rēzeknes novada pašvaldības iebildumu pamatotību atteicās, sakot, ka tas ir atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma un pašvaldību savā starpā risināms jautājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti